Księżycowa kołysanka

Wydawnictwo: Książnica
Asiek

Kto odpowiada za to, co się stało i czy tylko jedna osoba jest winna?
„Księżycowa kołysanka” to przejmująca, pełna emocji opowieść o życiu, które nie zawsze przynosi nam to, czego byśmy oczekiwali, i o naszych codziennych wyborach, których konsekwencje mogą być tragiczne.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

Wioleta Sadowska | 2019-05-29
Przeczytana: 29 maja 2019

"Ale czy ktokolwiek z nas może decydować o swoim losie, cofając wskazówki zegara?".

Jakże wymownie i zarazem mrocznie brzmi tytuł tej powieści tuż po jej przeczytaniu. Księżycowa kołysanka kojarząca się nam z czymś ciepłym, dobrym i pozytywnym, tutaj przybiera zupełnie inną twarz – upiornego koszmaru, który nie powinien się nigdy wydarzyć. Autorka po raz kolejny udowodniła, że jako pisarka potrafi opowiedzieć pełną napięcia historię, która mogłaby mieć miejsce w życiu każdego z nas.

Katarzyna Misiołek, znana także jako Olga Haber bądź Daria Orlicz to absolwentka filologii polskiej ukończonej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Autorka kilka lat swojego życia spędziła w Rzymie, który jest jej szczególnie bliski. Interesuje się turystyką, psychologią, medycyną niekonwencjonalną i tarotem.

Agata i Adam oraz Baśka i Bartek kupili wspólnymi siłami urokliwy dom nad jeziorem, który po wyremontowaniu, stał się dla nich miejscem spędzania wakacji. Mijały lata, ich dzieci zaczęły...

Ewelina | 2019-06-04

Książkę przywiozłam z warszawskich targów i bardzo żałuję, że nie udało mi się dotrzeć po podpis do autorki. Polecam, czyta się genialnie! Jak zawsze u Katarzyny Misiołek dużo dialogów, niebanalni bohaterowie i ciekawa fabuła!

Andżelika | 2019-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2019

cała recenzja na blogu Czytam dla przyjemności
(...)Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie jak powinno wyglądać małżeństwo i rodzina. Wiele spostrzeżeń wynosimy z domu rodzinnego. Wiadomo, że okres narzeczeństwa to najczęściej idylla. Zakochani chcą sobie nawzajem nieba uchylić. Prawdziwe życie przychodzi po ślubie, gdy dopada nas szara codzienność z mnóstwem trosk i obowiązków. Nie każda para potrafi poradzić sobie z nowymi wyzwaniami, często nie mając ochoty pójścia na kompromis.
Pani Katarzyna w "Księżycowej kołysance" pozwala czytelnikowi przyjrzeć się relacjom jakie panują w małżeństwie Agaty i Adama oraz Basi i Bartka. Niestety nie są to małżeństwa idealne, ale to dobrze, gdyż każdy z nas może przejrzeć się w nich jak w lustrze i odpowiedzieć sobie na pytanie czy my sami nie popełniamy takich samych błędów jak bohaterowie powieści. Czy nie zadręczamy współmałżonka scenami zazdrości, a sami...

Kate1404 | 2019-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2019

"Właśnie zdałam sobie sprawę, że wiemy o sobie wszystko. To miłe, takie siostrzane, chociaż i nieco przerażające..."

Książka iście letnia, przynajmniej na taką się zapowiadała.
Dwa zaprzyjaźnione małżeństwa i jeden wspólny domek nad jeziorem - czy to ma szansę wypalić?

Adam i Agata oraz Bartek i Baśka postanawiają razem kupić stary domek do remontu, by mieć gdzie przyjeżdżać na wakacje. Historia napisana jest w podziale na TERAZ i KIEDYŚ, dzięki czemu możemy poznać jakie były początki mieszkania latem w letniej rezydencji. Z roku na rok dzieci były większe, a dorośli mieli inne problemy i pretensje do siebie nawzajem. Życie toczyło się dalej, tylko jedyne co było niezmienne to przyjazd do domu nad jezioro.

Czy istnieje na świecie taka przyjaźń, która pozwala bez przeszkód spotykać się co lato? Czy warto jeździć w jedno i to samo miejsce co rok? Co może spotkać naszych bohaterów nad jeziorem, gdzieś gdzie się nic nie dzieje ciekawego?

Zapewniam Was, że będzie się dużo działo....

Książkowy_raj_Moni | 2019-06-15

To jedna z tych książek, które wbijają się pod skórę niczym cierń i tkwią w niej głęboko. Długo zastanawiałam się, co o niej napisać, żeby w pełni oddać jej klimat i wartość. Na pewno nie jest to "słodko-pierdząca" lektura, w której od nadmiaru wzajemnych "ochów" i "achów" aż mdli.

Głównymi bohaterami są dwie zaprzyjaźnione ze sobą od lat pary małżeńskie: Agata i Adam oraz Barbara i Bartosz. Kupują oni wspólnie dom w urokliwej okolicy nad jeziorem. Willa okolona bluszczem bardzo ich fascynuje. Muszą ją jednak gruntownie odremontować. Jest to miejsce ich corocznych wakacji, wydawałoby się, azyl. Niestety, to tylko pozory...

