Okruchy lustra

Wydawnictwo: Muza
9788328711976
aleqsia

Lata osiemdziesiąte, PRL. Michalina kiepsko wypada w przedstawieniu dyplomowym na zakończenie szkoły aktorskiej. Jej myśli zajmuje bowiem Allan Wysocki, obiecujący pisarz. Po egzaminach nie może znaleźć pracy na warszawskich scenach, nie ma też pewności co do uczuć Wysockiego. Dlatego ucieka do małego miasta, gdzie otrzymuje angaż w prowincjonalnym teatrze. Tam poznaje Maćka, starszego od siebie aktora, który zostaje jej partnerem na scenie i w życiu. Jednak Michalina nie może zapomnieć o Allanie i od czasu do czasu wymyka się do Warszawy, by się z nim spotkać. Szybko staje się dla niej jasne, że nie jest jego jedyną kobietą, i po raz kolejny kończy ich znajomość. Postanawia, że skupi się na związku z kochającym Maćkiem. Tymczasem Maciek odkrywa, że Michalina go zdradza, opuszcza ją i wyjeżdża z miasta. Kobieta popada w depresję.
Po latach znowu w jej życiu pojawia się Allan. Czy tym razem odnajdą szczęście w miłości?

źródło opisu: Muza

źródło okładki: Muza

Elise | 2019-06-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2019
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Książkę mogłam przeczytać dzięki - Agencji Business & Culture, za którą serdecznie dziękuję. „Okruchy lustra” Agnieszki Pyzel w księgarniach ukazała się 12 czerwca.

Czytając Okruchy lustra miałam wrażenie, że główna bohaterka Michalina, to starsza Pani, która siedzi w wielkim fotelu i opowiada nam przepiękną historię swojego życia z lat młodości. Czasy PRL-u, czasy kartek, stanu wojennego, czasy gdy głowa jest pełna marzeń, wzniosłych ideałów, gdy świat stoi przed nami otworem, serce które rwie się do miłości. Marihuana, alkohol zakupiony na tzw.mecie, puste pułki w sklepach, brak telefonów, Internetu. Co tu dużo pisać są to czasy bliskie mojemu sercu, czasy mojej młodości.

Gówna bohaterka Michalina jeszcze na studiach spotyka obiecującego pisarza Allana, którego nie rozumie, z którym woli uprawiać seks niż przyznać, że go kocha. Świeżo po skończonych studiach, jest zmuszona przenieść się ze Stolicy na prowincję, tam ma podjąć pracę w teatrze, dostaje główną role w...

Jeżynka | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Nie zachwyciła mnie ta książka i to wcale nie dlatego że mało romantyczna ze mnie dusza. Jestem w stanie docenić dobrą "literaturę kobiecą" jeśli opowiadana historia ma jakiś klimat.

"Okruchy lustra" zapowiadały się pod tym kątem niezwykle ciekawie. Agnieszka Pyzel umieściła akcję swojej powieści w latach 80-tych minionego wieku - w czasie wszechobecnej szarości i biedy kiedy żyło się z dni na dzień bez perspektyw na lepsze jutro.
Jej bohaterowie to ówczesna bohema - aktorzy, literaci którzy starali się w tej trudnej rzeczywistości żyć inaczej: pełniej, bardziej kolorowo i swobodnie.
Michalina jest młodą aktorką która po ukończonej Akademii Teatralnej w Warszawie nie otrzymuje angażu w żadnym stołecznym teatrze. Decyduje się więc poszukać pracy poza stolicą trafiając do prowincjonalnego teatru gdzie z miejsca staje się lokalną gwiazdą. Nie jest w stanie jednak ułożyć sobie tam życia gdyż w Warszawie zostawiła miłość swojego życia. Allan jest poczytnym, zdolnym pisarzem a...

Anna | 2019-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2019

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA.

„Okruchy lustra” Agnieszki Pyzel to powieść obyczajowa pełna sprzecznych emocji.
Bohaterką jest Michalina. Skończyła właśnie szkołę aktorską. Marzy o pracy w teatrze. Jednak jej udział w przedstawieniu dyplomowym nie został zauważony w stolicy. Michalina jest młoda i zakochana w dobrze zapowiadającym się pisarzu, Allanie Wysockim. On zaś nie może odpędzić się od wielbicielek. Niby jest z Michaliną, ale nie deklaruje swojej miłości. Rozgoryczona kobieta nie widzi przyszłości u boku Allana. Kiedy dostaje propozycję angażu w prowincjonalnym teatrze podejmuje decyzję, która zaważy na jej dalszym życiu.
Wyjazd z Warszawy oznacza rozstanie z człowiekiem, którego kocha bezgranicznie. Na prowincji jest gwiazdą. Występuje u boku wyśmienitego aktora. Ich wspólna gra budzi podziw. Są autentyczni w odtwarzanych przez siebie rolach. Dzięki partnerowaniu Maćkowi debiutująca aktorka zyskuje popularność. Szybko stają się parą nie tylko na scenie, ale i...

