Hashtag: moje_piękne_życie

Katarzyna Misiołek Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2022-11-22
2022-11-22

Jestem zaskoczona tak wysoką oceną. To pierwsze książka tej Autorki po którą sięgnęłam. Polecam. Czyta się szybko. Historia obnaża współczesne, piękne życie prezentowane w mediach spokecznosciowych przez ludzi. W sumie książka smutna, brak szacunku, brak miłości pomiędzy bohaterami i wielka samotność. Stare powiedzenie nie wszystko złoto co się świeci. Zmusza do refleksji aby nie wierzyć bezmyślnie w to co znajomi publikują w sieci bo często niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością.

Joanna - to czterdziestoletnia kobieta, żona, matka. Jest znaną instagramerką (wpółpracuje z różnymi firmami, reklamuje ich produkty w sieci). Pozornie wiedzie idealne, spokojne życie. Tak naprawdę jest samotna, tkwi w nieudanym związku, ma złośliwą teściową i krnąbrną córkę. A to, co publikuje w mediach społecznościowych odbiega od rzeczywistości (prezentuje jej wycinek, specjalnie stworzony na potrzeby odbiorców). W sieci ukazuje piękno i szczęście, którego tak naprawdę jej brakuje.
Nieprzyjemnie czytało się o relacjach panujących w tej rodzinie. Znacie to uczucie, kiedy książka jednocześnie Was przyciąga i odpycha? Ja tak miałam z tą pozycją. Niby czytało się szybko i z zainteresowaniem, ale prymitywne teksty i dialogi trochę odrzucały. Rozumiem jednak, że takie było założenie autorki. Przedstawiła ona ludzi zagubionych w labiryncie życia.

Faktycznie taka prawdziwa z życia wzięta, pozory na zewnątrz a jak bliżej się pozna rodzinę, to w domu dramat. Mnie nie zachwyciła.

Codziennie obserwujemy w sieci życie innych, porównujemy się do nich - znajomych i nieznajomych. Książka porusza temat zakłamań, jakie widzimy w internecie i tego, jak wszyscy się chwalą byle czym pokazując nie do końca prawdę, ale to jest też historia o kilku innych rzeczach, między innymi przyjaźni i depresji. Podobała mi się i polecam.

Solidna powieść obyczajowa, w której przeplatają się wątki straty, pozornego szczęścia, niewypowiedzianego bólu i rozpadu relacji rodzinnych.

Bardzo spodobał mi się motyw mediów społecznościowych, w których próbujemy pokazać jak "nam to w życiu wszystko wyszło". Co ciekawe Autorka poprzez główną bohaterkę uzmysławia nam co może kryć się za fasadą idealnych zdjęć, uśmiechniętych twarzy, to jednak wcale nie ocenia zarówno twórców jak i odbiorców różnorodnych postów.

Polecam, do przemyślenia i przyjrzenia się własnym wizerunkom, które tworzymy, nie tylko w sieci.

Książka ukaże nam smutne kulisy życia rodzinnego, które jest tylko kreowane na wzorcowe na pokaz. Uświadomi, jak zakłamanie i obłuda w związku, w relacjach z dziećmi, czy bliskimi może prowadzić do destrukcji i napędzającego się koła kłamstw, nienawiści, obcości i samotności.

Książka ma dość wysokie oceny dlatego też zobaczywszy ją w nowościach bibliotecznych nie mogłam przejść obok niej obojętnie.
Joanna ma około czterdziestu lat i nigdzie nie pracuje. Jej mąż Robert jest biznesmenem. Oboje są rodzicami prawie dwudziestoletniej Pauli. Rodzina tylko z zewnątrz może wydawać się idealna. Joanna jest przy mężu wyłącznie z przywiązania i nie ma pomiędzy nimi miłości. Ona ma kochanków, on zaś kochanki. Nic więc dziwnego, że ich córka Paula jest typową buntowniczką.

W tej rodzinie nic nie jest takie jak powinno. Nie ma w niej żadnego szacunku dla drugiej osoby, nie ma też w niej miłości. Wszyscy żyją w kłamstwie, więc tylko czekamy kiedy ten domek z kart runie.
Niestety ta książka mnie nie porwała i czułam się rozczarowana. Zupełnie nie wiem skąd się wzięły tak wysokie oceny tej pozycji w serwisie. Najbardziej zaciekawiła mnie końcówka, z której dowiadujemy się jak potoczyły się losy bohaterów.
Całość oceniam na 5 pkt.

Joanna, Ryszard i ich córka Paula to pozornie szczęśliwa rodzina. Jednak jak przyjrzymy im się z bliska to wiele im do tego szczęścia brakuje. Ryszard ma własną firmę i zarabia sporo pieniędzy. Małżeństwo posiada piękny i duży dom, którym Joanna chwali się na instagramie. Tworzy wyimaginowany świat, a jej życie tak naprawdę jest jedną wielką porażką. Od lat ten sam mąż, z którym właściwie już nic jej nie łączy. Wszelkie uczucia między nimi już dawno wygasły. Nastoletnia córka nie potrzebuje już porad matki, oddaliła się od rodziców i żyje po swojemu. Każda z osób w tej rodzinie jest samotna i nieszczęśliwa. Dodatkowo pewna trauma sprzed lat staje się przyczyną wielu kłótni i ma ogromny wpływ na całą rodzinę. Joanna i wydarzenia z jej życia stanowią tylko tło tej książki. Najważniejsze są jej przemyślenia, rozterki i końcowa przemiana. Autorka pokazuje też jak inne jest nasze życie od tego instagramowego. W internecie chwalimy się wszystkim, domem, wyjazdami, wspaniałą rodziną, a często nasze życie wygląda zupełnie inaczej. Ta książka to słodko-gorzka opowieść o tym, że tak wielu z nas żyje w takim samym zakłamaniu jak bohaterka książki. Pokazujemy swoje życie nie takim jakim jest, ale takim jakie chcielibyśmy aby było. Czy dojdzie do rozłamu w tej rodzinie? Czy Joanna i Ryszard nadal będą razem? Mnie ta powieść zbytnio nie porwała, a bohaterka działała mi strasznie na nerwy. Trochę się dziwię tym wysokim ocenom. Ale przeczytajcie i przekonajcie się sami.

Bohaterka czasem mnie denerwowała, ale książkę czyta się jednym tchem.

Bohaterka czasem mnie denerwowała, ale książkę czyta się jednym tchem.

Klasyczny obyczaj z różnymi smutnymi albo zabawnymi sytuacjami ciekawie i z humorem opisanymi przez autorkę, czyta się dobrze i szybko.

• Przeczytane 2023
  • Ebooki