Więcej na blogu https://ksiazkowyrajmoni.blogspot.com/2019/06/ksiezycowa-koysanka-katarzyna-misioek.html?m=1

Aleksandra | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Jakaś część mnie chciałaby jak najszybciej odkryć wszelkie karty należące do charakterów głównych bohaterów. Ale z drugiej strony... Najnowsza powieść #katarzynamisiołek od pierwszych stron bez dyskusji zmusiła mnie do głębokiej refleksji.
Decydując się na związek/założenie rodziny, ile poświęcamy? Czy wiemy ile będziemy musieli poświęcić?
Czy kiedykolwiek poznamy drugą osobę by być pewnym, że nas nie skrzywdzi? Nie zniszczy osoby jaką jesteśmy?
Nie znam odpowiedzi, ale za to mogę Wam polecić tytuł, który jest idealny na urlop!

Anna Sochacka | 2019-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym.

Kiedyś
Dwie zaprzyjaźnione pary- Baśka i Bartek, rodzice dwuletniej Kingi oraz Agata i Adam z pięcioletnim Jasiem, kupują dom nad jeziorem. Według miejscowych dom ten jest przeklęty. Mieszkała w nim stuletnia staruszka Weronika, matka trzech córek a czwartą, urodzoną z gwałtu, zamordowała.

Teraz
Mija kilkanaście lat Agata od kilku już jest po rozwodzie, a Baśka zdecydowała się właśnie na ten krok, decyzji tej nie może wybaczyć jej obecnie 15- letnia córka Kinga. Gdy Agata przyjeżdża na wieś ze swoim nowym facetem a Kinga zaprasza na lato swą przyjaciółkę - dochodzi do tragedii.

Obraz małżeństwa pełnego konfliktów, głęboko chowanych uraz i żalów; to bolesny upadek miłości powoli przeobrażającej się w cichą nienawiść. Obrazek ten boli i uwiera bowiem zawiera w sobie prawdę o wielu z nas. Obrazek tym bardziej dosadny, bo ukazany na tle sielskiej scenerii - wakacje, jezioro, wieś. Tutaj właśnie widzę podobieństwo do "Żmijowiska"...

Natalia Kapela | 2019-06-18
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Akcja opisywana jest na dwóch płaszczyznach: „kiedyś” i „teraz”. Bohaterka Agata nie lubi dziewczyny swojego syna i cieszy się z ich rozstania (Janek wyjeżdża na wakacje, a dziewczyna przychodzi do jego matki zapłakana i prosi żeby powiedziała mu, że tu była i chce się z nim pogodzić, bo go kocha).
Po latach wychodzi na jaw prawda co wydarzyło się w kupionym po okazyjnej cenie domu i dlaczego został tak tanio sprzedany z całym wyposażeniem przez córki właścicielki po jej śmierci. I wszystko staje się jasne. Czy ma to wpływ na życie nowych lokatorów? Czy dom jest faktycznie przeklęty? Tego zdradzić nie mogę. W każdym bądź razie historia zaskakuje. Myślę, że tym którzy lubią takie opowieści z tajemnicami z przeszłości książka się spodoba i śmiało mogą po nią sięgnąć. Autorka nie zawodzi. Czyta się z zapartym tchem i nie można jej odłożyć na bok... chce się czytać dalej i dalej...
Poznajemy przykrą historię która być może wpłynęła na atmosferę tego domu...
Okładka przyciąga uwagę ma...

Lawendowa | 2019-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Księżycowa kołysanka to powieść z rzędu tych, które szczerze, niekiedy brutalnie opowiadają o życiu. Główną bohaterką jest Agata, z jej perspektywy czytelnik dowiaduje się szczegółów z jej życia obarczonego różnymi perturbacjami. Owe problemy oraz uniesienia miłosne są znane niejednej kobiecie na ziemi. Autorka stworzyła powieść prawdziwą, tak jakby napisało ją samo życie. Wszystko, czego czytelnik dowiaduje się, nie jest usłane różami, pośród akapitów i zdań może odnaleźć siebie, bądź jakąś cząstkę ze swojego bytu. Czytając, miałam niekiedy wrażenie, że Autorka pisała o mnie, matce zmęczonej macierzyństwem, rutyną i wiecznie piętrzącymi się problemami. Skłania do refleksji, do zatrzymania się w codziennym chaosie i zastanowienia się nad wieloma sprawami. Napawa w jakiś sposób optymizmem.

Autorka poza tym, że stworzyła powieść dla kobiet, które mogą odnaleźć w niej część siebie, nie próbowała niczego bohaterce ułatwiać, wręcz przeciwnie. Agata przyznaje się do porażek,...

NIEnaczytana | 2019-06-09

"(...) życie jest za krótkie, żeby tracić czas na wyrzuty (...) – Dziś tu jesteśmy, jutro nas nie ma".

Nie ocenia się książki po okładce. Jednak kiedy zobaczyłam "Księżycową kołysankę" poczułam, że ta lektura będzie mroczna, jak okładkowa kobieta. A może topielica...? Czy miałam dobre przeczucia?

Urokliwy dom nad jeziorem z porośniętą winoroślą werandą miał być oazą spokoju dla dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, które wspólnymi siłami przywróciły starej willi dawną świetność. Ale wakacje pod jednym dachem to nie tylko beztroskie chwile. Przez lata pomiędzy przyjaciółmi zaczynają pojawiać się sekrety, niesnaski i urazy, które z czasem pęcznieją… Czy można było uniknąć tragedii, która wydarzyła się dusznej sierpniowej nocy nad wodą? Kto odpowiada za to, co się stało i czy tylko jedna osoba jest winna?
Katarzyna Misiołek z każdą książką zaskakuje mnie coraz bardziej. Podoba mi się ta jej autorska różnorodność, pokusiłabym się nawet o nazwanie jej "literackim Światowidem"....