Szable i cekaemy. Zwykli ludzie w wirze wojny o niepodległość

Okładka książki Szable i cekaemy. Zwykli ludzie w wirze wojny o niepodległość Marcin Szymaniak
Okładka książki Szable i cekaemy. Zwykli ludzie w wirze wojny o niepodległość
Marcin Szymaniak Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2020-11-02
2020-11-02

Znakomita książka doskonale odzwierciedla jak wyglądała wojna naprawdę. Bardzo wciąga czytelnika ukazuje życie kilku bohaterów na przemiennie bardzo spodobało mi się to rozwiązanie. Za największą zaletę książki i wspomnień tych bohaterów że są bardzo szczegółowe i nie ukazują samych potyczek a codzienne życie postaci. Najlepsza książka którą do tej pory przeczytałem. Polecam.

Świetna książka. Aż się zdziwiłem, że po 9 miesiącach od publikacji tak mało ma tutaj czytelników. Autor przeplata perypetie kilkorga ludzi na osi czasu, zaczynając od roku 1919, a kończąc na październiku 1920. Raz, że doskonale dobrał tych ludzi: mamy tu wyważony przekrój, od marszałka i polskiego bolszewika Marchlewskiego, cobyśmy mieli ogląd z góry, po prostego żolnierza, niestroniącego od grabieży i szukającego okazji do seksu, a przy tym walecznego. Dwa, że potrafi te wspomnienia doskonale "ubrać" literacko, ujędrnić, wzbogacić zapewne własnymi "wypełniaczami" narracji. Opisy potyczek, kalkulacji Piłsudskiego czy np. wizyty wojaka w burdelu lwowskim są naprawdę wyśmienite.
To książka idealna do wczucia się w tę chaotyczną i zaskakującą w przebiegu wojnę dwóch sporych, choć biednych armii, które często gęsto nie mogły nawet butów zapewnić żolnierzom.

„… Ostrzeżenie okazuje się zbawienne. Po dotarciu do stacji dowództwo wysyła nocą jeden z batalionów w kierunku wskazanym przez pilota. Polakom udaje się zaskoczyć Rosjan; kładą trupem kilkudziesięciu sołdaków i zdobywają sporo jeńców …”

Ośmioro bohaterów wplątanych w wojnę z sowiecką Rosją. To szeregowy ułan, lekarka, naczelnik państwa, lotnik, para literatów, podoficer piechoty i działacz komunistyczny. Wszyscy istnieli naprawdę. Na oczach czytelnika toczy się swoista walka o życie, kraj i o miłość. To w sumie najważniejsze wartości dla większości naszych postaci.

Autorem książki jest Marcin Szymaniak niezależny, stały współpracownik „Focusa Historia”; publikuje też w innych pismach historycznych. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz „Życia Warszawy” i „Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. „wojną z terroryzmem” i konfliktami w Iraku i Afganistanie. Nominowany do nagrody Grand Press w 2006 r. Autor książki "Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy".

Walczyli bardzo różnie – karabinem, szablą, bombami, poezją i publicystyką, intrygami osobistymi i politycznymi, kłamstwami, a nawet rozsiewaniem plotek. Ale również pracowali, studiowali, zakochiwali się. Dokonywali aktów miłosierdzia i popełniali pospolite przestępstwa. Święcili triumfy i przeżywali załamania nerwowe. Upijali się na smutno i na wesoło. Publikacja przedstawia dziesiątki miejsc, do których nigdy byśmy nie dotarli.

Książki poświęcone wojnie 1920 roku są charakterystyczne. Prawie wszystkie koncentrują się na kwestiach polityczno – militarnych albo wyłącznie militarnych, przedstawiając wydarzenia z rozległej perspektywy, z punktu widzenia polityków i dowódców armii.

Wszystkie postaci w publikacji są autentyczne. Ich losy zostały zrekonstruowane na podstawie źródeł historycznych, pisanych dzienników, pamiętników, listów, wywiadów czy artykułów prasowych. Pozwala to spojrzeć na konflikt z odmiennych punktów widzenia i dzięki temu wniknąć w zazwyczaj pomijane aspekty wydarzeń z tamtych lat. Wszystkie zdarzenia przedstawione w książce mają potwierdzenie w źródłach. Niektóre dialogi zostały uwspółcześnione, zawsze jednak z zachowaniem sensu wypowiedzi.

Po dwóch miesiącach intensywnego szkolenia świeżo upieczeni ułani zaczynają regularną służbę. Z kolei ratowniczka medyczna musi mieć oko na cały oddział, takie są wojskowe wymogi. To także osobowości np. Zinaida Gippius przed rewolucją 1917 roku była sławną i niezwykłej urody poetką i skandalistką. Znał ją cały Petersburg. Polacy byliby w stanie przełamać front w Berezynie i razem z białymi wziąć bolszewików w kleszcze. Niewykluczone, że oznaczałoby to koniec leninowskiej rewolucji. Są też tacy, którzy przed pójściem do wojska wyznają romantyczną koncepcję miłości i postanawiają, że stracą cnotę dopiero wtedy, gdy się zakochają. Na podstawie listów i krążących po Warszawie wieści i pogłosek można się zorientować, że sytuacja na froncie jest ciężka. To, co myślą lub czego sobie życzą masy albo tak zwana opinia publiczna, mogło mieć znaczenie. Odrodzona Rzeczpospolita ma trudny start, więc obywatelom też nie jest lekko. Służba medyczna podczas walk z bolszewikami musiała być zawsze przygotowana na nagłą ewakuację rannych.

Śledząc ich losy, trafimy do paryskich salonów i na nieprzebyte bagna Polesia. Zajrzymy do pałacu arystokratów i do brudnej nory nędzarzy, na plebanię i do burdelu, do wagonu pociągu pancernego i do kabiny dwupłatowca. Wejdziemy do baraku jenieckiego i do tajemnego schronu ukrytego pod stodołą. Karty historii to wręcz wstrząsający obraz wojny polsko-bolszewickiej, który kompletnie Nas zaskoczy.

Książka uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami, na których znajdziemy m. in Piłsudskiego, który wiedział, że stawka w tej grze jest wysoka.

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za możliwość poznania tak świetnej książki. Czytałam ją bez pośpiechu, ale przyznaję, że wciąga odbiorcę od pierwszej do ostatniej strony.

Katarzyna Żarska

Liczba stron: 480
(nowość wydawnicza)

• Książka
  • - Ostrowiec

Dodaj cytat z książki Szable i cekaemy. Zwykli ludzie w wirze wojny o niepodległość