Helter Skelter. Prawdziwa historia morderstw Mansona

Wydawnictwo: Szafa
Helter Skelter: The True Story of the Manson Murders
978-83-88141-08-9
zbrodnia, Ameryka, śledztwo, Manson

9 sierpnia 1969 roku w posiadłości przy Cielo Drive w zamożnej dzielnicy Los Angeles została zamordowana piękna aktorka, żona reżysera Romana Polańskiego Sharon Tate, a wraz z nią ich nienarodzone dziecko. Oprócz Tate zginęli jej goście: słynny fryzjer hollywoodzkich gwiazd Jay Sebring, przyjaciel Polańskiego z czasów studiów w łódzkiej Filmówce Wojtek Frykowski i jego narzeczona, córka potentata kawowego Abigail Folger. Piątą, przypadkową ofiarą był 18-letni znajomy dozorcy. Mordercami były dzieci-kwiaty, członkowie hipisowskiej komuny zwanej Rodziną, wyznawcy charyzmatycznego przywódcy - Charlesa Mansona. Vincent Bugliosi, główny oskarżyciel w sprawie Mansona i trzech działających na jego rozkaz młodych zabójczyń, Susan Atkins, Patricii Krenwinkel i Leslie Van Houten, relacjonuje przebieg najgłośniejszego w dziejach USA procesu, dotyczącego zbrodni, której motyw był równie przerażający, jak jej okrucieństwo.

Książniczka | 2015-02-03

"Nad południową Kalifornią na wiele miesięcy zawisła chmura strachu, gęstsza od smogu."

Myślę, że niewiele jest osób, które nigdy nie słyszały o Charlesie Mansonie i jego Rodzinie oraz o jednej z najsłynniejszych zbrodni w Ameryce - zamordowaniu Sharon Tate, żony Romana Polańskiego, i kilku innych osób. Zbrodnia ta, dokonana ze szczególnym okrucieństwem, na wiele miesięcy zbulwersowała i przeraziła społeczeństwo. Po długich poszukiwaniach sprawców sprawa Tate - LaBianca, po wielomiesięcznym procesie zakończyła się skazaniem morderców.

"Helter Skelter", relacja spisana przez oskarżyciela, którym był Vincent Bugliosi, to niezwykle obszerny i dokładny opis zbrodni, śledztwa i procesu. Opis zła, niepojętych motywów oraz kompletny brak wyrzutów sumienia u morderców - to wszystko powoduje, że ta książka jest fascynującą, ale też niezwykle ciężką, przygnębiającą lekturą.

"Susan Atkins opisywała zaszlachtowanie siedmiu osób tonem dziecka, które opowiada, jak spędziło dzień w szkole. Jej...

joaśka | 2012-08-18

Bardzo wnikliwa, dokładna analiza tego, co stało się 9 sierpnia 1969r. w Beverly Hills. Bardzo szczegółowy opis nie tylko tej zbrodni, ale i procesu dochodzenia do prawdy i przyczyn tej tragedii. Polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu.

ira | 2012-05-01
Przeczytana: 2000 rok

Reportaż o głośnym dochodzeniu w sprawie morderstw Tate-La Bianca, które do dziś bulwersuje każdego, kto o nim usłyszy.
Rzetelna pozycja, napisana przez człowieka, który oskarżał Mansona w jego głośnym procesie, zilustrowana sugestywnymi zdjęciami.
Wstrząsająca historia i surowa relacja, pozostawiająca czytelnika z bagażem pytań, na które nie ma odpowiedzi.

LadyCaro | 2012-06-24

Książka jak ciężki narkotyk. Narkotyk, bo wciąga od pierwszych stron, nie pozwala myśleć o niczym innym, przenika do całego organizmu. Ciężka - temat trudny, a i forma wymagająca skupienia.
Historia równie bezsensownych, co okrutnych morderstw Tate-La Bianca, skomplikowanego dochodzenia, w którym pozornie nic nie miało sensu, długiego i chyba najgłośniejszego procesu w USA, nikogo nie może zostawić obojętnym. Emocje i uczucia towarzyszą czytelnikowi na każdej stronie: przerażenie ofiar paraliżuje, błędy w śledztwie irytują, bezradność prokuratury w zdarzeniu z nieczystymi chwytami obrony budzi gniew, filozofia Mansona i jego Rodziny ogłusza.
Godna polecenia!

anka | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Same pozytywne opinie i wysokie oceny sugerowałyby, że książka musi być arcydziełem. Niestety... daleko jej do arcydzieła, jest to zaledwie zbyt rzetelny opis zbrodni, dochodzenia i procesu rodziny Mansona. Szczegóły są bardzo istotne, ale nie nadmiar szczegółów, jaki mamy w "Helter Skelter", no cóż... to najzwyczajniej na świecie robi się nużące. Bo kto lubi kilkakrotnie, co parę stron czytać znów te same zeznania lub opis wypadków z tą tylko różnicą, że jest przedstawiany przez inną osobę?
Nie mogę jednak zaprzeczyć, że początkowo zostałam pochłonięta bez reszty przez tę historię, jednak im dalej czytałam, tym gorzej było mi dobrnąć do końca, gdyż powtarzające się fragmenty odbierały cały smaczek książki, bo wiedziałam co będzie dalej...

