Obcy powiew wiatru

Cykl: Saga nadmorska (tom 1)
Wydawnictwo: Pascal
literatura polska, saga, rodzina, wojna
aleqsia

Wielopokoleniowa, pasjonująca saga o rodzinie, która po wojennej zawierusze odnalazła swoje miejsce na ziemi w Ustroniu Morskim. Marcjanna Zielczyńska żyje beztrosko – spędza czas z przyjaciółkami, marzy o wielkiej miłości, planuje swoją przyszłość. Kiedy zaczyna się wojna, wszystko się zmienia. Świat, który znała i kochała, przestaje istnieć. Dziewczyna musi opuścić swoje rodzinne strony i...

Świat, który znała i kochała, przestaje istnieć. Dziewczyna musi opuścić swoje rodzinne strony i wyruszyć w podróż w nieznane, aby odnaleźć nowy dom.
Wzruszająca opowieść inspirowana losami tysięcy Kresowiaków, którzy z dnia na dzień utracili coś o wiele cenniejszego niż majątek – spokój i miejsce do życia.

źródło opisu: Pascal

źródło okładki: Pascal

Piękna i wzruszająca powieść od której trudno się oderwać.
Opowiada o normalnym życiu młodej Polki Marcjanny Zielczyńskiej, której najpiękniejsze lata życia, przypadły na okres II wojny do tego na Wołyniu i na pewno nie należały do najszczęśliwszych.
Ostatnie beztroskie wakacje spędziła u swojej babci w Woli Ostrowieckiej spotykając się z przyjaciółkami, snując plany na dalszą przyszłość.
Po powrocie do domu w Lubomlu po raz pierwszy poznaje smak miłości. Ale radość trwa krótko. Wybucha wojna, w miasteczku pojawiają się Rosjanie,jej najlepsza przyjaciółka zostaje wraz z rodziną wywieziona na Sybir, jej narzeczony wcielony do Armii Czerwonej. Potem znowu Niemcy i znowu Rosjanie. Koniec wojny
wcale nie oznacza dla niej końca smutku i wyczekiwań na lepsze jutro. Musi wraz z rodzina opuścić rodzinne miasto i szukać nowego domu w nowej Polsce.
Wstrząsające opisy rzezi na Polakach i równie nieprawdopodobne opisy podróży repatriantów sprawiają, że cała powieść jest taka bardzo...

Biblioteczka Rudej | 2019-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

" W tej wojnie nie ma Polaków, Niemców, Ukraińców, Sowietów, Żydów i innych nacji. Są ludzie dobrzy i źli. W każdym narodzie znajdą się zarówno jedni, jak i drudzy. (..) Nie liczy się narodowość, ale to, jakim kto jest człowiekiem".

Ja to już w kwietniu nie wezmę do ręki żadnej książki, bo co którąś zacznę to nie mogę się od niej oderwać i każda okazuje się niesamowicie interesująca i wciągająca..
Magdalena Majcher to znane nazwisko, to solidna marka, która dała się poznać z książek, które stają się bestsellerami. Jakiś czas temu miałam przyjemność czytać W cieniu tamtych dni i zdawało mi się, że już nic lepszego nie wyjdzie spod ręki Pani Magdaleny. Cóż..odwołuje i odszczekuję, bo Obcy powiew wiatru to prawdziwy majstersztyk napisany w taki sposób, że ma się wrażenie, że uczestniczy się w życiu bohaterów.
Książek z wojną w tle jest na tony i przyznam szczerze, że wiele z nich przeczytałam, bo jak już wiecie interesuję się tą tematyką i mam wrażenie, że nigdy mi się nie znudzi i z...

