Po drugiej stronie. Tom II

Okładka książki Po drugiej stronie. Tom II Agnieszka Janiszewska
Okładka książki Po drugiej stronie. Tom II
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Po drugiej stronie (tom 2) literatura piękna
Po drugiej stronie (tom 2)
Novae Res
2019-01-01
2019-01-01
Agnieszka Janiszewka literatura piękna historia rodzinna tajemnice pamiętnik

Książka nostalgiczna, smutna i sentymentalna. Trochę za bardzo pesymistyczna.
Myślę, ze powrót do przeszłości, tej smutnej, często jest nostalgiczny, przytłaczający. Często myślimy sobie, co by było gdybyśmy postąpili jednak inaczej, czy mogliśmy tak zrobić? I choć wiemy że to niczego nie zmieni, potrafimy bez ustanku zadręczać się takimi myślami. Dlaczego?

Książka nostalgiczna, smutna i sentymentalna. Trochę za bardzo pesymistyczna.

Świetna książka polecam

Świetna książka polecam

Pierwsza część podobała mi się znacznie bardziej. Była znacznie ciekawsza i zwiastowała jakąś tajemnicę. Ta oczywiście wyjaśniła się w tym tomie ale z nóg to ona nie zwaliła. Typowe, dwie dziewczyny i jeden facet. Od początku się tego domyślałam. Nie mniej jednak książkę czyta się lekko, miło i przyjemnie. Otoczka historyczna także ciekawa chociaż ja te czasy znam z autopsji i pewnie dlatego nie zrobiło to na mnie wielkiego wrażenia. Miła obyczajówka.

„ Po drugiej stronie” to dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej.
Akcja książki toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych – w teraźniejszości, czyli roku 1996 oraz w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, gdzie mają miejsce wspomnienia głównej bohaterki .
Autorka przedstawia, historię zwykłego ludzkiego życia, porusza problemy młodych ludzi i ich wejście w dorosłe życie, pierwsze zauroczenia, młodzieńcza przyjaźń, nieodwzajemniona miłość , wczesne macierzyństwo, wychowanie dzieci po rozwodzie i ich relacje z rodzicami.
To problemy, które w niemałej części dotykają wielu ludzi.
Oba tomy są wspaniałe i lekko napisane, świetnie oddają klimat tamtych lat, przenoszą czytelnika do świata, który nie zawsze był prosty, a który dla mnie nie jest obcy.
Zachęcam do lektury tej i wcześniejszych książek autorki.

„ Po drugiej stronie” to dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej.

W poprzedniej recenzji przedstawiłam Wam pierwszy tom dwutomowej powieści Agnieszki Janiszewskiej.

Jeśli nie czytaliście pierwszego tomu to sympatycznie Wam radzę - naciśnijcie krzyżyk. Raczej nie ma sensu zaczynać od drugiego tomu ani zagłębiać się w poniższą recenzję, bo zaraz zepsuję całą frajdę.

W drugim tomie Agnieszka Janiszewska kontynuuje losy Blanki i jej rodziny. Ostatnie karty pierwszego tomu zatrzymały czytelnika na odkryciu pamiętnika Justyny, przyjaciółki Blanki z czasów szkolnych. Początek drugiego tomu to zatem wspomnienia, które się odradzają, choć kobieta uparcie chciała od nich uciec. Jednak już po rozpoczęciu pracy w szkole - w rodzinnej miejscowości - cały świat znów nakręca karuzela wydarzeń z czasów PRLu.

O ile w pierwszym tomie narastała atmosfera tajemnicy i niedopowiedzianych historii, o tyle w drugim tomie wszystko zaczyna nabierać innych barw. Choć losy Blanki nieubłaganie brną na przód, to przeszłość ciągnie się za kobietą i nie pozwala pozostawić spraw samym sobie.

Blanka nawiązuje znajomość z ojcem Justyny, choć wcześniej wzbraniała się przed kontaktem. Okazuje się, że znajomość ta wyjaśnia wiele sytuacji, które do tej pory kobieta przyjmowała za pewnik. Tak naprawdę, świat w jakim żyła Blanka był tylko pozornie światem bez trosk i zmartwień. Prawdziwe sekrety kryły się głębiej, w sprawach o których wtedy, jako nastoletnia dziewczyna nie miała pojęcia. Okazuje się również, że Justyna, choć tak bliska jako przyjaciółka była równie daleko we wszystkich innych płaszczyznach życia.

Dlaczego Blanka nie dopuszczała do siebie takich opcji? Czy była tak ślepo zapatrzona w siebie i małe miłostki, że przegapiła tak wiele ważnych spraw, których na co dzień dotykała Justyna?

W drugim tomie Agnieszka Janiszewska kontynuuje losy Blanki i jej...

Podobnie jak tom I również ten mnie nie zawiódł. Z pewnością każy kto przeczyta tom I sięgnie również po II.

Opinia dot. całości pod pierwszym tomem powieści.

Krótko: nic szczególnego. Zbyt rozwlekła i przegadana.

Opinia dot. całości pod pierwszym tomem powieści.

Krótko: nic szczególnego. Zbyt rozwlekła i przegadana.

Bez entuzjazmu z mojej strony.

Bez entuzjazmu z mojej strony.

Po drugiej stronie I i II cześć to właściwie jedna ksiazka podzielona na dwie, chyba nie potrzebny zabieg. Historia jest bardzo ciekawie napisana, bo mimo, że dość przewidywalna to mnie wciągnęła. Tłem jest schyłek XIX wieku, lata trudne i nieprzewidywalne.
Polecam

Polecam

"PO DRUGIEJ STRONIE" Tom 2 AGNIESZKA JANISZEWSKA
Mamy tu dalsze losy Blacki, naszej głównej bohaterki znanej nam już z tomu pierwszego.Wszystko czego się tutaj dowiemy jest uzupełnieniem pierwszego tomu, dzięki czemu mamy już całkowity obraz wydarzeń, zdarzeń. Dużo emocji i wzruszeń.
Bardzo podoba mi się to, że mamy dwie narratorki - Blancę i Justynę ( jej głos ze stron pamiętnika jest bardzo istotny).
Świetnie się czyta, szybko i z dużym zainteresowaniem. Z łatwością wskoczyłam znów w wykreowany świat, czasy mi bliskie i uczestniczyłam w wydarzeniach. Dzięki pamiętnikowi, który otrzymuje Blanca  poznajemy przyjaźń, miłość, zagubienie i emocje jakim towarzyszy dojrzewanie.Także miłość niespełnioną i to jak wpłynęła na wydawać by się mogło przyjaźń taką "na zawsze".
Niesamowicie emocjonalna podróż do przeszłości naszej bohaterki, jak i wgłąb siebie. W tle mamy lata osiemdziesiąte i czasy stanu wojennego.
Blanca nadal jest nauczycielką języka polskiego w swoim dawnym liceum. Próbuje sobie poukładać życie z dziećmi, lecz bez męża, który ponownie się żeni.
Czy jej się to udało ? Czy porzuciła swe marzenia?
Jak potoczyły się jej losy dalej dowiecie się czytając. Poznacie też lepiej Justynę, oraz jej córkę.
Książka absolutnie warta polecenia. Czytajcie dwie części zaraz po sobie - będzie mega klimat :)
Piękna historia, świetnie napisana.

Zapraszam WAS do siebie http://ostatniastrona.com.pl/

"PO DRUGIEJ STRONIE" Tom 2 AGNIESZKA JANISZEWSKA