Mordercza układanka

2019-05-13
2019-05-13
2001-06-04
Jacek Konieczny

Okładka książki Ted Bundy. Rozmowy z mordercą Hugh Aynesworth, Stephen G. Michaud
Ted Bundy. Roz... Hugh Aynesworth, St...
Okładka książki Mindhunter. Podróż w ciemność John E. Douglas, Mark Olshaker
Mindhunter. Po... John E. Douglas, Ma...
Okładka książki Trupia Farma. Nowe śledztwa Bill Bass, Jon Jefferson
Trupia Farma. ... Bill Bass, Jon Jeff...

Tytuł bardzo adekwatny do treści. Z maleńkich puzzli autor układa portrety najobrzydliwszych kryminalistów, ludzi których nikt z nas nie chce spotkać na swojej drodze.
To wielowątkowy kryminał i rozłożona na czynniki pierwsze natura zła. Ludzie są zadziwiający - jedni potrafią przejść traumę i zamienić ją na życiowe doświadczenie, inni sieją ją po świecie...
Co mnie urzekło w "Morderczej układance"? Język - książka jest bardzo dobrze napisana. Sprawnie i barwnie opowiedziane historie w niczym nie przypominają czytania akt policyjnych czy sądowych. Autor - człowiek skrupulatny, ale nie nudny - wnikliwy obserwator ludzi i ich zachowań. Małym minusem są powtórzenia z pierwszej książki "Profil mordercy".
Warto przeczytać, jeśli kogoś fascynuje ludzki umysł i jego meandry.

Co mnie...

Doskonała!

Doskonała!

Bardzo interesująca książka o tym, dlaczego ludzie robią różne bardzo niedobre rzeczy innym ludziom. Poprzednia książka tego autora była jednak znacznie lepsza, w tej kilka rozdziałów się dłużyło.

Czytanie ciągnęło mi się jak flaki z olejem, w między czasie musiałam czytać inne. Bardzo męcząca, monotonna, przekładanie na zmianę opisu kilku pacjentów z czego wszystko mi sie myliło, kto i dlaczego i z kim. Część książki poczatek i środek jak dla mnie za bardzo opisany szczegółowo i wiele nieciekawych i niepotrzebnych w tej książce sytuacji i opisów. jedynie koniec trochę mi się spodobał. Na szczęście już dobrnęłam do końca.

Często gdy słyszę o jakimś morderstwie to zastanawiam się co kierowało tą osobą, że posunęła się do popełnienia przestępstwa. Czy był to jakiś impuls? A może zaplanowane działanie?
Autor na wiele pytań odpowiada w tej książce albo daje wskazówki co najczęściej kieruje osobami, które posiadają zaburzenia psychiczne. Jednak nie są to suche fakty, ale przeanalizowane przypadki z którymi autor miał bezpośredni kontakt w swojej karierze zawodowej. Każdy z bohaterów jest dobrze opisany i dość szczegółowo nakreślony jego życiorys, abyśmy mogli jak najlepiej go poznać i zrozumieć skąd biorą się jego zachowania oraz dlaczego w niektórych przypadkach nie można ufać w przemianę i mieć pewność, że więcej nie popełni kolejny raz danego przewinienia. Paul Britton pokazuje przy tym dokładnie na czym dokładnie polega jego praca, z jakimi problemami się boryka oraz jaka ciąży na nim odpowiedzialność. I pomimo tego, że tematyka książki nie należy do łatwych to jest bardzo dobrze napisana i podczas czytania miałam wrażenie jak bym "słuchała" opowieści znajomego. Dlatego jeśli lubicie książki o analizie psychologicznej gdzie w tle są wątki kryminalne to polecam bo można dzięki niej zobaczyć jak wiele czasami z pozoru "normalnych i zwykłych" czynników wpływa na zmiany które zachodzą w psychice człowieka oraz jak to może wpłynąć na kolejne działania które podejmuje.
Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze po przeczytaniu takiej książki zaczynam się zastanawiać ile takich osób mijamy na ulicy i nawet nie jesteśmy świadomi, że mogą stwarzać zagrożenie.

Świetna książka. Uwielbiam taką formę psychologicznej analizy morderców a dokładniej motywy ich działań. Polecam serdecznie.

Nie da się łatwo zapomnieć o książce po jej przeczytaniu.
I wtedy zastanawiasz się jakich ludzi mijasz na co dzień.
Znacznie bardziej podobała mi się ta od poprzedniej książki autora. Więcej było tutaj opisów problemów psychicznych - nie tyle morderców - co zwykłych ludzi.

Nie da się łatwo zapomnieć o książce po jej przeczytaniu.
I wtedy zastanawiasz się jakich ludzi mijasz na co dzień.

Solidne 7.
Jest bardziej psychologicznie niż kryminalnie.
Jeśli czytelnik spodziewa się ostrych opisów morderstw i poszukiwań seryjnych morderców jak z filmu akcji to się zawiedzie.
Gdy jednak ciekawi go jak wygląda praca terapeuty z mordercami/ gwałcicielami/ stalkerami/ ludźmi pokrzywdzonymi itp. to ta książka właśnie o tym jest.
O ciężkiej i długotrwałej pracy. Z pacjentem, owszem, z punktu widzenia terapeuty.
Ale przede wszystkim ze sobą i nad sobą, z perspektywy leczonego.

Solidne 7.
Jest bardziej psychologicznie niż kryminalnie.
O ciężkiej i długotrwałej pracy. Z...

Ciężko było, ale udało się! Zmagałam się z tą książką od września, od tego czasu czytałam z przerwami, raz więcej, raz mniej, raz wcale. Tak jak poprzednią książkę tego autora czytałam z zapartym tchem tak ta była dla mnie udręką - i żeby nie było - miała naprawdę kilka dobrych rozdziałów, które wciągały, ale całość wypada bardzo kiepsko. Dużo psychologii, i zdecydowanie za dużo wymądrzania się.

Książka doskonale ukazuje zakamarki umysłów ludzi, którzy dopuścili się okrutnych zbrodni bądź takie planowali. Autor jest wybitnym psychologiem, który dzięki umiejętnie prowadzonym rozmowom potrafi dotrzeć do najskrytszych myśli morderców czy gwałcicieli. W każdym z nich potrafi dostrzec człowieka, który dokonał zbrodni z określonych przyczyn. Dzięki ich dokładnemu poznaniu i zrozumieniu stara się "naprawić" myślenie przestępców, aby zapobiec kolejnym zbrodniom.
Przypadki, które poznajemy w książce to m.in.:
- historia kobiety z nerwicą natręctw, która nieustannie myje ręce i codziennie przed snem dziewięć razy sprawdza, czy wszystkie okna w jej domu są zamknięte;
- historia płatnego mordercy, którego największym problemem jest to, co sądzi o nim jego mama;
- historia mężczyzny, który zabija zwierzęta a w swoim garażu zbudował krzesło elektryczne. Odgrywa tam on sceny sądu na swoim ojcu, który krzywdził go w dzieciństwie;
- historia mężczyzny, któremu wydaje się, że codziennie o 16 staje się wilkołakiem;
- przebieg rozmowy z mężczyzną, który dzwonił do przypadkowych kobiet i udając porwanie dziecka zmuszał je m.in. do publicznego rozbierania się

• Literatura faktu
  • True crime