Ankara 1402

Bellona
2019-01-01
2019-01-01
imperium osmanów

Z całej serii bitew wydanych przez Bellonę ta pozycja jest jedną z moich ulubionych. Znakomicie opisana sama bitwa, przygotowania do niej, jak również dwójka antagonistów.

Timur (Tamerlan) jest bardzo dobrze znany w wielu krajach. Niektóre np. Gruzja była łupiona sześć lub siedem razy. Podobnie w podręcznikach wojskowych obok haseł "podstęp", czy "fortel". Autor poświęcił mu tak około 60% książki. Nie ma co się dziwić, gdyż wyjaśnić jak to muzułmanin stanął przeciwko muzułmaninowi, no w jednym zdaniu nie da się ująć. Podobnie jak historii kampanii Timura po wielkich imperiach ówczesnego świata. Nie bez przyczyny pozostaje też sztuka wojenna, dyplomacja i wspomniane już fortele. Co zatem przesądziło o tym paśmie zwycięstw? Wywiad w osobach szpiegów i przygotowanie jak i karność wojska. Te 30% procent opisu należy do kraju Osmanów i błędów Bajazyda I podczas pierwszej fazy kampanii Timura. Książkę kończą "zwycięscy" w postaci Bizancjum, które dzięki klęsce Turków, mogło jeszcze istnieć pół wieku.

Bardzo dobrze przedstawiony okres walk pomiędzy Osmanami a Timurem. Książka przedstawia historię mało znaną w naszym kraju. Gorąco polecam.

Świetnie opisana bitwa pod Ankarą, starcie Timura z Bejazydem, dwóch wielkich wodzów, jeden zwycięzca. Znakomicie opisane przygotowania do bitwy, przegląd wojsk, otoczenia politycznego - wprowadzenie idealne. Następnie bitwa i jej przebieg.
Jedynie szkoda, że autor pobieżni, w porównaniu do reszty tematów ujął to co się wydarzyło po bitwie, miałem ochotę na więcej. Aczkolwiek to już czepialstwo, aby nie zostawić napiwku w restauracji, typu, że kelner przyniósł tylko 2 razy wodę do posiłku.

"Ankara 1402" Stanisława Reka jest opisem konfliktu pomiędzy Imperium Osmańskim pod panowaniem Bajezyda I Błyskawicy a państwem Timura Chromego, który ostatecznie doprowadził do bitwy pod Ankarą w 1402 roku i tymczasowego zahamowania ekspansji Osmanów. Autor omówił funkcjonowanie i wzrost potęgi obu mocarstw, a także przyczyny i przebieg konfliktu między nimi. Nie zapomniał również przedstawić innych kampanii wojennych obu stron, organizacji ich armii oraz wydarzeń, które miały miejsce po tytułowej bitwie. Ponadto czytanie bardzo ułatwia dobry styl autora, który sprawia, że wiedzę zawartą w pracy wręcz się chłonie.

Zdecydowanie polecam!

To już kolejna książka Stanisława Reka w serii "Historyczne Bitwy" i jak zwykle trzyma ona poziom. Tym razem autor przybliża czytelnikowi starcie między Imperium Osmańskim a państwem Timura (Tamerlana) Chromego. Trzeba pochwalić dobre rozłożenie akcentów przez autora. Jest krótkie wprowadzenie do tematu dotyczące panowania Bajezyda I oraz Tamerlana i jego podbojów. Następnie autor omawia stosunki dyplomatyczne oraz konflikty między Timurem, Osmanami i Mamelukami, zwłaszcza ciekawie jest tutaj omówienie kampanii w Anatolii i Syrii. Znalazło się również miejsce na omówienie wojskowości oraz organizacji armii walczących pod Ankarą. Kulminacyjnym punktem jest oczywiście kampania roku 1402 oraz tytułowa bitwa pod Ankarą. Styl autora jest dobry, Rek nie stroni od ciekawostek (niektóre dość makabryczne, niektóre ciekawe z perspektywy militarnej),sama narracja poprowadzona w przystępny dla czytelnika sposób. Gdybym się miał do czegoś przyczepić, to nie zawsze ufam autorowi, jeśli chodzi o przytaczane liczby i w tej kwestii miałbym pewne wątpliwości. Ciekawe są również aneksy, w których historyk udziela odpowiedzi na kilka nurtujących pytań dotyczących losu sułtana Bajezyda I w niewoli czy daty bitwy. Książka zawiera 4 mapy, indeks osobowy i geograficzny oraz 19 ilustracji.

• Historyczne Bitwy
  • Średniowiecze