BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów

Okładka książki BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów Becca Wright
Okładka książki BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów
Becca Wright Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
BTS and me
Burda Publishing Polska
2019-06-19
2019-06-19
Agnieszka Myśliwy
Korea Południowa kultura Korei K-pop Korean Wave popkultura

Okładka książki Mój Jednorożec i Ja. Moje myśli, marzenia i magiczny przyjaciel Ellen Bailey, Becca Wright
Mój Jednorożec... Ellen Bailey, Becca...

Osobiście muszę przyznać, że sama zainteresowana tym, co o activity booku słyszałam, sięgnęłam po niego, aby odkryć czy warto tak naprawdę wydać kilkanaście złoty po to, aby trochę się pobawić w rysowanki i zapisywanki. Moje odczucia po artystycznym wyżyciu się, są neutralne. Bardziej zainteresowałaby mnie książka z o wiele większą ilością quizów, zagadkami, np. wstaw słowo w tekst piosenki, tłumaczenia piosenek. Tymczasem dostałam 128 stron, z powtarzającymi się zadaniami: np. "Moja dzisiejsza top lista", która powtarza się kilka razy. Sięgając po książkę wydawnictwa Burda Książki wolałabym jednak, móc za kilkoma razami w całości ją wypełnić, ponieważ jest małe prawdopodobieństwo, że za 2/3 miesiące znów po nią sięgnę.
Znajdziemy tu rysunki, bodajże linearty oraz fanarty artystów, które naprawdę fajnie oddają wygląd poszczególnych członków, niemniej jednak nad niektórymi rysunkami musiałam chwile posiedzieć, aby odgadnąc kogo przedstawia (mowa tu głównie o obrazkach konturowych).

Pomimo wszystko uważam jednak że książka jest naprawdę fajnym rozwiązaniem na prezent dla fana koreańskiego zespołu. Patrzę na to z punktu widzenia recenzenta, który z kilkoma książkami o k-popie miał do czynienia, które były bardzo niskich lotów. Gdybym miała do wyboru kupić książkę, która będze związana z k-popem, zdecydowałabym się właśnie na "BTS I JA Nieoficjalny activity book dla fanów" - Becca Wright.

Activity book jest typem książki, która tak naprawdę bardziej pisana jest przez posiadającego. Twórcy takiej publikacji tworzą zadania, które mają zaangażować czytelnika a ich poziom trudnośći dostosowany jest do grupy docelowej. Nie mieliśmy wcześniej takiego dziełka dotyczącego tematyki BTS - aż do teraz.

"BTS i ja" jest właśnie takim typem. Otrzymujemy krótkie historyjki z każdym członkiem BTS, w których mamy uzupełnić wg własnego pomysłu, dostajemy też miejsca na napisanie listu do każdego z chłopaków, a do tego zabawy jak "mistrzostwa MV".

Publikacja jest pełna rysunków, geometrycznych grafik i jasnych kolorów. Ilustracje wykonane zostały przez artystyki z instagrama oraz jedną osobą odpowiedzialną za "ilustracje kreskowe" do samodzielnego uzupełnienia.

Nie ma wiele do mówienia o tym, co ta książka zawiera. Nie ma niczego, czego nie można się spodziewać po activity booku. Zadania są niestety bardzo powtarzalne, choćby "napisz list do V" czy "napisz list od V". I tak z każdym z chłopaków. Do tego w każdym z 7 przypadków zaczynają się i kończą w taki sam sposób. Nie ma też tak naprawdę wiele miejsca na pisanie.

Chciałabym zacząć od plusów, a tym zdecydowanie jest wydanie. Wydawca wie co robi, zwłaszcza że ma już na koncie jedną książkę związaną z BTS.

"BTS i ja" zawiera wiele ilustracji i kolorów po obu stronach kartki, a te wymagają grubego i dobrego jakościowo papieru - i taki też otrzymujemy. Dodatkowo widać całkiem ciekawe i estetyczne rozwiązania projektowe, np z osią czasu.

Wydanie jest dobre i cena zdecydowanie ma swoje uzasadnienie w wykorzystanych materiałach - także poprzez format publikacji.

Utrzymane jest w pastelowej kolorystyce pasującej do stylu fanartów, jednak same fanarty...

