Podróż na wschód

Tłumaczenie: Jerzy Prokopiuk
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Morgenlandfahrt

Wyprawa tajemniczego bractwa. Wśród wędrowców znajdują się między innymi Mozart, Paul Klee i Albert Wielki. Grupa podróżuje w czasie i przestrzeni, w Zurychu napotyka Arkę Noego, w Bremgarten dochodzi do spotkania z Don Kiszotem. Cel wyprawy, tytułowy Wschód, symbolizuje duchowe odrodzenie. Początkowa harmonia grupy zaczyna się rozpadać...

| 2015-09-29

Jak łatwo zagubić drogę, chociaż wydaje się, że ciągle się na niej znajduje. Jak zmienia się punkt widzenia, kiedy zgubi się drogę. Jak fałszywie ocenia się to, co stało się. Jak przypadek sprawia, że powraca się na dawne tory. Jak duchowość człowieka jest rachityczna, kiedy przestaje być pielęgnowana. Jak umysł przenika czas i przestrzeń. O tym i o wielu innych zagadnieniach traktuje ta pojemna broszurka ;)

Amarcord | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Książka niepokojąca, wieloznaczna...
Melancholijny obraz utraconej wspólnoty?
Tęsknota za syntezą kultur, zjednoczonym światem ducha?
Autoironiczne samooskarżenie?
A może pochwała Literatury przez wielkie L?

Ten, kto nigdy nie próbował nawet odbyć własnej Podróży na Wschód, nie jest godzien by nazwać go człowiekiem.

Hiacynt_Leverkühn | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, Literatura

"(...)rozpacz jest rezultatem każdej poważnej próby zrozumienia i uprawiedliwienia życia ludzkiego. Rozpacz jest rezultatem kazdej poważnej próby, by zyć cnotliwie, sprawiedliwie i rozumnie i spełnić wymogi życia. Ci, którzy nie znają ropaczy są dziećmi; ci, któzy przekroczą jej granicę, stają się Przebudzonymi".

Jednakże czytając Hessego stajemy się znów dziećmi zaczarowanymi słowami jego baśni, która rozmywa granicę jawy i snu i pozostawia nas z marzycielskim uśmiechem zatopionych w przedziwnych światach.

FromNorwayWithLove | 2011-02-02
Przeczytana: 2006 rok

Inny wymiar. Niemal sen.

GabrielL Kamiński | 2011-07-24
Przeczytana: 08 lipca 1998

Dziwna książka będącą wg. mnie metaforą zagubionej międzyludzkiej wspólnoty. To dlatego globaliści mogli "wbić" między nas nóż i tak podzielić...

Didu | 2017-04-22
Hennet778 | 2017-03-17