Polskie zamachy

reportaż
Znak Horyzont
2019-04-02
2019-04-02
literatura polska zbrodnie władcy Polska zamach naród

Zamachy na rządzących w Polsce

Niezłe, ale niestety:
a) wstępniaki do każdego rozdziału zbyt przekombinowane, autor ubarwia narrację zbyt dużą ilością epitetów
b) da się wyczuć lewicowe tendencje i lekką stronniczość, co jest dość typowe dla publicystów Focusa (zwłaszcza dla młodszych epok historycznych)

Niezłe, ale niestety:

Każdy rozdział zaczyna się fabularyzowanym przedstawieniem momentu zamachu po czym autor przedstawia historię jak do tego zamachu doszło. Mi te fabularyzowane wstawki się podobały bo przez to że dobrze zarysowywały główne wydarzenie łatwiej przyswoić cały kontekst historyczny, jednak nie każdemu mogą one przypaść do gustu.
W mojej ocenie nie każdy rozdział był tak samo ciekawy a gdybania autora w fabularyzowanych scenkach nie zawsze mnie przekonywały. Dodatkowo czym nowsza historia tym bardziej widać przekonania polityczne autora, nie przeszkadza to jednak znacząco w odbiorze.
Całościowo jestem zadowolona z tej pozycji. Jest to dosyć przystępnie podana wiedza o ciekawszych, a mniej znanych momentach z historii Polski.

W mojej ocenie nie każdy rozdział był tak samo...

Niezła książka ale... czytało mi się ją raz lepiej raz gorzej. Jest trochę nierówno napisana. Autor relacjonuje w sumie 11 wydarzeń związanych z zamachami na życie znanych Polaków, od średniowiecza po czasy współczesne. Większość z nich została zakończona sukcesem. W zasadzie każdy rozdział (poza ostatnim w formie zakończenia) rozpoczyna fabularyzowany wstęp autora, który kompletnie mu się nie udał. Ciężko się je czyta i są one zbędne. Temat zamachów terrorystycznych jest ciekawy ale w moim odczuciu autor nie do końca wykorzystał potencjał drzemiący w tej kwestii. Jestem fanem historii najnowszej więc 4 ostatnie rozdziały czytało mi się najlepiej. Jest to zdecydowanie lektura dla fanów historii niż dla laików.

Ciekawa, dobrze się ją czyta. Polecam.

Ciekawa, dobrze się ją czyta. Polecam.

Tytuł mnie zaintrygował, a treść wciągnęła - czyż nie tego właśnie oczekuje się po dobrej lekturze? ;) "Polskie zamachy" to historia w pigułce dotycząca... no właśnie, zamachów - na ziemiach polskich na osoby mające władzę. Tak to chyba najlepiej ująć, bo nie zawsze jest to Polska - raz księstwa w kraju po rozbiciu dzielnicowym, innym razem Rzeczpospolita Obojga Narodów, potem "Kongresówka"; w końcu książka obejmuje kilkaset lat historii - od Piastów zaczynając, po atak na prezydenta Gdańska Adamowicza i "zamach" smoleński (cudzysłów celowy). Początek każdego rozdziału jest fabularyzowany, Szymaniak opowiada historię tak, jak ją sobie wyobraża - kulisy przygotowań do zamachu, co robiły ofiary przed śmiercią, a o czym rozmawiali zamachowcy... Może się to podobać lub nie, na pewno dość mocno odbiega od pozostałej, bardziej historycznej części książki - mi osobiście te wstawki przypadły do gustu.
Każdy rozdział opowiada o innym zamachu - niektóre były udane, jak chociażby na Przemysła II czy prezydenta Narutowicza, inne - np. na Stanisława Augusta Poniatowskiego czy Józefa Piłsudskiego - nie powiodły się. Z książki dowiemy się, kim byli zamachowcy, jakie pobudki nimi kierowały, jak ich ukarano po atakach, no i jakie były następstwa polityczne przeprowadzonych zamachów. Dużo ciekawostek, wszystko zebrane w przystępną całość i dobrze opisane. Przy okazji pojawia się tu sporo wątków pobocznych (np. fakt, że Piłsudski w młodości sam należał do spiskowców przeprowadzających ataki, więc inaczej podchodził do tych, którzy chcieli zaatakować jego samego),które przyciągają uwagę czytelnika i zachęcają do zgłębiania jeszcze innych wątków historii.
Trafiłam na komentarz, że Szymaniak chciał pokazać tą książką, że nieprawdziwe jest powtarzanie, iż "Polska to kraj bez zamachów". Tak jak i na całym świecie, u nas też trafiali się ludzie, którzy byli gotowi zaryzykować własne życie, byleby zgładzić tych, którzy - ich zdaniem - szkodzą państwu. Powinniśmy się cieszyć, że sytuacja polityczna i gospodarcza uspokoiła się w Polsce na tyle, że desperaci nie potrzebują już manifestować swoich poglądów w tak drastyczny sposób. Bo i na ziemiach polskich wybuchały bomby rzucone przez Polaków, ginęli cywile, a konsekwencjami nikt się nie przejmował. Polecam "Polskie zamachy" - to książka o tej części naszej historii, o której się raczej niewiele mówi.

Bardzo ciekawa i intrygująca książka. Jak się zacznie czytać, to nie można się oderwać!

Świetne opracowanie ukazujące zamachy na osoby sprawujące władzę w Polsce na przestrzeni dziejów. Autor przedstawił zamachowców począwszy od czasów średniowiecza, aż do okresu współczesnego.
Bardzo przystępnie ukazana historia zamachów. Niektóre części czyta się jak sensacyjną powieść.
Warto przeczytać. Polecam !

Warto przeczytać. Polecam !

Kto z nas nie lubi teorii spiskowych, proszę się przyznać? Otóż właśnie, prawda? Z ciekawości więc sięgnęłam po książkę polskiego publicysty Marcina Szymaniaka pt. „Polskie zamachy. Od zbrodni w Gąsowie do tragedii w Gdańsku”. I tak oto dzięki autorowi możemy się dowiedzieć, co łączy Leszka Białego i bandę arabskich asasynów, czy ukraińscy nacjonaliści mieli na celowniku Józefa Piłsudskiego, albo czy Bieruta zamordowano i zastąpiono sobowtórem.

Więcej na:

Książkę Szymaniaka czyta się miejscami jak rasowy thriller. Autor dobrze wie jak przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika. Rozpoczyna krótkimi scenkami fabularnymi, by następnie dokładnie opowiedzieć przyczyny i skutki danego wydarzenia. Jednak poza samymi faktami, autor pozwala sobie ukazać emocje oraz przedstawić własne koncepcje, o czym jednak oczywiście informuje czytelnika.

Polskie Zamachy to kolejna ciekawa pozycja w bibliografii Marcina Szymaniaka. Pozwala poznać wiele dramatycznych i niezwykle interesujących wydarzeń z długiej historii państwa polskiego, dotyczących zamachów na polskich oficjeli lub przeprowadzonych przez polskich zamachowców. Temat sam w sobie intrygujący, choć w wielu przypadkach można odnieść wrażenie, że autor potrafi nieco ubarwić pewne wydarzenia. Co jednak sprawia, że czytelnik wciąga się bez reszty. Polecam.

1977

Każdy kraj ma w swojej historii kartę zapisaną krwią ważnej osoby, która zginęła w zamachu lub której cudem udało się uniknąć śmierci. W tej publikacji Marcin Szymaniak zbiera informacje o najważniejszych zamachach, jakie miały miejsce w historii Polski. Rozpoczyna swoją historię w średniowieczu, kończy w czasach współczesnych.

Może i zostanę zlinczowana za to, co napiszę teraz, ale historia, której uczy się w szkole, jest nudna. A że przekłamana, to swoją drogą. W każdym razie młodzieży praktycznie nie mówi się o zamachach na życie królów czy polityków, bo nie bardzo jest na to czas. I o ile jeszcze może uczeń skojarzy, że był zamach na prezydenta Narutowicza, o tyle o tym, co działo się z Bierutem i Gomułką (jeśli skojarzy tych panów),wie niewiele albo nic.

Publikacja Marcina Szymaniaka uzupełnia pewne luki w wiedzy Polaków na temat zamachów. To napisana w przystępny sposób publikacja, która jest w stanie zaintrygować czytelnika swoją treścią. Nie musicie obawiać się tego, że zostaniecie zarzuceni datami, nazwiskami i innymi suchymi faktami. Książkę czyta się bardzo szybko, chociaż do najcieńszych nie należy.

Nie wszystkie opisane tutaj zamachy zakończyły się tragicznie. Części ofiar udało się ujść z życiem. Przyznam szczerze, że nie o wszystkich zamachach słyszałam. Mam tu na myśli zwłaszcza ostatnie rozdziały. Do tego się już na historii nie dociera, a wcześniej nie miałam okazji przeczytać o tych zamachach.

Spodobało mi się to, w jaki sposób autor wykorzystał w książce tytułowe polskie zamachy. Nie chcę Wam podawać na tacy wytłumaczenia, ale mnie przekonało takie dobranie tytułu do opisanych sytuacji.

Jeśli interesuje Was ta mroczniejsza strona historii Polski. Pisana krwią, bezwzględna, to myślę, że ta publikacja może stanowić dobry wstęp do jej poznania. Znajdziecie tu rzeczy, o których nikt Wam w szkole nie powie. Przekonajcie się, kto i komu zaszedł za skórę tak bardzo, że postanowiono się go pozbyć.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

Może i zostanę zlinczowana za to, co napiszę...

• Historyczne
  • Reportaż
  • Biblioteczka domowa III
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Polskie zamachy