Ćwicz każdego dnia. 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania

Okładka książki Ćwicz każdego dnia. 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania S. J. Scott
S. J. Scott Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2022-03-29
2022-03-29
sport ćwiczenia Scott trening motywacja

Jeżeli ktoś potrzebuje motywacji do budowania nawyku regularnych ćwiczeń, to ta pozycja to ułatwi. Zwrócenie uwagi na konieczność wpasowania treningów w codzienny plan dnia i traktowania ich jako obligatoryjnego, a nie dodatkowego elementu.

Niektóre fragmenty dość oczywiste, niemniej całość w formie audiobooka idealna do wysłuchania w podróżach na siłownię i z powrotem.

Po tej książce przez jakieś 1-2 miesiące codziennie po przebudzeniu robiłem sobie serię około 20 pompek, dodatkowo co kilka dni marszobieg na 1 km. Czy to dużo? Nie, to bardzo niewiele, ale to bardzo dużo w porównaniu do całkowitej bezczynności. Zresztą celem książki nie jest od razu przebiegnięcie maratonu, tylko wyrobienie sobie odpowiedniego nawyku codziennego trenowania.
Co się stało później? Chyba pękło mi naczynko w oku... Pompki robiłem na metodzie oddechowej Wima Hofa, gdzie wstrzymuje się powietrze, a im dłużej bez powietrza, tym bardziej rośnie ciśnienie, zwłaszcza w gałkach ocznych. No i po tym oko bolało i bardzo intensywnie łzawiło, dodatkowo występowało uczucie jakby coś było pod okiem, lecz zbyt głęboko, żeby to usunąć. Na szczęście objawy po jakimś czasie ustąpiły, ale ja z uwagi na drobną kontuzję zrobiłem sobie przerwę od ćwiczeń i tak cały mój nawyk się posypał, zwłaszcza że rozpoczynał się od metody oddechowej, a nie od samych pompek. No ale mimo wszystko nadal staram się ćwiczyć cokolwiek prawie codziennie, a samo to jest sukcesem i założeniem książki. Nawet 5-minutowy spacer autor zalicza do treningów.

Warto też wspomnieć, że autor ćwiczy od 25 lat. Przebiegł 15 maratonów, robi 10.000 kroków dziennie, uprawia kolarstwo, surfing i pływanie, zatem nie jest to osoba bez żadnego doświadczenia. Poza tym napisał mnóstwo książek o nawykach, ta akurat jest o nawyku codziennych ćwiczeń.
Czy tylko dzięki tej książce zacząłem ćwiczyć? Nie. Już w "Atomowych nawykach" jest wzmianka o regule 2-minut (albo "1 pompki"). Ponadto w "Sile nawyku" ćwiczenia fizyczne są uważane jako nawyk kluczowy, który często powoduje szereg kolejnych zmian w życiu. Tylko że wtedy zamiast się zastosować do porad, to je olewałem (typowe zwykłe przyswajanie teorii, zamiast praktykowanie). Po czasie wiem, jaki to był ogromny błąd i gdybym już rok temu zastosował się do zasady dwóch minut, to teraz najprawdopodobniej byłbym w stanie robić po 50 pompek. Poza tym dosyć demotywujące jest to, że pomimo codziennych ćwiczeń progres jest albo bardzo powolny, albo nie ma go wcale, a czasami nawet jest gorzej niż było! Ale to tylko złudzenie. Po prostu nie zawsze ma się lepszy dzień od poprzedniego i trzeba się z tym liczyć. Poprawa kiedyś w końcu nastąpi.

Czy dzięki tej książce zaczniecie ćwiczyć? Być może tak, ale sama książka do niczego was nie zmusi. Jeśli wam się nie chce, to nic tego nie zmieni. Z kolei jeżeli wam się chce, to czy potrzebujecie do tego książkę zamiast zabierać się do ćwiczeń?
Natomiast jeśli chcecie książkę o budowaniu jakichkolwiek nawyków, to lepiej sięgnąć po "Atomowe nawyki" lub "Mikronawyki", ponieważ ta publikacja nastawiona jest całkowicie na nawyk aktywności fizycznej, chociaż dodatkowo jest ebook "77 nawyków, które poprawią jakość
Twojego życia" (w większości innych niż z jego książki o 97 nawykach).

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie. Myślę, że każdy kto doświadczył siedzącej pracy poczuł jej konsekwencje. Mnie od tkwienia przy biurku bolały plecy. Dolegliwość ta w cudowny sposób przeszła, po tym jak zostałam mamą. Dziecko zapewnia mi porządną porcję aktywności fizycznej. Niektórym jednak trudno jest się zmotywować. Brak czasu, niewiedza, wstyd zła pogoda – powodów do niećwiczenia znajdziemy mnóstwo. S.J. Scott pragnie pokazać, jak walczyć z tymi przeszkodami, aby sport stał się naszym nawykiem. Bo nawyk wchodzi w krew i nie trzeba się specjalnie namęczyć, żeby go zrealizować.

W książce „Ćwicz każdego dnia. 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania. (Nawet jeśli nie lubisz ćwiczyć)” - szybka dygresja: okropne są te długaśne podtytuły – podpowiada, jak walczyć z najpopularniejszymi wymówkami od treningu. Każdy rozdział to jakaś przeszkoda i metody jej „przeskoczenia”. Autor zachęca nas do przeanalizowania swojej motywacji i zidentyfikowania problemów. Następnie daje recepty na ich rozwiązanie. Często proponuje kilka taktyk dla pokonania jednej przeszkody, możemy więc przetestować, która najlepiej na nas zadziała.