"Okruchy lustra" to bardzo udany debiut literacki Agnieszki Pyzel.

"Emocjonalna opowieść o miłości silniejszej niż śmierć".

Akcja książki przypada na trudne lata osiemdziesiąte, czasy PRL-u. Poznajemy Michalinę, młodą, śliczną dziewczynę, która właśnie kończy studia aktorskie. Niestety jej występ w przedstawieniu dyplomowym nie wypada najlepiej. Jej myśli, uczucia, całe jestestwo zamiast na występ, skierowane są na dopiero co, poznanego faceta. Michalina jest bezgranicznie zakochana w Allanie - dobrze rokującym pisarzu. Po niezbyt zachęcających wynikach z egzaminów, dziewczyna nie może znaleźć pracy w Warszawie. Ucieka na prowincję, gdzie przyjmują ją z otwartymi ramionami, dostaje angaż, służbowe mieszkanie. Jej partnerem na deskach teatru jest Maciej, sporo od niej starszy, doświadczony aktor. Wkrótce stają się parą. Jednak jej myśli nieustannie uciekają i krążą wokół Allana. Zdradza Maćka, wymyka się co jaki czas do Warszawy, na potajemne spotkania z Allanem. Niedługo...

Maciej | 2019-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2019

Pozytywnie zaskoczony :)
Co skłoniło mnie do podjęcia „wyzwania” zrecenzowania tej książki? Raczej nie tematyka ale czas, w którym rozgrywa się akcja. Pomyślałem, że warto przypomnieć sobie czasy młodości.
Początkowo szło mi opornie. Przede wszystkim krótki oficjalny opis książki znakomicie streszcza pierwsze kilkadziesiąt stron, w związku z tym treść wydawała się lekko nudnawa. Kolejną przyczyną był specyficzny styl autorki. Musiało upłynąć trochę czasu zanim do niego przywykłem. No i oczywiście rodzaj literatury – niezbyt często sięgam po tego rodzaju książki.
Po przebrnięciu przez pierwszą część (bardzo umowną bo książka nie jest podzielona na części czy rozdziały) czytanie sprawiało mi coraz większą frajdę. Przywykłem do stylu autorki, skończyły się znane z opisu wydarzenia, zaczęły się nowe, no i powoli zacząłem się zastanawiać czy i jak to możliwe, kocha czy nie kocha, zejdą się czy rozejdą?
Najfajniejsze jest to, że książka mi się spodobała. Być może właśnie dlatego, że...

Villanelle | 2019-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019, 06/2019
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Debiutancka powieść Agnieszki Pyzel to piękna opowieść o miłości, osadzona w czasach PRL-u.

Powieść opowiada historię Michaliny, początkującej aktorki, która przenosi się na prowincję z Warszawy by grać w tamtejszym teatrze. Głównym wątkiem książki są jej rozterki miłosne, oraz wielka miłość do Allana, która przeżywa wzloty i upadki.

Autorka bardzo fajnie przedstawiła klimat lat osiemdziesiątych, kiedy własne auto i dzwonienie było luksusem, a pociągi nie jeździły tak często i szybko. Pozwalało to bohaterom bardziej za sobą zatęsknić i szaleńczo pędzić do siebie jak tylko wypadły jakieś wolne dni. Wciągnął mnie również teatralny świat aktorów w powieści, ich zmagania o role, rywalizacja, piękno kina i sztuki. Sama pisarka jest aktorką i scenarzystką więc i to nie dziwi, że książka oddaje ten świat bardzo dobrze.

Za dużo z całej historii nie chcę zdradzać, bo to pozostawiam czytelnikom lecz historia na pewno jest warta przeczytania. Jak tylko lubicie zawiłe historie miłosne,...

