Siostry

Okładka książki Siostry Lucyna Olejniczak
Okładka książki Siostry
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lilie królowej: saga średniowieczna (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Lilie królowej: saga średniowieczna (tom 1)
Prószyński i S-ka
2022-05-17
2022-05-17

Kobiecy los. Na królewskim dworze

Ostatnio książek o czasach Jagiellonów przybywa. Tutaj trochę inne spojrzenie na dwór krakowski. Historia tak naprawdę o dwóch młodych dziewczynach, rówieśniczki królowej Jadwigi i jej dwórki. Poznajemy je jako 8letnie dzieci. Jedna jest Litwinką i przybywa na do Krakowa wraz z Jagiełło, druga to węgierka i od najmłodszych lat towarzyszy Jadwidze. Dziewczyny zostają przyjaciółkami.
Polecam, ciekawe napisane i .... zaraz biorę się za tom 2.

2079
2017

Książka "Siostry" Lucyny Olejniczak zabiera nas do pierwszego tomu cyklu "Lilie królowej: saga średniowieczna". Historia trzech dziewczynek, które połączył dwór królewski. Wydarzenia zaczynają się na Litwie w 1382 roku, kiedy ośmioletnia Milda unika śmierci podczas napaści Krzyżaków na jej wioskę. Została zabrana do Wilna przez starszego brata Varnasa, który spóźnił się na wesele ich siostry i dzięki temu przeżył. Milda uczy się od bratowej sztuki zielarstwa, a jej brat jest wojownikiem pogańskiego kniazia Jagiełły.
Równocześnie na Węgrzech Amalia wiedzie wygodne życie w stolicy Andegawenów jako dwórka i najbliższa przyjaciółka młodziutkiej królewny Jadwigi. Wszystko zmienia się, kiedy zostaje wezwana przez umierającą matkę do klasztoru, która rzuca cień na jej prawdziwe pochodzenie. Losy trzech dziewczynek splatają się, kiedy Jadwiga zostaje królową Polski. Amalia zaprzyjaźnia się z Szymonem, jednak czy będzie im dane szczęście? Milda po chrzcie przybiera imię Anna, a Jadwiga będzie musiała uporać się z wieloma niebezpieczeństwami.
Książka rewelacyjna, połączenie faktów z fikcją literacką wyszło genialnie. To moje odkrycie tego roku. Fabułę pochłaniam lekko i przyjemnie. Przeczytam inne książki tej autorki. Warto.

Pierwszy tom średniowiecznej sagi pochłonęłam w dwa dni. Świetnie napisana. Losy Litwinki Mildy oraz Węgierki Amalii są tak ciekawie opisane, że nie można się od tej powieści oderwać. Dziewczynki mając 8 lat, zostają dwórkami królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Amalia przybyła razem z królową z Węgier a Milda razem ze swoim bratem, przybyła do Krakowa razem ze świtą Jagiełły. Szybko zostają najlepszymi przyjaciółkami, choć każda z nich ma jakąś tajemnicę. Między Amalią a Szymkiem, chłopcem poznanym w Krakowie, powoli rodzi się najpierw przyjaźń a potem miłość. Jak potoczą się ich losy? Czy na Wawelu życie Amalii i Mildy będzie szczęśliwe? Przeczytajcie, bo warto. Ja nie mogę doczekać się dalszego ciągu i zaraz zaczynam drugi tom. Polecam

Rewelacyjnie się czyta. Wciągająca saga o przyjaźni trzech kobiet, różnych kobiet, o różnym statusie, wychowaniu, środowisku, z którego się wywodzą.
Powieść historyczno-obyczajowa. Jak zawsze krew mi gotuje patriarchat i jego podejście do kobiet, ta nienawiść do kobiet, jaką rozsiewa wokół siebie, traktowanie kobiety, tylko jako narzędzia do rozmnażania i wyładowywania swoich frustracji.
Szybko sięgam po dalszy ciąg.
Szczerze polecam.

Nie spodziewałam się, że mnie tak bardzo wciągnie ta saga o dwóch przyjaciółkach i dwórkach królowej Jadwigi (A może powinnam napisać króla Polski Jadwigi?).

Urocza i babska lektura.

Urocza i babska lektura.

Wspaniale czyta się tą powieść. Charakterystyczną cechą książki są wciągające wątki; nie ma czasu, ba! Nie ma chwili na nudę! Zawsze coś się dzieje, ciągle coś nas zaskakuje oraz są sytuacje, które niespodziewanie się zmieniają. Postacie, które da się lubić. Jedynie co mnie gryzie, to iż nie ma zachowanego języka, jakim w tamtych czasach posługiwali się ludzie. W książkach np pani Ewy Świętek czuć mocniej klimat danej epoki poprzez właśnie zastosowanie przez autorkę ówczesnego języka, gwary, a tutaj niestety osoby mówią współczesnym językiem. Nie patrząc jednak na ten mankament książka porywa.

