Podróż na wschód

Wydawnictwo: Media Rodzina
Morgenlandfahrt
literatura piękna
KenGoKang

Podróż na Wschód, nazywana niekiedy uwerturą do głównego dzieła Hessego, Gry szklanych paciorków, rozgrywa się na pograniczu światów: świata rzeczywistego i świata imaginacji. Cel wyprawy, Wschód, symbolizuje wewnętrzne odrodzenie, a jej uczestnicy są wędrowcami na pograniczu kultur, przeszłości i teraźniejszości, swoistym pochodem wiernych, o którym Hesse pisał: „Ten pochód wiernych i ufnych dążył na Wschód, do Ojczyzny Światła, nieprzerwanie i od wieków, był on w drodze od całych stuleci, zmierzając do świetlistej krainy cudu, do Ojczyzny. […] Naszym celem był nie tylko Wschód, czy raczej: nasz Wschód był przecież nie tylko jakimś krajem czy pojęciem geograficznym, lecz również ojczyzną i młodością duszy, znajdował się wszędzie i nigdzie. Był jednością wszystkich czasów”.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1751/Podroz-na-wschod

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1751/Podroz-na-wschod

Adrianna Strzyżewska | 2019-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 14 lipca 2019

„Podróż na wschód” dopisuję do najlepszych książek tego roku.

Baśń dla dorosłych, opowiadanie na pograniczu jawy i snu, wyprawa do wnętrza siebie? Wszystkie określenia są tutaj na miejscu.
Hesse przedstawia historię podróży, ucieczki z nowego do starego świata, w którym wartości wykraczają poza władzę i pieniądze. To podróż duchowa, którą napędza silna wiara jej uczestników.
A co jeśli bracia ją utracą? Co dzieje się z H., który zwątpił nie tylko w Związek, ale i sens całego przedsięwzięcia? Zwątpienie to często jedyna droga do poznania, jeśli znajdziemy odwagę, żeby na nią wstąpić.
Żeby znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania, sięgajcie śmiało po Hessego. Zakończenie tej podróży/książki dało mi sporo do myślenia.

książek: 1908
Ola | 2019-06-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Mam, 2019
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Pewnie będę nudna, jak znowu napiszę, że Hesse to mistrz, ale kolejny raz, po kolejnej lekturze, nabieram takiego przekonania. Zdecydowanie jest to autor, znajdujący się w pierwszej trójce moich ukochanych pisarzy. Dlaczego? No właśnie... Dlatego, że jest pisarzem egzystencjalnym, pisze o tym, co najważniejsze, o poszukiwaniu siebie, o złudzeniach, którym jesteśmy wierni, obdziera nas z zakłamania wobec siebie samych, otwiera nam oczy i pokazuje palcem to, co mamy w środku (albo na zewnątrz, wewnątrz, obok, nad czy pod, jak kto woli). Dlatego, że pisząc trafia w punkt, trudno tego nie zauważyć i przejść obok, no chyba, że ktoś się bardzo stara. Uwielbiam prozę Hessego, zdolność pisania o tym, co najważniejsze. Do tego język książki jest dość prosty i łatwo się czyta, objętościowo to zaledwie krótka chwila, ale treści mnóstwo. W opisie stoi, że to preludium do "Gry szklanych paciorków", na okładce jest nawiązanie do "Wilka stepowego", a w moim poczuciu to coś pomiędzy jednym, a...

Sebastiano | 2019-04-07

Najmniejszy na świecie traktat o tym, że po wiedzę trzeba wybrać się w głąb siebie, a nie czerpiąc z oferty dostępnych ideologii i instytucji.

booklover | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Przeczytałam tą książkę ze względów zawodowych. Chciałąm przeczytać książkę, któr jest wskazywana jako pierwsze źródło informacji o zarządzaniu służebnym. Książka mnie nie zachwyciła, ale odkryłam Hermanna Hessego. Na końcu książki są noty biograficzne i odwołanie do innych książek. Na pewno większość kiedyś przeczytam. A Podróż na Wschód. No cóż. Są mądre rozważania, ale historia sama w sobie mnie nie zachwyciła.

| 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, Literatura

"(...)rozpacz jest rezultatem każdej poważnej próby zrozumienia i uprawiedliwienia życia ludzkiego. Rozpacz jest rezultatem kazdej poważnej próby, by zyć cnotliwie, sprawiedliwie i rozumnie i spełnić wymogi życia. Ci, którzy nie znają ropaczy są dziećmi; ci, któzy przekroczą jej granicę, stają się Przebudzonymi".

Jednakże czytając Hessego stajemy się znów dziećmi zaczarowanymi słowami jego baśni, która rozmywa granicę jawy i snu i pozostawia nas z marzycielskim uśmiechem zatopionych w przedziwnych światach.

| 2015-09-29

Jak łatwo zagubić drogę, chociaż wydaje się, że ciągle się na niej znajduje. Jak zmienia się punkt widzenia, kiedy zgubi się drogę. Jak fałszywie ocenia się to, co stało się. Jak przypadek sprawia, że powraca się na dawne tory. Jak duchowość człowieka jest rachityczna, kiedy przestaje być pielęgnowana. Jak umysł przenika czas i przestrzeń. O tym i o wielu innych zagadnieniach traktuje ta pojemna broszurka ;)

Amarcord | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Książka niepokojąca, wieloznaczna...
Melancholijny obraz utraconej wspólnoty?
Tęsknota za syntezą kultur, zjednoczonym światem ducha?
Autoironiczne samooskarżenie?
A może pochwała Literatury przez wielkie L?

Ten, kto nigdy nie próbował nawet odbyć własnej Podróży na Wschód, nie jest godzien by nazwać go człowiekiem.

GabrielL Kamiński | 2011-07-24
Przeczytana: 08 lipca 1998

Dziwna książka będącą wg. mnie metaforą zagubionej międzyludzkiej wspólnoty. To dlatego globaliści mogli "wbić" między nas nóż i tak podzielić...

FromNorwayWithLove | 2011-02-02
Przeczytana: 2006 rok