Smyrna 1919-1922

Historyczne Bitwy
Bellona
2023-01-25
2023-01-25
1919 1922 Wojna grecko-turecka Imperium Osmańskie Smyrna I wojna Światowa Ataturk

„Dobrze napisane…”
Nieznany był mi dotychczas konflikt Grecko-Turecki z 1919-1922 roku. Dlatego sięgnąłem po HB-ka w tym temacie. Książka jest dobrze napisana, uwzględnia wszystkie aspekty wojny. Zaczynamy od przyczyn, dużo dyplomatycznych rozgrywek. Na początku trzeba być bardzo uważnym, bo przewija się bardzo wiele nazwisk i działań na arenie międzynarodowej. Mamy przedstawione pokrótce umundurowanie, choć tylko z opisu. Brakuje w tym temacie plansz barwnych. Jest też rozdział o kadrze dowodzącej i uzbrojeniu obu stron. Działania zbrojne są przedstawione z dobrą dokładnością. Zorientować się w temacie pomogą kolorowe mapy, starannie wykonane. Wadą jest skupienie ich w jednym bloku w środku książki. Trzeba przewracać kartki, żeby z nich skorzystać. Tak już mają HB-ki. Przypisy są pod tekstem, co stanowi wzorzec. Oprócz tekstu wiodącego otrzymujemy cztery aneksy uzupełniające temat. Oprócz nich mamy bibliografię z podziałem na źródła i opracowania, oraz indeks osób i geograficzny.
Wydanie typowe, klejone w miękkiej oprawie na dobrym papierze.
Książka dla osób lubiących historię, przedstawiająca ten nieznany w naszym kraju konflikt. Myślę, że warto po nią sięgnąć. Jedna z lepszych w serii.

„Dobrze napisane…”

Omówienie mało znanej w Polsce wojny grecko-tureckiej z lat 1919-22. Poza opisem dwóch walczących stron zwraca uwagę w tych wydarzeniach rola Albionu, tego Wielkiego Podżegacza wojennego, który do perfekcji opanował sztukę podjudzania innych państw do wojen w swoim interesie. Jak Wielka Brytania zapewnia kogoś o swoim poparciu, przyjaźni i wartościach to już należy się tego bać.

8/2023

Tytułowa Smyrna jest tylko przyczynkiem do opisania całego konfliktu grecko-tureckiego. Autor w ciekawy sposób opisuje genezę, przebieg kampanii oraz tragiczne skutki dla mniejszości zamieszkujących Turcję.

Ciekawa pozycja. Mój jedyny zarzut dotyczy tego, że autor jednak mało miejsca poświęcił tytułowej Smyrnie (dziś İzmir) i przebiegowi zbrodni na greckich oraz ormiańskich obywatelach tego miasta.

8/2023

Świetna książka o zapomnianym konflikcie jakim było zmaganie Turków o utrzymanie swojego państwa po Wielkiej Wojnie. Wartka, napisana prostym i przystępnym językiem, skupia się nie tylko na aspektach wojskowych, ale i świetnie tłumaczy zawiłości ówczesnej gry mocarstw. Można śmiało polecić jako uzupełnienie wiedzy dla osób zainteresowanych Wojną 1914-18.

"Smyrna 1919-1922", to oczywiście tytuł symboliczny, bo książka Stanisława Reka opowiada o losach wojny grecko-tureckiej, która rozgrywała się w tych latach. Autor wprowadza nas najpierw w polityczną sytuację po pierwszej wojnie w rejonie śródziemnomorskim, rokowania pokojowe, stosunki między mocarstwami a Grecją i Turcją. Poza wojskowością obu stron mam oczywiście też opisaną wojnę, która zakończyła się gehenną Smyrny i masakrą chrześcijan. Autor wprowadza też trochę wątków pobocznych do opowieści, między innymi wojnę Turcji z Armenią, pomoc rosyjską dla muzułmańskiego państwa, sporo też można znaleźć ciekawych informacji o generalicji obu państw, a zwłaszcza Mustafie Kemalu. Sporo miejsca, także w aneksach, Rek poświęcił gehennie chrześcijan w Turcji, zarówno Ormian jak i Greków. Bibliografia wygląda solidnie, poza polskojęzycznymi pozycjami są też prace anglo, francusko czy rosyjskojęzyczne. Podsumowując, czytelnik dostaje kolejną solidną pracę Stanisława Reka, autor trzyma stały, wysoki poziom w serii i po raz kolejny mnie nie zawiódł.

• Historyczne Bitwy
  • Historyczne bitwy