W pierwszym tomie sagi nadmorskiej – najnowszego projektu literackiego Magdaleny Majcher – poznajemy Marcjannę Zielczyńską. Młoda kobieta właśnie zdała egzamin dojrzałości, ale nadal pozostaje w sferze dziecięcych marzeń, wyidealizowanej wizji świata, w której nie ma miejsca na zło, brutalność i niesprawiedliwość. Marzy o wielkiej miłości, odnalezieniu sensu w życiu, sprecyzowaniu tego, kim chce zostać i co zamierza osiągnąć. Te świetlane wizje, ambitne plany i zamiary zostają brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość... Wybucha druga wojna światowa, która jest początkowo fatalistyczną wizją rozgrywająca się daleko, daleko i nie docierającą od Lubomla na Kresach, gdzie mieszka rodzina Zielczynskich. Do czasu. Do Niemców dołącza bowiem kolejny agresor – Sowieci. Wszystko się zmienia...

"W tej wojnie nie ma Polaków, Niemców, Ukraińców, Sowietów, Żydów i innych nacji. Są ludzie dobrzy i źli. W każdym narodzie znajda się zarówno jedni, jak i drudzy".

Po latach głodu,...

izabela81 | 2019-05-02
Na półkach: 2019 rok, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2019

"Jeśli miłość robi z ludzi głupców, nigdy nie chcę się zakochać."

"Obcy powiew wiatru" to powieść, która rozpoczyna nową serię, "Sagę Nadmorską". To pierwsza saga Magdaleny Majcher. Jestem pewna, że historia Marcjanny i jej rodziny poruszy i skradnie Wasze serca tak jak i moje. W książce znajdziecie przedwojenną historię, trudne emocje i piękne Ustronie Morskie. To książka dopracowana...

Kate1404 | 2019-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

"Obcy powiew wiatru" to I tom "Sagi nadmorskiej" - opisujący losy Marcjanny w latach 1939-1949.

Jeśli lubicie książki obyczajowe z wątkiem wojennym to polecam z całego serca.

"W obliczu wojny rzeczy dotychczas ważne stały się błahostkami, a te mniej ważne przestały istnieć."

Fabuła

A gdybyś Ty musiała zostawić swój dom, miejsce które kochasz i wyjechać w nieznane?

"Nigdy nie przyszłoby jej na myśl, że pewnego dnia ktoś zapuka do ich drzwi i powie: Tu już nie jest Polska, nie jesteście u siebie."

Autorka w I tomie sagi opisuje losy rodziny Zielczyńskich mieszkających na Kresach w Lubomlu, mocno skupiając się na ich córce Marcjannie. Pierwsze rozdziały przenoszą nas w czasy przed wojną, młoda Marcjanna właśnie zdała egzamin dojrzałości, ma problemy jak każda kobieta, marzy o wielkiej miłości, zazdrości tym koleżankom, które już ją spotkały na swojej drodze. Jej matka i znajomi też już zaczynają podgadywać na temat kandydata na męża.

"Jeśli miłość robi z ludzi głupców,...

WielkiBuk | 2019-05-08
Przeczytana: kwiecień 2019

Jedna z najpiękniejszych wojennych opowieści - cudownie wzruszająca, dopracowana pod każdy względem, doskonale oddająca konflikt podczas II Wojny Światowej na Kresach. O wojnie, o kobietach, o Polsce. Jeśli pokochaliście "Słowika"Kristin Hannah, to pokochacie "Obcy powiew wiatru" i będziecie czekać na kolejne tomy!

nieperfekcyjnie | 2019-05-08
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Jestem zagorzałą fanką literatury polskiej - to właśnie po nią sięgam najczęściej. Staram się poznawać nowych autorów, jednak mam grono tych ulubionych, po których powieści mogę sięgać w ciemno. Na owej liście znajduje się chociażby Magdalena Majcher, dlatego kiedy tylko ukazuje się jej kolejna książka, wiem, że szybko musi znaleźć się w mojej domowej biblioteczce.

Marcjanna Zielczyńska to młoda dziewczyna, dopiero wkraczająca w dorosłe życie. Szybko zostaje poddana najtrudniejszej próbie - druga wojna światowa niszczy wszystko. Giną najbliżsi, cały dobytek zostaje zabrany, ukochane miejsce na ziemi staje się obcym miejscem, a bezbronni obywatele zostają pozbawieni człowieczeństwa.

