Muszę wiedzieć

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8 (4 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura polska
Ag2S

Matka, córka i wnuczka: Halina, Dominika, Patrycja – trzy bliskie sobie, nieznające się kobiety. Halina - twierdzi, że urodziła się tylko dlatego, że po śmierci Stalina została ogłoszona amnestia. Wtedy jej przyszły ojciec wyszedł z więzienia i poznał matkę Haliny. Przygnieciona ciężarem lat, wdowieństwem i utratą tych, których kochała, po wyjątkowo przygnębiającej, spędzonej w samotności...

Halina - twierdzi, że urodziła się tylko dlatego, że po śmierci Stalina została ogłoszona amnestia. Wtedy jej przyszły ojciec wyszedł z więzienia i poznał matkę Haliny. Przygnieciona ciężarem lat, wdowieństwem i utratą tych, których kochała, po wyjątkowo przygnębiającej, spędzonej w samotności Wigilii, traci ochotę do życia.
Patrycja - młoda, pełna wigoru i energii, z mnóstwem planów na przyszłość, studentka lingwistyki. Ma oddanych przyjaciół, na których zawsze może liczyć, ale czuje, że w jej życiu czegoś zabrakło.

Te dwie kobiety spotykają się przypadkiem, choć powinny od dawna być razem. Nie wiedząc, czy coś je łączy, ruszają we wspólną podróż, by poznać historię utkaną z kłamstw, półprawd i niedopowiedzeń, ale przede wszystkim, by stworzyć własną opowieść, która, choć o tym nie wiedzą, zmieni ich życie na zawsze, zbliży do poznania prawdy o nieobecnej, lecz pozostającej zawsze w centrum uwagi Dominice - zagadce dla swojej matki i córki.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/Musze_wiedziec-p-35615-1-30-.html

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Musze_wiedziec-p-35615-1-30-.html

Akacja | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019

Rodzinne tajemnice, kłamstwa i niedopowiedzenia sprawiają, że czytelnik wraz z bohaterkami chce dociec prawdy, co okazuje się trudnejsze, niż możnaby przypuszczać. Dobra lektura na wieczór.

Kate1404 | 2019-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2019

"Tym właśnie jest życie - czekaniem na właściwe momenty, chociaż te nie nadchodzą, odkładaniem wszystkiego na potem, traceniem czasu, nigdy niezrealizowanymi marzeniami. Jest też bólem i cierpieniem, które znosimy, ponieważ wydaje się, że za zakrętem czeka coś lepszego."

Macie też tak, że miłość do danej książki powinna narodzić się od pierwszego rozdziału, ba! od pierwszego zdania? Bo ja tak mam, wiele książek mam zaczętych, ale ponieważ nie poczułam do nich chemii, odłożone są "na kiedyś". Tutaj było inaczej, od razu poczułam sympatię do starszej pani Haliny i byłam ciekawa jej losów.

Halina, kobieta pracująca w biurze rachunkowym (jupi! księgowa - od razu ją polubiłam), mieszkająca samotnie, wdowa. Z pierwszego rozdziału dowiadujemy się, że ma syna za granicą i że miała córkę Dominikę, z którą nie wiemy co się stało. Autorka bardzo powolutku i sukcesywnie odkrywa karty. Niedługo Halinie świat stanie na głowie z kilku powodów: straci pracę, znajdzie kota i odwiedzi ją pewna...

Aneta P-is | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

„Muszę wiedzieć” - Kasia Bulicz-Kasprzak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 04.07.2019
Kategoria: literatura obyczajowa, romans

„Rodzisz dziecko, patrzysz na nie każdego dnia, masz więcej wspomnień z nim związanych niż ono. Widziałaś jego pierwszy krok, słyszałaś pierwsze słowo, wydaje ci się, że wiesz wszystko. I nagle odkrywasz, że nie wiedziałaś nic.”

„Muszę wiedzieć” Kasi Bulicz-Kasprzak wydaje się być z pozoru zwyczajną powieścią w sam raz na lato. Okładka sugeruje przyjemną książkę, lekką, nieco tajemniczą, którą przeczytamy szybko w upalne dni. Czy tak jest w rzeczywistości?

Otóż nie! Im dalej zagłębiamy się w opowieść stworzoną przez autorkę, otwiera się przed nami bardzo wciągająca, poruszająca i ciekawa historia, ze znakomicie nakreślonymi psychologicznie postaciami. Od fabuły trudno się oderwać. Intryguje i jednocześnie wzrusza. Wywołuje refleksje. W bardzo ciekawy sposób ukazuje zawiłe relacje rodzinne, przyjacielskie, miłosne i to, jak wybory dokonane w...

Wychodzę poza schematy – wywiad z Kasią Bulicz-Kasprzak

„Jestem fascynatką słowa” – mówi Kasia Bulicz-Kasprzak. Autorka poczytnych książek obyczajowych przyznaje, że na literackiej mapie odnalazłaby się w województwie cynizmu i nad rzeką pozytywnych zakończeń. Najlepszym na to przykładem jest jej najnowsza książka, zatytułowana „Muszę wiedzieć”.

Patronaty tygodnia (1-7.07.2019)

Lipiec czas zacząć! A czy jest lepszy sposób na rozpoczęcie nowego miesiąca niż nowe premiery książkowe? Koniecznie zobaczcie, jakie książki pojawią się w tym tygodniu w waszych księgarniach, i wybierzcie coś dla siebie.