Czytelniczy-sad | 2019-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2019

To pierwsza książka autorki, którą miałam okazję przeczytać i mam nadzieję, że w swoim czasie przeczytam coś jeszcze spod jej pióra. Książka jest świeżynką w świecie literatury bowiem jej premiera miała miejsce 12 czerwca tego roku.
Agnieszka Pyzel jest aktorką i scenarzystką, pisarką , a z wykształcenia teologiem. Przez kilka lat grała na deskach teatrów, głównie na prowincji oraz udzielała się w Teatrze Polskiego Radia. Brała udział w reklamach, w dubbingu oraz grała epizodyczne role w filmach. Napisała scenariusz do znanego polskiego serialu "Samo życie".
Motyw miłości od wieków jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w literaturze. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z typowym romansem czy krwistym kryminałem, autorzy bardzo często w sensacyjne wątki wplatają ten miłosny. W swojej książce "Okruchy Lustra" autorka również poruszyła temat miłości, jednak miłości być może innej niż wszystkie, miłości silniejszej niż śmierć, miłości bolesnej i nieszczęśliwej....

Justyna | 2019-06-15
Przeczytana: 13 czerwca 2019

Prawdziwa miłość zdarza się tylko raz w życiu, wszystko inne to imitacja miłości.

Historia opowiedziana w tej książce pokazuje niezwykłe uczucie które połączyło początkującą aktorkę i odnoszącego sukcesy młodego pisarza. Niestety związek nie przetrwał a życiowe decyzję które podejmuje główna bohaterka przysporzą cierpienia nie tylko jej. Cierpieć będzie wiele osób. Historia miłosna zatacza jednak koło i były kochanek po latach pojawia się w jej życiu ponownie, czy uda się odbudować związek nie raniąc przy tym najbliższych? Czy los da im jeszcze jedną szansę?

Powieść niezwykle emocjonalna

Mam wrażenie że autorka przeżyła dokładnie to co opisała, niezwykle wiarygodnie pisze o relacji głównych bohaterów. Dawno nie czytałam tak poruszającj historii prawdziwej miłości. Świetnie przedstawione jest też tło historyczne, rzecz dzieje się na początku lat 80tych ubiegłego wieku, autorka rysuje obraz szarej brudnej Polski czasu stanu wojennego i zestawia go z obrazami słonecznego Izraela, w...

Augustyn | 2019-06-17
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 17 czerwca 2019

W tej książce kipią emocje. Kipią szumem powstałym z gotujących się uczuć. A nie jest to książka kucharska ani poradnik, co zrobić z rozbitym lustrem. To powieść o miłości, czyli gulasz z kilku ludzkich serc, żeby pozostać w tym kulinarnym klimacie.
Ostrzegam lojalnie — chwilami będzie szowinistycznie, bo będę łechtał stereotypami.

To kolejna i — uwaga — nie ostatnia, książka z nurtu tzw. literatury kobiecej, którą przeczytałem. A co najdziwniejsze, wcale się nie wzdrygałem przed jej czytaniem i w trakcie lektury. Łatwo poszło. Nawet wzbudziła we mnie uczucia. Jakie? O tym napiszę dalej.

Historia miłosna dość zawiła, ale całkiem wiarygodna. Uwierzyłem w nią. Opowiedziana sprawnie, prostym językiem, bez egzaltacji, smętnych dłużyzn, chwilami wręcz jakby w pośpiechu. Może to właśnie ten pośpiech sprawił, że pojawiło się parę literówek błędów interpunkcyjnych. Do wybaczenia, przecież to nie podręcznik fizyki molekularnej, sensu nie zmienia.

Bohaterką jest kobieta, artystka,...

eferezmaczyta | 2019-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2019

"Okruchy lustra" to historia Michaliny i Jej perypetii życiowych. Poszukiwań miłości i zrozumienia siebie. Narratorem jest sama dziewczyna, która opowiada co przeżyła.
W książce występuje kila wątków miłosnych, więc można podciągnąć ją pod romans. Oprócz tego jest dążenie za marzeniami i pasją. Obok Michaliny poznajemy inne osoby, które odegrały w Jej życiu większe lub mniejsze role.
Na początku trudno mi się było wkręcić, ale im dalej tym ciekawiej. Kilka zwrotów akcji, które nadały tempa.

Głównym wątkiem jest relacja Michaliny i Allana, którzy z jednej strony nie mogą bez siebie żyć, a z drugiej nie potrafią tworzyć satysfakcjonującego związku. Ona jest aktorką i życie chce spędzić na scenie, a on pisarzem.
Niestety zanim dostanie wymarzoną pracę w Warszawie, musi przejść swoje w mniejszych teatrach. Po rozstaniu się z Allanem i wyjeździe na prowincję poznaje, starszego aktora po przejściach - Macieja. Uwielbia słuchać jej głosu i zakochuje się w niej bez końca. Cały czas...