Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat

Okładka książki Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat Chris Lowney
Chris Lowney Wydawnictwo: WAM Seria: AMDG religia
religia
AMDG
Heroic Leadership. Best Practices from a 450-year-old Company that Changed the World
WAM
2019-01-01
2011-03-25
Łukasz Malczak
jezuici business przywództwo

Zabrałem się do tej książki z niechęcią. Bo co na temat biznesu mogą mi powiedzieć jezuici? Ich biznes to szerzenie Ewangelii i praca dla Kościoła i papieża. Jednak, paradoksalnie, to jedna z najlepszych książek na temat przywództwa, jakie kiedykolwiek czytałem... Myślę, ze na wiele książek patrzymy przez pryzmat uprzedzeń...Tę książkę również zakończyłem z uśmiechem, jednakże jego przyczyna była już całkowicie inna niż na początku mojej przygody z nią...POLECAM

Trochę za dużo autor poświęcił miejsca na opis wątków historycznych, zabrakło mi szerszego odniesienia założeń jezuickich do współczesnych korporacji.

Zwykle robię skróty książek na 2-4 strony najważniejszych treści do których mogę później wrócić. W tym przypadku zrobiłem 9 stron notatek. Świetna lektura. Od uporządkowania naszego życia aż po heroiczne cele i pragnienia. Cała masa inspiracji i ciekawych historii.

Rewelacyjna lekcja, z której mozna wysnuć tylko pozytywne wnioski. Miłujcie sie zarządzajcie, kreujcie, sięgajcie dalej, wyżej, głębiej, żyjcie i dajcie żyć i 'przewodzić' innym wg własnego uznania. Oczyszczająca!!! Chris Lowney great 'maven'.

Mam jedną myśl, która nasuwa mi się po przeczytaniu tej książki, wszystko ma sens i możliwość przetrwania tylko wtedy, kiedy jest czynione z miłością wypływającą z głębi naszej duszy.

Dla każdego ta książka będzie miała inny wydźwięk. Dla bardzo świadomych siebie ludzi będzie nawet nudna przez truizmy w niej zawarte, laikom zarządzania i rozwoju budowanego na wartościach na pewno otworzy oczy i zmusi do myślenia.

Prawda jest jedna, liderstwa i liderów z prawdziwego zdarzenia nam dziś brak i brakować będzie jeszcze długo, gdy zbyt wielką ilość przykładamy do zysku oraz wzrostów żyjąc w szaleńczym i bezrefleksyjnym tempie.

Całe szczęście, są takie organizacje jak ta jezuicka czy studencka AIESEC, gdzie liderzy w naturalny sposób tworzą liderów, a ich systemy wartości i wizje w realny sposób wpływają na świat.

Książka dla każdego. Nie tylko dla liderów biznesu, ale dla każdego, ponieważ każdy jest przywódcą. Przewodzimy sobie samym, członkom swojej rodziny, jesteśmy przełożonymi w pracy, wywieramy wpływ na tych, których spotykamy codziennie. Są to różnorodne rodzaje "władzy" i interakcji i właśnie o różnym ich wykorzystywaniu mówi ta książka. Chris Lowney przedstawił Towarzystwo Jezusowe jako korporację i zrobił to kompetentnie, ponieważ dobrze poznał Zakon Jezuitów (siedem lat życia w jezuickim seminarium),a także dlatego, że zajmował stanowisko dyrektora zarządzającego w oddziałach banku J. P. Morgan - oparł się więc na osobistych doświadczeniach. Ponadto ukazał historię Zakonu i sylwetki kilku jezuitów, począwszy od samego założyciela. Są to biografie skrócone, z akcentem na osiągnięcia mężczyzn, którzy wyznaczali sobie ambitne i heroiczne cele,"Jednak to nie wierzenia religijne uczyniły z nich przywódców" (s. 318). Ujęcie działalności Zakonu Jezuitów jako firmy, analiza jego misji jako sposobu zarządzania jest oryginalne, czyta się więc tę książkę z zainteresowaniem. Nie bez znaczenia jest również poczucie humoru autora, lekki styl, przystępny język i intencja Lowneya: by "Heroiczne przywództwo..." było książką dla każdego. I myślę, że jest, o czym wspomniałam wyżej, ponieważ wskazówki tu zawarte można wdrażać w codziennym życiu bez względu na to, jakie stanowisko się zajmuje. Nie jest to rzecz do przeczytania (czyli nie sztuka dla sztuki),ale właśnie do zastosowania. Można ją sobie krytykować, szukać minusów w treści lub w ujęciu podanych zasad, porównywać z poradnikami o marketingu i coachingu itd., ale lepiej nie tracić na to energii i po prostu spróbować działać na podobieństwo jezuitów-herosów :)

Daję 10 gwiazdek, ale zupełnie z innego powodu, niż może się wydawać. Ta książka rewelacyjnie pokazuje mechanizm przerobienia ludzi przez korporację - jakąkolwiek, ale w tym konkretnycm wypadku przez towarzystwo powiązane z kościołem katolickim. Czytelnicy o otwarych umysłach znajdą w niej znacznie więcej niż nieszczęśnicy, którzy myślą tylko to co im wolno.
Lekturę polecam z czystym sumieniem.

Lekturę polecam...

Ta książka inspiruje i daję siłę do podejmowania wyzwań. Wspaniała!
przeczytałem ją w 3 dni, żeby przygotować się do konferencji z autorem

Ta książka inspiruje i daję siłę do podejmowania wyzwań. Wspaniała!
przeczytałem ją w 3 dni, żeby przygotować się do konferencji z autorem

Genialna książka!
Chris Lowney przyjeżdża teraz na konferencję do Polski na konferencję wiara w biznesie!

Genialna książka!

• Jezuitika
  • Zarządzanie

Chris Lowney Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej ponad 450 lat Zobacz więcej