Podróż na wschód

Oficjalne recenzje i

Zbliżyć się do cudu

Link do recenzji

1528 316 236

HH w podróży przez czas i przestrzeń, przez wyobraźnię i to, co inni nazywają rzeczywistością. Z gurus, inspiracjami, poprzednimi wcieleniami, sen i jawa dla odkrywania siebie. Powrót do swojej wewnętrznej rodziny i wartości zdeptanych przez dopasowanie i żal, rozczarowanie. Wracaj tam, gdzie zacząłeś. I do przodu. Związek czuwa. Istnieje. Będzie istniał zawsze. A w nim sami tacy, którym wolno przeżywać wszystko, naraz. Hiszpańscy rycerze, niemieccy uczeni., irlandzcy mnisi i francuscy poeci. Kto teraz?

‘naszą wiarą przezwyciężaliśmy wstrząśnięty wojną świat’

Zaskakujące dzieło... z początku bardzo problematyczne (jeżeli mówimy o zrozumieniu tego co się dzieje i co my w ogóle czytamy). Z czasem jednak utwór Hermanna Hesse wpłynął na mnie. Byłem dość poruszony sytuacją Pana H. H.
- co mogę dodać... jest to trzecia książka Hesse'a (nie wiem czy tak się odmienia), którą przeczytałem i mogę stwierdzić, że znowu się nie zawiodłem :)

I znowu filozoficzna podróż z Hermanem Hesse ☺️ Taka trochę realno-nierealna, trochę baśniowa, trochę z pogranicza snu. Wiele tu symboli i egzystencjalnych przemyśleń, ale interpretację każdy może mieć inną. Lubię w jego książkach to, że można je zestawić ze swoimi przeżyciami czy w ogóle z upływającym czasem. Myślę że nie jest łatwo odnaleźć własne JA, ale wciąż warto próbować.

Zachęcony tematyką i poleceniami zabrałem się za noblistę. Lektura bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Hesse pisze w bardzo specyficzny sposób, zupełnie nie umiem go do nikogo porównać. Wszędzie czai się tajemnica, choć właściwie wszystko wiadomo...

O wędrówce w stronę lepszego, nawet jeśli to lepsze jest jedynie wytworem imaginacji.

Kolejne dzieło Hessego filozofujące i psychologizujące zarazem. Nie dość, że jest to jedno z największych arcydzieł wielkiego mistrza, to w dodatku napisane pięknym językiem („zawstydzić gwałtownika”, „pijany szczęściem”).

W Polsce wydane w świetnym tłumaczeniu Jerzego Prokopiuka.

„Żale, skargi, samooskarżenia płynęły ze mnie jak woda z rozbitego dzbana”

„tych, którzy zdobyli władzę siłą, czeka piekło”

Polecam zwłaszcza tym, którzy liznęli styl Hessego i są w dobrym nastroju (mistrz potrafi przygnębiać!) 😊

W Polsce wydane w świetnym tłumaczeniu Jerzego Prokopiuka....

Podziwiam Hessego za to, że szedł swoją drogą i nie bał się tego przekazać w powieściach.
Zrobiłem kilka plakatów do jego książek.
Tutaj jest "Podróż na Wschód"

Zrobiłem kilka plakatów do jego książek.
Tutaj jest "Podróż na Wschód"

jak zgubić własne ja

jak zgubić własne ja

Piękna to i pocieszająca perspektywa, że świat wiary w wyższe ideały, pełen sensu i radości, który to często porzucamy na rzecz pragmatycznego życia kierowanego przez chłodne kalkulacje, a nie wyobraźnię, tak chętnie przyjmie nas z powrotem, jeśli tylko wykażemy się odwagą i determinacją, aby go odnaleźć. Kojąca jest również myśl, że po powrocie do życia z celem wszystkie nasze dotychczasowe bolączki i wyrzuty sumienia zostaną odkupione przez uśmiech losu.

Trudna lektura. Opis skrawka drogi jaką trzeba przejść, aby stać się sobą. Uwypukla czytelnikowi jak łatwo odejść od własnego ja oraz jak trudno później do niego wrócić. Niezauważalny proces odejścia od ideałów spowodowany pragmatyzmem życia.
Dodatkowo pomieszanie czasów, kultur i wątków czyni tytułową Podróż na wschód naprawdę niesamowitą.

Mistrzowskie ukazanie drogi do własnej duszy i transformacji.

Mistrzowskie ukazanie drogi do własnej duszy i transformacji.