"W tej wojnie nie ma Polaków, Niemców, Ukraińców, Sowietów, Żydów i innych nacji. Są ludzie dobrzy i źli. W każdym narodzie znajdą się zarówno jedni, jak i drudzy. (...) Nie liczy się narodowość, ale to, jakim kto jest...

werka777 | 2019-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

FIKCYJNE POSTACI, PRAWDZIWE TŁO
Nadmorska Saga, którą rozpoczyna historia Marcjanny, rozgrywana w latach 1939-1949 jest oczywiście literacką fikcją, choć bazującą na solidnym zapleczu, na autentycznych wydarzeniach dotyczących bardzo istotnego i tragicznego rozdziału zarówno Polski, jak i całej Europy. Wojna, najazd Niemców i Sowietów, przesiedlenia. Pogłoski o Katyniu, ukrywający się Żydzi, konfiskata majątków i pozbywanie się polskiej inteligencji. Autorka nie przytłacza opisami, ale przytacza niektóre z wątków nadając książce niezbędnego tonu wiarygodności, a lekcja historii wzmocniona konkretnymi postaciami mierzącymi się z jakże brutalnym okresem w dziejach, staje się jeszcze bardziej wyrazista, wstrząsająca i pozostająca w pamięci.

MŁODA BOHATERKA W STARCIU Z DRAMATAMI
Na czele tej powieści staje młodziutka Marcjanna, oczko w głowie ojca, dziewczyna pracowita, niebojąca się ciężkiej i brudnej pracy w gospodarstwie dziadków. Ambitna, niespiesząca się do miłości, zmaga się z...

red_sonia | 2019-04-26

„Obcy powiew wiatru” otwiera cykl nadmorski i to jak otwiera! O najnowszej powieści Magdaleny Majcher napisano już tak wiele ciepłych słów, aż się boję czy słownik języka polskiego zawiera jeszcze jakieś niewykorzystane ;)

„Obcy powiew wiatru” mnie zachwycił, mogłabym do niej wracać i wracać, aż w końcu nauczyłabym się jej na pamięć i nadal byłoby mi mało. Do bólu realna, tak jakby autorka sama była świadkiem wydarzeń, które opisuje. Od pierwszej strony wchodzimy w skórę Marcjanny, stajemy się nią i wszystko to, co ona widzi, widzimy i my. Najpierw beztroska, piękne lato na wołyńskiej wsi, szczęśliwe dzieciństwo u ukochanych dziadków, z czasem obraz się zmienia, czujemy narastające napięcie, napływają pierwsze informacje o zbliżającej się wojnie. Wraz z Marcjanną łapiemy nieprzychylne spojrzenia Ukraińców, którzy do tej pory dobrze żyli z polakami, aż dochodzi do rzezi, do niewyobrażalnego okrucieństwa, płoną domy, giną niewinni ludzie. Krótko przed otrzymaniem książki obejrzałam...

Pokrecona | 2019-04-18
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Szanuję tę autorkę i składam jej wielki pokłon za to, co zrobiła z historią Wołynia. Pokazała fragment wielkiej historii, która zdecydowała o życiu większości Polaków mieszkających na Kresach. Napisała ona nostalgiczną i przejmującą opowieść o świecie, którego już nie ma.
Magdalena Majcher bardzo skrupulatnie przygotowała się do podejmowanej tematyki, co zaowocowało realistyczną i interesującą fabułą. Oddała nam historię bardzo wartościową pod względem dokumentalnym. Jej bohaterowie nakreśleni zostali jak żywi. Mieliśmy możliwość przyjrzeć się ich pracy, jak organizowali wesela, święta, czy po prostu poznawali się nawzajem. Ci ludzie, nasi bohaterowie, w pewnym momencie stracili wszystko, bo taki mieli kaprys Ukraińcy, a mimo tego podnieśli się, dali radę żyć dalej.

Stopniowe nabieranie tempa i napięcia już od pierwszych stron sprawia, że przez książkę się płynie. Ja robiłam sobie przerwy, ponieważ nie dawałam rady, łzy leciały mi po policzkach. Czytając, odczuwałam również cały...