Legnica 1241

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Kampania 1241 roku stoczona przed ponad siedmiuset pięćdziesięciu laty mimo olbrzymiego postępu badań historycznych nadal nasuwa więcej pytań i wątpliwości, niż jasnych i precyzyjnych odpowiedzi. W miejsce starych odrzuconych koncepcji pojawiają się nowe. Wydaje się prawie pewne, że w latach następnych będziemy świadkami kolejnych propozycji, sporów, dyskusji.

Elevander | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Chyba już trzeci raz przeczytałem tę książkę. Pamiętam, że kiedyś nawet odpowiadałem z niej w szkole. Ale ad rem. Dobre przedstawienie bitwy i całego najazdu tatarskiego. Krytyczna analiza źródeł, a właściwie jednego źródła, jakim jest Długosz. Podział pracy na rozdziały bardzo rozsądny: prezentacja obu stron konfliktu oraz ich wojsk, rekonstrukcja kampanii według narracji Długosza, wreszcie różne hipotezy i dyskusje. W sposób interesujący został przedstawiony obecny w historiografii polskiej spór Labudy i Matuszewskiego o Długosza i jego zaginione źródło. Pouczające są podane przez Autora przykłady wykorzystania bitwy pod Legnicą do forsowania różnych tez po stronie polskiej i niemieckiej. Fragmenty poświęcone stricte Tatarom są mniej udane, ale nie obniża to ogólnej oceny pracy. Godne polecenia dla osób zainteresowanych historią Polski i wojskowością.

Tomasz Babnis

herion1660 | 2016-12-02