Wszystko fajnie, ale zapewne zapytacie się, kim jest ten facet, że pozwala sobie dawać tego typu rady. Oddaję mu głos: „(…) nie jestem trenerem osobistym, lecz uważam się za kogoś kto od 25 lat lat z powodzeniem rozwija nawyk codziennego trenowania”[1]. Następnie następuje wyliczenie aktywności, które S.J. Scott uprawia. Dodać również wypada, że jest on autorem kilku książek o tzw. zdrowych nawykach. „Celem moich książek jest pokazywanie, jak ciągły rozwój właściwych nawyków może prowadzić do lepszego życia”[2]. Na pierwszy rzuty oka może sprawiać wrażenie amatora, który znalazł sposób na zarobienie kasy, ale skoro mu się udaje pielęgnować dobre nawyki i robi to bez wysiłku, dlaczego ma nie dzielić się swoimi metodami. Pisze do rzeczy, więc może warto pochylić się nad jego książką.

Co jest bardzo ważne w tego typu publikacji, S.J. Scott nie wywiera presji na czytelniku. Nie „wciska” skomplikowanych planów treningowych, nie namawia na „więcej, szybciej, mocniej”. Autor zachęca do aktywności w ogóle. Prosi odbiorcę, żeby nakreślił własne cele. Nie jest ważne, czy chcesz schudnąć, czy zmobilizować się do codziennego spaceru. Obie drogi są dobre, bo są twoje, a S.J. Scott chce ci pomóc konsekwentnie nimi kroczyć.

Książkę czyta się przyjemnie. Została napisana w ciepłym i prostym stylu. Przyczepię się tylko trochę do tzw. lokowania produktu. Może najpierw cytat: „Nawiąż kontakty na żywo. Odwiedź serwis MeetUp.com i poszukaj grup zainteresowań związanych ze zdrowiem i fitnessem”[3]. W sumie nie ma nic złego w podsuwaniu czytelnikowi gotowych narzędzi, jednak chyba wolałabym, żeby w tekście zostało użyte ogólne sformułowanie, a przykłady aplikacji, adresy do portali itp. zostały dodane w przypisie czy aneksie. Jasne jest, że autor korzysta ze stron popularnych w jego własnym kraju. One niekoniecznie będą przydatne dla odbiorcy z zagranicy.

Poradnik „Ćwicz każdego dnia” oceniam jako przydatny. Ja już kilka lat temu zidentyfikowałam aktywności fizyczne, które lubię i przyznaję, że chcieć to móc. Z czasem klub fitness przekształciłam na zabawę w parku czy otwartej siłowni, żeby nie musie organizować opieki dla dzieci. Wiem, że to nie to samo, ale mnie to rozwiązanie satysfakcjonuje i pozwala pozostać w formie. Nie szukajcie wymówek, zacznijcie ćwiczyć.

[1] S.J. Scott, „Ćwicz każdego dnia. 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania. (Nawet jeśli nie lubisz ćwiczyć)”., przeł. Piotr Cieślak, Joanna Sugiero, wyd. Sensus, Gliwice 2022, s. 8.
[2] Tamże.
[3] Tamże, s. 42.

S. J. Scott napisał sporo książek o kształtowaniu nawyków, tym razem w moje ręce wpadła książka "Ćwicz każdego dnia", w której mamy znaleźć 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania (nawet jeśli nie lubi się ćwiczeń). Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Sensus.

142 strony dotyczące jak regularnie ćwiczyć. Najpierw dowiadujemy się jakie są przeciwności dotyczące treningów, potem dostaniemy 7 przeszkód, które powstrzymują nas od ćwiczeń i taktyki przeciw nim, by ich się pozbyć. Następnie jak już się uporamy z tym, dostajemy osiem kroków do wyrobienia sobie nawyku ćwiczeń, które zajmują 7 stron, więc łatwo je zapamiętać i stosować.

Największy plus książki? Prezent od autora w postaci ebooka z książką "77 nawyków które poprawią jakość Twojego życia", który mi osobiście bardzo się spodobał, ale nie jego dotyczy ta opinia, więc przejdźmy do właściwej książki, o której chce co nie co powiedzieć. Wszystko jest fajnie opisane i krok po kroku dostajemy instrukcję co i jak robić. Książka może być bardzo przydatna dla osób, które faktycznie nie mają serca do ćwiczeń, a chcą coś zmienić w swoim życiu i zdrowiej przez nie przejść. Ćwiczenia to powinien być nieodłączny element życia w celu zachowania sprawności, może to być nawet tylko codzienny spacer. Dobrze jest też wybrać taki sport czy aktywność jaką się lubi, by to była dla nas przyjemność a nie przymus. Tego możecie się dowiedzieć z tej książki ale nie tylko.

Także jeśli chcecie popracować z nawykami to polecam książki S. J. Scott'a, wszystko jest napisane przystępnie i poparte poprzez doświadczenia autora. Jednak nie zapominajcie, że wszystko zależy od Waszego nastawienia i chęci zmian, nikt za Was tego nie dokona.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo Biuru Prasowemu Grupy Helion.

• Audiobooki
  • Posiadam e-book
  • Samodzielne
  • Rozwój osobisty
  • Zdrowie/Psychologia

Dodaj cytat z książki Ćwicz każdego dnia. 32 sposoby na kształtowanie nawyku trenowania