Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata

Okładka książki Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata Preston Norton
Okładka książki Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata
Preston Norton Wydawnictwo: Filia literatura piękna
Neanderthal Opens the Door to the Universe
Filia
2019-04-24
2019-04-24

Okładka książki A jeśli to my Becky Albertalli, Adam Silvera
A jeśli to my Becky Albertalli, A...
Okładka książki To właśnie my Becky Albertalli, Adam Silvera
To właśnie my Becky Albertalli, A...
Okładka książki Zasada jednego Ashley Saunders, Leslie Saunders
Zasada jednego Ashley Saunders, Le...

Pamiętasz, jak miałeś szesnaście lat i kochałeś pierwszy raz?

Zabawna i pouczająca powieść, wysokiego chłopaka, który każdego dnia boryka się z wieloma problemami.
Książka ta uczy nas wielu rzeczy, np. tolerancji wobec drugiego człowieka, a także, iż wsparcie innych jest jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka.
Gorąco polecam, każdemu kto chce zrozumieć innych ludzi.

Gorąco polecam, każdemu kto chce zrozumieć innych ludzi.

Liczyłam na coś innego. Opis sugeruje, że główny bohater nie ma przyjaciół, nie jest lubiany w szkole; tymczasem w książce bardzo szybko zaprzyjaźnia się z osobami, które go wyśmiewały i nie lubiły. Dodatkowo całość opiera się na wątku religijnym, czego nie lubię.

Myślę, że jest to najlepsza książka young adult, która ostatnio wpadła mi w ręce i mimo że już wyrosłam z tego gatunku to na prawdę cieszę się że na nią trafiłam. Głęboka, inteligentna, rozwijająca wrażliwość, poruszająca trudne tematy, a do tego lekka i zabawna. Polecam

Jestem pod wrażeniem. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, a szkoda. Przypadkowo wpadła w moje ręce i pozytywnie mnie zaskoczyła. Choć ma kilka braków i niedopowiedzeń, to jest to młodzieżówka i oczekiwałam od niej dobrej zabawy w czasie czytania, co z całą pewnością dostałam. Jest to właśnie jedna z lepszych książek z tego gatunku, które w ostatnim czasie przeczytałam. Mimo, że domyśliłam się końcówki, to i tak mi się spodobała. Wiadomo, historia mogła być udoskonalona a ja chciałabym poznać ciąg dalszy niektórych niewyjaśnionych wątków, to z pewnością polecam książkę.

Chłopak, który otworzył drzwi do wszechświata kompletnie mnie zaskoczył, oczarował i wciągnął w swój świat. Nie potrafiłam odłożyć jej, zapomniałam o wszystkim, co do tej pory czytałam i totalnie wsiąknęłam w świat Cliffa.

Po naprawdę dziwnym początku - Neandertalczyk, jak wszystko nazywają Cliffa zaprzyjaźnia się z chłopakiem, którego szczerze nie znosi, pomagając mu w realizacji listy, którą dostał od Boga. Bo wiecie, Aaron otarł się o śmierć i stara się zmienić atmosferę w szkolę. W tym ma właśnie pomóc lista. Ale to nie jest zwykła lista, bo zawiera punkty, jak chociażby przypomnienie najgorszego i najwredniejszemu nauczycielowi w szkole, dlaczego tak kochał nauczanie.

Dwójka zupełnie różnych chłopaków rozprawiając się z tajemniczą listą odkrywa, jak wiele rzeczy ich omija. Dowiadują się, jak niewiele wiedzą o ludziach, z którymi przebywają na codzień, ich najbliższych. Ale co najważniejsze, dowiadują się naprawdę dużo o sobie samych. Ta niepozorna książka nie raz doprowadziła mnie do śmiechu, ale sprawiła też, że płakałam jak głupia. To też historia o godzeniu się ze stratą. Próba zrozumienia, dlaczego ktoś chciałby odebrać sobie życie i dlaczego zostawił nas samych sobie, choć był dla nas tak ważny. To część, która zaskoczyła mnie najmocniej, bo kompletnie się jej nie spodziewałam, rozwaliła mnie emocjonalnie i sprawiła, że długo nie będę potrafiła o niej zapomnieć.