"Lilie Królowej Siostry" pierwszy tom sagi średniowiecznej, to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Lucyny Olejniczak. Pierwsze ale z całą pewnością nie ostatnie, ponieważ już teraz nie mogę doczekać się kiedy zasiądę z kolejnym tomem i będę delektować się tą czytelniczą ucztą. Ucztą iście królewską.
Autorka poczyniła powieść fenomenalną, realistyczną choć tak bardzo odległą. Powieść, która od pierwszych stron wciąga wartką, zaskakującą akcją, którą pobudza wyobraźnię i sprawia, iż czytelnik czuje się jakby spacerował zamkowymi korytarzami, odwiedzał komnaty czy też przechadzał się po królewskim ogrodzie.
Postaci wykreowane są w cudowny sposób i choć w większości fikcyjne zachwycają autentycznością. W szczególności swoją osobowością urzekają dwie główne bohaterki Amalia i Milda, których losy wzbudzają ogrom emocji i odczuć.
W powieści nie brakuje również faktycznych wydarzeń i realnych postaci, które zapisały się w historii nie tylko Polski ale również Litwy czy Węgier.
"Lilie Królowej Siostry", to książka, która niezwykle realnie ukazuje mentalność średniowiecznego społeczeństwa, w którym żarliwa wiara miesza się z zacofaniem i zabobonami. Medycyna naturalna traktowana jest jako czary i praktyki pogańskie, a kobiety jak zło konieczne, zwłaszcza te które posiadają wiedzę i hardość.
Czytałam tę powieść z ogromną przyjemnością i polecam ją każdemu, kto lubi dobrą literaturę.

Autorka poczyniła powieść fenomenalną, realistyczną choć tak bardzo...

Rewelacyjna, napisana z szerokim rozmachem panoramiczna saga historyczna udowadniająca, że niezależnie od czasów ludzkie emocje i motywacje są niezmienne.
Akcja toczy się na Litwie, gdzie czytelnik poznaje życie ośmioletniej Mildy, której cała rodzina została wymordowana przez najazd Krzyżaków w 1382 roku. Jako jedyna ocalała podczas wesela siostry szuka schronienia u swego brata i jego żony.
W tym samym czasie jej rówieśniczka Amalia wiedzie życie dwórki i bliskiej przyjaciółki królewny Jadwigi na zamku w Wyszehradzie, potem Budzie – węgierskiej stolicy Andegawenów aż do przybycia królowej na krakowski Wawel.
Amalia dowiaduje się o skrywanej tajemnicy jej umierającej w klasztorze matki dot. jej pochodzenia i prawdziwego ojca. Pozornie dziewczyny żyją w różnych światach, jednak po przybyciu do Krakowa ich losy splatają się nierozerwalnie.
Świat intryg, dworskich układów, malowniczo naszkicowane postacie kreślą niezwykle realną i barwną panoramę czasów średniowiecznych.
Niezwykła powieść historyczna w której można odnaleźć nie tylko znane miejsca w Krakowie, ale poznać codzienne życie jego mieszkańców w tym odległym wieku. Nie zabrakło również wątku kryminalnego kończącego pierwszy tom sagi średniowiecznej.
W pierwszym tomie sagi średniowiecznej autorka w bardzo realny sposób odmalowała czasy XIV wiecznej Europy, które poprzedziły koronację Jadwigi Andegaweńskiej. To właśnie jej postać i otaczające dwórki są głównymi bohaterkami też części sagi. W sposób niezwykły i przejmujący odmalowane zostały ich przeżycia, myśli i marzenia.

Pasjonatka książek, patronka nauki, tchnęła życie w zapomniany i podupadający wtedy Uniwersytet Jagielloński. Niezwykle pobożna i bogobojna. Wszystko to dotyczy Królowej Jadwigi - najmłodszej władczyni Polski.

Właśnie na TAKĄ POWIEŚĆ czekałam, czyli powieść historyczną o polskich monarchach. Przed lekturą zastanawiałam się nad tym, jak autorka "ugryzie" temat i czy uda jej się zgrabnie połączyć historię z fikcją literacką. I wiecie co? Wyszło obłędnie! Opisy średniowiecznego Krakowa poruszają wyobraźnię - można go poczuć, usłyszeć a niekiedy nawet posmakować.

Fabuła jest wielowątkowa, a kolokwialniej rzecz ujmując - nie ma nudy. Jadwiga, jako osoba od małego przygotowywana na bycie królową, to poważna, ułożona i powściągliwa dziewczynka. Za to Amalia nadrabia. To właśnie ona jest moją ulubioną bohaterką powieści - dociekliwa (dzięki niej dowiedziałam się, że już w średniowieczu był znany i używany system zwany... ogrzewaniem podłogowym 😱),odważna, pomysłowa, wie czego chce. Milda przybyła na dwór w orszaku Jagiełły. Jako siostra najodważniejszego wojownika szybko znalazła miejsce wśród dwórek, zyskując sympatię Amalii oraz samej Królowej.

Jako że akcja toczy się na dworach królewskich (Węgry i Polska),ma się okazję poznać życie codzienne nie tylko Królowej i dwórek, ale również służby, strażników oraz zwykłych ludzi. Autorka zapewniła czytelnikom wgląd do komnat, garderób, szkoły przyklasztornej, ówczesnej Akademii Krakowskiej oraz dawnego szpitala przy kościele Św. Ducha. Na dworze królewskim nie brakuje też intryg i zdrad, a także pomówień i plotek, które osobiście dotykały młodą monarchinię.

Jestem tak zainteresowana dalszymi losami bohaterek, że musiałam zamówić kolejne tomy. 🤫 Przez tę powieść się płynie, co można zawdzięczać lekkiemu piórowi autorki. Myślę, że nie tylko fanom powieści historycznych się spodoba. 😉 Polecam!

• Powieść historyczna