robinslav | 2014-03-22

Po sprawie zabójstwa J.F. Kennedy`ego, sprawa o policyjnej nazwie „Tate-LaBianca”jest bez wątpienia najgłośniejszą zbrodnią w kartotekach sądowych i policyjnych USA. Morderstwa dokonane w posiadłości wynajmowanej przez Romana Polańskiego i jego żonę Sharon Tate znalazły swój finał w jednym z najdłużej toczących się procesów sądowych w Stanach Zjednoczonych i wystarczy tu wspomnieć chyba tylko o 8-miesięcznym odosobnieniu ławy przysięgłych a także procesów, który przysporzył podatnikom olbrzymich kosztów. 9-tego sierpnia 1969-go roku pod adresem Cielo Drive 10050 w Benedict Canyon, Los Angeles kilku członków grupy związanej ściśle z Charlsem Mansonem zwanych później Rodziną dokonało brutalych morderstw na osobach – ciężarnej Sharon Tate, Abigail Folger, Wojciecha „Wojtka” Frykowskiego, Jaya Sebringa i przypadkowej ofiary, 18-letniego Stevena Parenta. Książka napisana przez oskarżyciela w sprawie przeciwko Charlsowi Mansonowi i członkom jego „rodziny” i Curta Gentry`ego uderza...

gosia | 2013-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Dawno nie miałam w ręku książki, która pochłonęła by mnie bez reszty. Tak stało się w tym przypadku. Odkładając książkę cały czas myślałam co dalej jest napisane. Wywołuje u czytelnika mnóstwo uczuć (więcej negatywnych). Teraz mam mnóstwo pytań, na które nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, a to główne brzmi: "Dlaczego?"
W opisie książki są błędy, np.członkowie rodziny, w szczególności Manson nie był hipisem i sam twierdził, że nim nie jest (wymyślił na siebie i swoich "wyznawców" inną nazwę). Rodzina to raczej sekta - mieszanka Kościoła Scjentologicznego i Protestu (chociaż Manson zaprzeczał, że jest wyznawcą Szatana, ale autor doszukał się wielu podobieństw). Drugim błędem jest to, że w zabójstwie "Tate" uczestniczyły tylko trzy wymienione dziewczyny, gdyż głównym prowodyrem działań był chłopak Charles "Tex" Watson. Natomiast Linda "stała na czatach", a później stała się głównym świadkiem oskarżenia.
Dopiero po przeczytaniu książki polecam obejrzeć film "Helter Skelter"...

Paula | 2014-01-16

8/10

Książka dla wytrwałych ! :)

Bardzo szczegółowo napisana książka , chwilami chyba aż za bardzo... Pomimo tego , że napisał ją amerykański prawnik , pisarz Vincent Bugliosi i Curt Gentry (pisarz) jest zrozumiała dla przecietnego człowieka. Jedyny minus jaki zauważyłam podczas czytania tej książki to taki , że występuje w niej dużo powtórzeń z przesłuchań Charlesa Mansona jak i jego "rodziny" , podawanie faktów , które pojawiły się na wcześniejszym etapie czytania książki. Poza tym jest rewelacyjna :)

einsatz | 2012-08-03

Inne książki tego typu (dokumentalne, o mordercach), a równie ciekawe:
Zodiak - Robert Graysmith
Drapieżca polowanie na diabła - Richard Lourie
Pisarz, który nienawidził kobiet - John Leake

neta | 2013-03-31
Przeczytana: 31 marca 2013

Książka, która stawia pod znakiem zapytania wiarę w dobro człowieka. Prowadzi przez rozprawę sądową Charliego Mansona i założonej przez niego Rodziny, odpowiedzialnych za przerażające serie zbrodni, między innymi zasztyletowania ciężarnej żony Romana Polańskiego, Sharon Tate. Przerażajaca, a zarazem fascynująca lektura, szukająca odpowiedzi na podstawowe pytanie: dlaczego?

15 powieści, na które czekamy tej jesieni

Knausgård, Despontes, Strout, Mendoza, Oates, Twardoch – te nazwiska znów będą częściej na ustach czytelników, bo w najbliższych miesiącach ukażą się kolejne książki tych pisarzy. To jednak nie koniec książkowych emocji. Na księgarskich półkach pojawią się również polskie wydania powieści, o których było w tym roku głośno na świecie. Jest na co czekać.

7 książek o prawdziwych przestępstwach

Co lepiej czyta się w lesie, nad rzeką lub na sielskim pikniku wśród łanów zbóż niż nasycony przemocą, pełen zwrotów akcji, soczysty kryminał? A jakie historie wciągają najbardziej jak nie te, o których wiemy, że zostały oparte na autentycznych wydarzeniach? Polecamy 7 tytułów, od których nie będziecie mogli się oderwać (nawet jeśli zacznie krążyć wokół Was pszczoła; auć).