Całość napisana językiem, jakiego używa każdy nastolatek, a przez to jest bardziej prawdziwa, nie owija w bawełnę i w bezpośredni sposób przekazuje myśli nastoletniego Cliffa. Czytajcie, bo naprawdę warto!

Strasznie nierówna. Poruszane są bardzo ważne i trudne tematy, aby potem zniwelować je dziwnymi działaniami bohaterów. Miało być też mega zabawnie, a non stop czułam niepokojące zdezorientowanie. Nie wiem czemu taki chaos miał służyć, na pewno nie urozmaiceniu historii. Wielość poruszanych tematów powoduje tylko, że nie da się skupić na żadnym z nich tak naprawdę - jakby autor chciał wrzucić do tej zupy wszystkie warzywa z ogródka, a miał w zamiarach tylko pomidorową. Nie polubiłam się z bohaterowi, wręcz byli oni dla mnie druzgocąco obojętni - wszyscy. Nie na to się nastawiłam, a zakończenie tylko to potwierdziło. Bardzo duże rozczarowanie, bo nawet plot twist tego nie naprawił. Główne przesłanie jest w porządku i dobrze, że ktoś się nim zainteresował, ale to wydanie nie sprawiło, że ta książka zostanie ze mną na dłużej.

Kiedy zobaczyłam te książkę to już jej tytuł wydał mi się intrygujący.

Kiedy przeczytałam bardzo krótki opis pomyślałam "to może być to!"

Kiedy tylko zaczęłam czytać czułam, że ta książka zrobi na mnie wrażenie.

Nie spodziewałam się jednak, że wyprzedzi książkę mojego życia jaką do tej pory były "Wszystkie jasne miejsca." Nadal będę mieć do niej wielki sentyment i pewnie jeszcze nie raz do niej wrócę, ale ta książka to coś pięknego.

Historia Cliffa po części jest przewidywalna. Gruby licealista, który jest obiektem drwin. Nic nowego. Jednak nie na tym skupia się cała akcja. Powiedziałabym nawet, że nie jest to bardzo mocno istotne.
Przychodzi jednak moment, w którym coś się zmienia i chłopak, który najbardziej się z niego naśmiewał przedstawia mu pewną listę twierdząc, że dostał ją od Boga. Zaznaczyć trzeba, że chłopak otarł się o śmierć. Cliff nie mając nic do stracenia zgadza się z nim współpracować.

Wiele z tej książki można się nauczyć, a jedną z takich wartości jest to, że każdy zasługuje na miłość oraz przyjaźń nie ważne jaki jest oraz jak wygląda.

Kiedy zobaczyłam te książkę to już jej tytuł wydał mi się intrygujący.

Kiedy przeczytałam bardzo krótki opis pomyślałam "to może być to!"

Kiedy tylko zaczęłam czytać czułam, że ta książka zrobi na mnie wrażenie.

Generalnie jest to zupełnie nie moja bajka jeśli chodzi o gatunek książki, natomiast muszę przyznać, że czytało mi się ją naprawdę przyjemnie, a końcowy zwrot akcji rozwala na kolana.

Lekka, śmieszna, świetna historia, a jednak zawiera ważna puentę. Nie powiem zakończenie bardzo mnie zaskoczyło i w końcu wszystko się wyjaśniło. Jestem zachwycona, bo chodź można powiedzieć książka dla nastolatków, to mnie wciągnęła i wyczekiwalam kolejnej strony :)

Zabawna, urocza powieść. Naprawdę dobrze się przy niej bawiłam.

Zabawna, urocza powieść. Naprawdę dobrze się przy niej bawiłam.

• Audiobooki