Czerwone listy Eseje frankistowskie o literaturze polskiej

Okładka książki Czerwone listy Eseje frankistowskie o literaturze polskiej Adam Lipszyc
Okładka książki Czerwone listy Eseje frankistowskie o literaturze polskiej
Adam Lipszyc Wydawnictwo: Austeria publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Austeria
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788378661474
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kurt Vonnegut Jerzy Kamionowski, Piotr Kofta, Adam Lipszyc, Marek Paryż, Alicja Piechucka, Marcin Rychter, Paweł Stachura, Marcin Szwed, Anna Warso, Mikołaj Wiśniweski
Ocena 6,0
Kurt Vonnegut Jerzy Kamionowski, ...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2023 (620-621): Gyula Krúdy Béla Czére, Gyula Krúdy, Adam Lipszyc, Maciej Płaza, Redakcja pisma Literatura na Świecie, József Sántha, Piotr Sommer, Tomasz Swoboda, Karolina Wilamowska, Olga Żyminkowska
Ocena 6,0
Literatura na ... Béla Czére, Gyula K...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2022 (616-617): Antyle Olga Bartosiewicz-Nikolaev, Kamau Brathwaite, Patrick Chamoiseau, Maryse Condé, Raphaël Confiant, Édouard Glissant, Marlon James, Jamaica Kincaid, Andrzej Kopacki, Józef Kwaterko, Maciej Libich, Adam Lipszyc, Kei Miller, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Simone Schwarz-Bart, Olive Senior, Marcin Szuster, Bartosz Wójcik
Ocena 10,0
Literatura na ... Olga Bartosiewicz-N...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
970
803

Na półkach: ,

Od Jakuba Franka, Brunona Schulza, Leo Lipskiego, przez Aleksandra Wata, Ludwika Heringa, Mirona Białoszewskiego, Juliana Kornhausera, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna - Dyckiego po Justynę Bargielską, Barbarę Klicką i Kazimierza Rapackiego. Trzynaście esejów o literaturze, "czerwonych listów"- tu nawiązanie do odezw rozsyłanych po śmierci Jakuba Franka po Europie, pisanych czerwonym atramentem.
Autor bezpośrednio do frankizmu odnosi się tylko w trzech pierwszych tekstach, w pozostałych, jak zaznacza we wstępie "stara się odsłonić rozszczepieńczy potencjał twórczości pisarzy i poetów".
Nie jest to łatwa lektura, musiałam często zaglądać do słownika w poszukiwaniu znaczenia słów i pojęć. Jednak Lipszyc pisze w sumie dość przystępnie, analizując i interpretując teksty wybranych twórców. Niektórych trochę znałam, o innych coś słyszałam, byli i zupełnie mi nieznani, jak chociażby Leo Lipski, Ludwik Hering czy Andrzej Sosnowski.
Mogłam poznać wiersze, w całości lub we fragmentach, kawałki prozy, i to było dla mnie zetknięcie się z bardzo ciekawymi tekstami, a ich "rozbieranie" przez Lipszyca stanowiło dość niezwykłe wyzwanie. Jego erudycja, oczytanie, odwoływanie się do różnych utworów, poetów, pisarzy, również zagranicznych, czasem mnie onieśmielało. Jednak rada jestem, że mogłam się skupić na tych tekstach i, choć nieśmiało, podążać za tokiem myślowym autora, "węszyć za tym, co w nas (we mnie) najważniejsze".

Od Jakuba Franka, Brunona Schulza, Leo Lipskiego, przez Aleksandra Wata, Ludwika Heringa, Mirona Białoszewskiego, Juliana Kornhausera, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna - Dyckiego po Justynę Bargielską, Barbarę Klicką i Kazimierza Rapackiego. Trzynaście esejów o literaturze, "czerwonych listów"- tu nawiązanie do odezw rozsyłanych po śmierci...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    5
  • Nike 2019
    2
  • Humanistyka
    1
  • 2020
    1
  • Literaturoznawstwo i krytyka literacka
    1
  • Literatura polska (współczesna)
    1
  • Esej
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czerwone listy Eseje frankistowskie o literaturze polskiej


Podobne książki

Przeczytaj także