Stać cię na więcej. 10 nawyków dobrego życia

WAM
2019-01-01
2019-01-01
Aleksander Gomola

Ciekawe i podnoszącej na duchu osobiste historie autora, każdy znajdzie chociażby kawałek z nich dla siebie.

Krótka.
Ta książka ma dwie charakterystyczne cechy.
Pierwsza z nich to to, że zawarte jest w niej naprawdę kilka mądrych rad dotyczących życia. Rad, które pokazują, jak traktować swoją rzeczywistość, codzienność, aby na koniec dnia czuć zadowolenie, satysfakcję z własnego życia. Tych rad jest kilka i najfajniej było by pospisywać sobie je z książki i mieć przed oczami każdego dnia, aż się je zapamięta. Ja słuchałam tej książki w wersji audio podczas spacerów i teraz brakuje mi możliwości przekartkowania fizycznego przedmiotu i spisania tego, co bym chciała. Chociaż, jak dla mnie, ta książka jest bardzo dobra do słuchania. Jest dość przejrzysta i raczej słuchacz się w niej nie zgubi. Natomiast pada w niej parę zdań, które lepiej weszłyby w formie pisanej, bo można wtedy zrobić krótką przerwę na przemyślenie tego.
Drugą istotną cechą tej książki jest jej chrześcijański vibe. Widać, że autor jest osobą zaangażowaną w kościół katolicki. Pomiędzy sednem tej książki wrzucał różne nawiązania do Boga, kościoła, swojej wiary, cytaty z Biblii. I teraz tak. Pewnie dla osób, które lubią czytać o religii chrześcijańskiej, będzie to duży plus. Dla osób, które nie lubią, oczywiście minus. Moje zdanie na ten temat jest takie, że te fragmenty nic kompletnie nie wniosły to wartości tej pozycji. Gdyby po prostu wyciąć je, książka niczego by nie straciła, a czytelnik nie zauważył, że czegoś brakuje. Przekaz dalej byłby ten sam. Tylko książka jeszcze krótsza.
Myślę, że może się ona podpasować osobie, która potrzebuje czegoś krótkiego, a jednocześnie znaczącego. Będzie to dobra lektura dla kogoś, kto chce zacząć swoją przygodę z książkami rozwojowymi, ale nie jest gotowy na wielkie tomiszcze. Jest to książka dobra w spokojną podróż, dla relaksu. A jeśli coś się w niej spodoba, to proponuję zapisać, bo potem szybko uleci z głowy. Nie jest to tytuł, który zostaje z nami na dłużej.

Krótka.
Ta książka ma dwie charakterystyczne cechy.

Książkę otrzymałem kiedyś w prezencie i dłuuugo zabierałem się, żeby ją przeczytać. A szkoda. Może i jest to zwykła pozycja motywacyjna, ale moim zdaniem celnie ilustruje, jak odnaleźć choć trochę spokoju i siły do działania. Jest krótka i podzielona na rozdziały poświęcone tytułowym nawykom, które ja nazwałbym raczej postawami życiowymi. Autor podaje trafne (choć czasami rzeczywiście odbiega nimi od tematu) przykłady, które pokazują jak niewiele trzeba, by zmienić coś na lepsze. Jeżeli ktoś zna tego typu literaturę, być może nie odnajdzie tu niczego odkrywczego, ale ta mała książeczka naprawdę mnie poruszyła i przypomniała jak wiele mogą zdziałać proste gesty, czy nastawienie do innych osób. Banały. Chyba jednak warto o nich pamiętać i od czasu, do czasu przypominać, a ta lektura będzie do tego doskonała.

Książka nie zmieniła specjalnie mojego życia. Znajdziemy w niej kilka nawyków, które znajdują się również w innych tego typu pozycjach, choć tutaj są w bardzo uproszczonym wydaniu. Każdy rozdział to nawyk, trochę jego interpretacji i przykłady osób (według mnie nie zawsze trafne),które je stosowały i przyniosło im to szczęście. Dużo cytatów z Biblii i nawiązań do religii.

Polecam wszystkim, którzy potrzebują impulsu do działania. Książka napisana jest przez naprawdę inspirującego człowieka. Chris Lowney to były zakonnik jezuita i jednocześnie dyrektor zarządzający wielkimi pieniędzmi w banku. Mieszanka wybuchowa! 10 nawyków dobrego życia to próba wskazania kierunków, w których warto się rozwijać by pełniej przeżywać codzienność i doceniać wszystko, co spotyka nas po drodze. Tekst w duchu chrześcijańskim, ale bez patosu i tandety - napisany z umiarem i klasą. Bardzo ładne, minimalistyczne wydanie.

Prosciutka, krotka ksiazka bazujaca w zasadzie na poprzednich dwoch ksiazkach autora: Heroiczne zycie i Heroiczne przywodztwo. Ale warta przeczytania, bo krotko i sprawnie podsumowuje wartosci, ktore wg Lowneya sa kluczowe dla „dobreg ozycia”.

• Audiobooki
  • Styl życia / myślenia