Pro Cicerone poeta. Poezja Marka Tulliusza Cycerona na przestrzeni stuleci

Cyceron uchodzi zwykle za wybitnego mówcę, ale za bardzo złego poetę. Książka "Pro Cicerone poeta" jest próbą przywrócenia jego poezji (dodajmy: zachowanej jedynie fragmentarycznie) do naukowego obiegu i odwrócenia bardzo negatywnego trendu, jakim było bezrefleksyjne kopiowanie krytycznej oceny dwóch wersów (sic!) jego poezji. Książka utrzymana jest w konwencji procesu Cycerona. Jest to jakiś pomysł narracyjny, choć moim zdaniem dość ekstrawagancki (zwłaszcza że znika przy nim trochę sama poezja, a dyskutowane są głównie sprawy jej oceny). Jeszcze bardziej ekstrawagancki jest natomiast całkowity brak umiaru w stosowaniu boldów i rozstrzeleń, co sprawia, że treść pracy jest czasem mało czytelna.

Monografia jest przykładem bardzo dobrej filologicznej analizy różnych, nieraz bardzo drobnych i oderwanych od siebie świadectw. W zasadzie jest to nie tylko książka o samym Cyceronie i jego dziełach, ale o późniejszych dziejach kultury antycznej, recepcji antyku oraz filologii klasycznej jako dyscypliny naukowej. Autorka bardzo dobrze pokazała, jak dwa wersy zniszczyły jego renomę poety i potem cała reszta zachowanej spuścizny poetyckiej Arpinaty przestała być zupełnie dostrzegana. Szkoda tylko, że nie pojawiły się w książce w formie choćby aneksu same fragmenty poetyckie Cycerona: chętnie bym się z nimi zapoznał, łatwiej byłoby też ocenić sugerowane przez Autorkę nawiązania do tej poezji u innych poetów rzymskich.

Tomasz Babnis

• Republika Rzymska
  • Rzym i świat rzymski
  • Starożytność
  • Filologia klasyczna

Dodaj cytat z książki Pro Cicerone poeta. Poezja Marka Tulliusza Cycerona na przestrzeni stuleci