Tak, to chyba miejsce, w którym przechodzimy do minusów. Muszę jednak zaznaczyć, że to bardzo subiektywna opinia. Jak wspominałam na początku, recenzja ta przychodzi mi bardzo ciężko i to głownie dlatego, że w zupełności nie mieszczę się w "grupie docelowej".

Bardzo mocno widać, że twórcy celowali w młodszych odbiorców. Ja, jako emerytka, zupełnie nie odnajduję się w tej książce. Wydaje mi się bardzo infantylna i naiwna, ale rozumiem, że taka powinna być. Nie można się spodziewać, że dorosła osoba zachwyci się książką silnie nakierowaną na grupę w wieku 10-15.

Fanarty zawarte w tej książce wydają mi się nieciekawe i dość słabe. Widziałam mnóstwo artystów na instagramie, którzy tworzą cuda (np. Dziewczyna z Polski, która ma ok 15 lat a rysuje genialnie). Momentami dochodziłam do wniosku, że te ilustracje kreskowe są już lepsze niż kolorowe arty, minusem ich są zaś wiecznie nieudane zęby.

Nie podobała mi się też treść. Większość tekstów z serii "mój dzień z BTS" uzupełniałam w myślach dodając jak najbardziej absurdalne i krwawe rzeczy (a potem wychodziło na to, że idziemy z BTS przekąsić dusze naszych wrogów i popijać je osoczem niemowląt).

Mam jednak świadomość, że nie mogę uznawać tego za wadę tej publikacji. Nie była po prostu tworzona dla mnie od samego początku.

Jeśli ktoś faktycznie lubi takie rzeczy, jak activity booki, może spędzić z tą książką całkiem miłe chwile. Jest zrobiona naprawdę dobrze, tyle że dla konkretnej grupy wiekowej. Młodszym osobom mogłabym ją polecić. Emerytom jednak odradziłabym wydanie tych niemal 45 zł.

To chyba wszystko, co mogę powiedzieć o "BTS i ja". Na koniec podsumuję więc swoją opinię.

+ świetne wydanie, adekwatne do ceny

+ innowacyjność, na polskim rynku nie było jak dotąd takiej publikacji

+ staranność wykonania (projekt, papier)

- mocno nastawiona na jedną grupę wiekową

- zbyt naiwna i infantylna z perspektywy starszych osób

- uroda fanartów jest kwestią sporną

//recenzja pierwotnie umieszczona na Polish ARMY Amino

"BTS i ja" jest właśnie takim typem. Otrzymujemy krótkie...

Recenzja pochodzi z bloga http://whothatgirl.blogspot.com/2019/06/bts-i-ja-nieoficjalny-activity-book-dla.html

Można śmiało powiedzieć, że BTS stał się fenomenem zagranicą dla fanów k-pop'u. Zgarniają nagrody, promują się również zagranicą, a w kraju również świetnie sobie radzą - choć ja uważam, że ich ostatni album jest akurat słaby i trochę niepodobny do BTS :) Co nie zmienia faktu, że chłopaków uwielbiam.

Wydawnictwo Burda Media Polska wypuściło activity book dla fanów. Jest on raczej przeznaczony dla tych młodszych fanów - chyba, że wciąż lubicie rysować, rozwiązywać quizy, czy zachowywać się jak fanki za czasów nastoletnich :D

Książka jest w formie komiksowym, bardzo kolorowa, co przykuwa uwagę. W środku znajdziemy wspomniane już przeze mnie różnego rodzaju quizy, teksty do wypełnienia (w stylu: jakby wyglądał mój idealny dzień spędzony z....),coś do narysowania, a także metryczki chłopaków.

Jeśli jest się prawdziwy fanem BTS to z pewnością jest to fajny dodatek do kolekcji, a także zabawny sposób na wyżycie się jako fan girl :)

Dużo różnych zadań, które przyjemnie wypełnia się w trakcie słuchania BTS.

Dużo różnych zadań, które przyjemnie wypełnia się w trakcie słuchania BTS.

• 03. Posiadam
  • Literatura młodzieżowa
  • Książki do kupienia
  • Inne

Dodaj cytat z książki BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów