Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno

Okładka książki Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka, Jakub Stankowski
Okładka książki Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno
Łukasz DąbrowskiKonrad Niedziułka Wydawnictwo: Otwarte literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Otwarte
2019-10-28
2019-10-28

Okładka książki URBEX BOOK - Strach ma wielkie oczy Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka, Jakub Stankowski
URBEX BOOK - S... Łukasz Dąbrowski,&n...
Okładka książki URBEX BOOK - Poradnik Zaawansowanego Eksploratora Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka, Jakub Stankowski
URBEX BOOK - P... Łukasz Dąbrowski,&n...
Okładka książki URBEX BOOK - Podstawowy Elementarz Urbexu Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka, Jakub Stankowski
URBEX BOOK - P... Łukasz Dąbrowski,&n...
Okładka książki Urbex History. Fukushima. Wchodzimy do skażonej strefy Łukasz Dąbrowski, Konrad Niedziułka, Jakub Stankowski
Urbex History.... Łukasz Dąbrowski,&n...

👉Wszystko zaczęło się od pomysłu wyprawy do Czarnobyla. Wtedy – zafascynowani jego historią i tajemnicami – rozpoczęli przygodę z urban exploration. Odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone i trudno dostępne. Wchodzą tam, gdzie inni boją się postawić stopę.

To wędrówka po nieczynnych schronach, fabrykach, miastach widmo, kopalniach, elektrowniach atomowych… Kiedyś tętniły życiem, teraz straszą, a nawet grożą zawaleniem. Eksploratorzy szperają w historii tych obiektów, szukają śladów ich dawnej świetności. W tej książce znajdziesz ogromną dawkę wiedzy, adrenaliny, przygód... i humoru! A także praktyczne wskazówki, jak zacząć odkrywać to, co zapomniane.

👉Jestem fanką kanału Urbex History od dawna i zawsze podziwiałam ich odwagę, pomysłowość i zamiłowanie do historii. Kiedy dowiedziałam się, że wydali książkę, nie mogłam się doczekać, żeby ją przeczytać.

Nie zawiodłam się!

Książka jest świetnie napisana, pełna ciekawostek, anegdot i humoru. Autorzy zabierają nas w niezwykłą podróż po opuszczonych i zapomnianych miejscach, które kryją w sobie fascynujące historie. Od Czarnobyla, przez schrony, fabryki, miasta widmo, po elektrownie atomowe. Każdy rozdział to inna przygoda, inny klimat, inna emocja.
Podoba mi się, że autorzy nie tylko opisują swoje wyprawy, ale też dzielą się wiedzą na temat zwiedzanych obiektów, ich historii, architektury, funkcji i znaczenia. Dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia.
Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno to książka, która z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi odkrywać to, co ukryte, tajemnicze i niebezpieczne. To książka, która inspiruje, bawi i uczy. Polecam ją wszystkim, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę.

Lubię chłopaków na YT, na kartach książki mnie nie przekonują, do tego stopnia, że nie byłam w stanie dokończyć tej pozycji. Zbyt infantylnie skonstruowana opowieść.

Spodziewałam się po tej książce czegoś zdecydowanie innego, a "Urbex History" tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie ma co sięgać po książki blogerów/vlogerów oparte tylko na popularności ich kanałów. Ja ich kanału na YT nie oglądałam, ale ciekawiła mnie sama idea "urbexu" i pomyślałam, że z przyjemnością dowiem się czegoś o polskich początkach i ciekawych miejscówkach. Tymczasem książka napisana przez chłopaków o czymś takim w ogóle nie mówi. Co zatem tu znajdziemy? Wspominki o powstaniu kanału na YT i tło organizacyjne oraz towarzyskie wypraw... Jeśli się nie oglądało filmików, do których nawiązują autorzy, to często nie idzie sobie wyobrazić, o co chodzi. Z ciekawości więc obejrzałam ze 2 filmiki, ale mimo wszystko nie poprawiło to mojego odbioru lektury... Do tego "Urbex history" jest przesycone przekomarzaniem się i głupimi żartami między autorami (każdy rozdział jest opowieścią snutą przez jednego z nich "wzbogaconą" wstawkami pozostałych) - może te komentarze są śmieszne dla nich samych, ale dla mnie to była kompletna żenada... Gdyby nie parę ciekawostek o nieznanych mi miejscach i jeszcze całkiem znośny wstęp, to pewnie nie dokończyłabym lektury, a tak przebrnęłam przez nią, ale nie czuję, żeby wniosła cokolwiek wartościowego do mojego życia. To książka tylko dla fanów kanału YT "Urbex history" i specyficznego poczucia humoru jego autorów.

Książka, niestety, rozczarowuje. Stanowi - jak można oczekiwać - niejako uzupełnienie do filmów Urbex History zamieszczanych na Youtube, ale prezentuje głównie ich tło obyczajowe czy organizacyjne, dostarcza zaś bardzo niewiele informacji o samych odwiedzanych miejscach (a już zdecydowanie nic ponad to, co pokazano w filmach). Ot taka raczej pozycja przygodowa o kolegach uprawiających urbex, gdzie zdawkowe opisy samej tzw. eksploracji poszczególnych obiektów stanowią nieraz mniejszą część poświęconych im rozdziałów, reszta zaś to w założeniu dowcipne słowne przepychanki, opisy jazdy samochodem, biwakowania, czy też narad poprzedzających wyprawę. Stosunkowo najciekawiej wypadają na tym tle relacje z wyjazdów zagranicznych, ukazujące odmienne od polskich realia. Ale poza tym nie dowiemy się na przykład niczego o technicznej stronie urbexu. Dużo jest za to dość drętwych dialogów, rażącej sztucznością, wysilonej, pretensjonalnej narracji, uderza też mocno młodzieżowy, nieraz ocierający się o knajackość język opisów (no, ale biorąc pod uwagę treść komentarzy widzów na YT, dopasowany jest on raczej trafnie do upodobań dominującej grupy wiekowej odbiorców).
Reasumując - jeśli oglądaliśmy już filmy na kanale Urbex History, z książki nie dowiemy się specjalnie nic nowego o prezentowanych miejscach, poznamy głównie towarzyską historię poszczególnych wypraw. Pytanie - na ile rzeczywistą.

Urbex, czyli urban exploration to inaczej mówiąc eksploracja miejska opuszczonych miejsc- zakładów przemysłowych, twierdz, schronów i wielu innych obiektów.
Ta książka to zapis wielu wypraw trzech gości z kanału Urbex History na Youtube, którzy są chyba najbardziej rozpoznawalnymi postaciami z tej dziedziny.
Sporo tu anegdot, opis początków ich działalności, opisywane są wyprawy niejako od kuchni.
Całkiem ciekawa lektura, mało wymagająca, przeczytałem w trzy dni w pracy.

Sporo tu anegdot, opis początków ich działalności, opisywane są...

Bardzo fajna książka. Polecam.

Bardzo fajna książka. Polecam.

Początkowa historia pisana przez chłopaków totalnie mnie wynudziła. W związku z tym, że nie śledzę ich na Youtubie, dla mnie było za dużo anegdotek, a za mało informacji o obiektach.
Na szczęście potem autorzy się rozkręcili i było więcej historii, a mniej bezwartościowych dla mnie anegdotek. Czytałam tę lekturę z ciekawością i przez szanownych kolegów mam ochotę wybrać się np. do miejscowości Psrążę, albo do miejscowości Kupari. Po co? Nie wiem, ale trochę mnie zarazili bakcylem eksploatacji.

Dla fanów Urbex History, ta książka to wspaniałą wisienka na torcie do ich kanału na Youtubie, choć ktoś kto nie śledzi i nie zna wesołej twórczości chłopaków też znajdzie świetne ciekawostki.

Jako fanka kanału chłopaków musiałam mieć tę książkę. I nie żałuję. Uwielbiam te przypisy. Śmiechu co nie miara, ale i fakty zza kulis i troszkę jak powstało w ogóle Urbex History. Dla fanów naprawdę świetny materiał.

Każdy ma jakieś hobby. Jedni oglądają telewizję, inni żłopią browar ile się da, jeszcze inni czytają książki w każdej wolnej chwili (tak jak ja, ponad 220 pozycji w 2020),a jeszcze inni włażą tam gdzie pozostali boją się wejść. Nie znałem kanału Urbex History ale teraz się poprawię. Bardzo ciekawa książka. Dla mnie najciekawszym rozdziałem była oczywiście wizyta w Czarnobylu (sam chętnie bym pojechał) ale autorzy opisują sporo odwiedzonych lokalizacji. Każdy rozdział ma kod QR który można zeskanować i obejrzeć odcinek na YT. Sporo zdjęć, dowcipów, ironii i fantastycznego podejścia do specyficznego hobby. Szybko się czyta. Polecam.

Fragmenty przeczytane

Fragmenty przeczytane