Cwaniaki

Okładka książki Cwaniaki Piotr Bojarski
Okładka książki Cwaniaki
Piotr Bojarski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Zbigniew Kaczmarek (tom 6) literatura piękna
Zbigniew Kaczmarek (tom 6)
Czwarta Strona
2018-10-31
2018-10-31
literatura polska

31/180/2023
No dobra, jestem poznaniara, więc możecie uznać, że o jedną gwiazdkę zawyżyłam, bo książka jest o Poznaniu i poznaniak ją napisał [zdaje się, że przyjezdny, ale skoro takie powieści pisze, to błąd pochodzenia uznaję za naprawiony :-))]
Tyle lat stało na półce, a ja nie przeczytałam, to okropnie niedopatrzenie. Skandaliczne wręcz. Chyba brak wątków kryminalnych mnie odstręczał, a niesłusznie.
Jest to powieść historyczna, oparta częściowo na faktach i postaciach (w posłowiu autor zeznaje, co zmyślił i co poprzekręcał na potrzeby wartkiej akcji). Pewnie trochę nasi polscy (POZNAŃSCY) bohaterowie są podrasowani, a Niemcy może trochę mniej bystrzy, ale do opowieści pasuje to jak ulał.
Dużo dowiedziałam się o przygotowaniach do Powstania Wielkopolskiego, i to w bardzo strawnej formie. Bo dotąd tylko miałam w pamięci mowę Paderewskiego z balkonu.
A przecież w Poznaniu nie od mowy się zaczyna, tylko od planu! Ordnung muss sein!

31/180/2023

Ciekawy pomysł sfabularyzowania wydarzeń poprzedzających wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego w 1918 roku i ożywienia bohaterów tamtego czasu, ale przyjęta konwencja nie wypadłą dobrze w tym wykonaniu. Bohaterstwie, ich dialogi i opisy wydają się dość drętwe. Całość czyta się dość opornie. Siłą rzeczy jest to zdecydowanie inna książka niż wcześniejsze z serii o komisarzu Zbigniewie Kaczmarku - nie jest to kryminał. Z jednej strony rozumiem intencje autora (godne pochwały),ale z drugiej strony czytelnik przyzwyczajony do klimatu kryminalnego może czuć się zawiedziony.

Bardzo dobra powieść historyczna traktująca o odzyskaniu niepodległości Polski a zwłaszcza o walkach w Poznaniu i przyłączeniu Wielkopolski do Polski. Na kartach powieści spotkamy też bohatera cyklu o Zbigniewie Kaczmarku czyli tytułowego Binia. Książkę czyta się lekko i szybko. Polecam!

Książka ciekawa,wartka akcja i bardzo wartościowa pozycja dla każdego fana epoki

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Cwaniaki” to pełnokrwista opowieść wojskowa osadzona w końcówce pierwszej wojny światowej. Książka zdecydowanie męska, daleka od bardzo popularnych opowieści obyczajowo-romantycznych z historią, zwykle okresu drugiej wojny światowej, w tle. Pojawia się tu, co prawda wątek patriotycznych „kokot”, ale jest raczej ozdobnikiem, niż clou tej książki.
Opowieść o młodych chłopakach, zaangażowanych w sprawę walki o wolność ojczyzny. Pragnienie dokonania czegoś wyjątkowego jest w nich o tyle silne, że Polska może powrócić na mapę Europy po ponad 120 latach rozbiorów. Większa część akcji jest osadzona w Poznaniu i skupia się na Powstaniu Wielkopolskim – dużo znajdziemy tu lokalnych smaczków, ciekawostek. Autor nie tylko za tło wybrał prawdziwe wydarzenia – również niektórzy bohaterowie tej opowieści to postacie historyczne i to nie tylko te z pierwszych stron gazet. Autor koncentruje się na trzech młodych mężczyznach z których dwaj to postacie autentyczne, a ich losy zostały sprawnie wkomponowane w fabułę. To kolejna z tych książek, które choć niosą z sobą duży ciężar historyczny, to nie przynudzają długaśnymi opisami. Jednocześnie nie jest przekolorowana, nadmiernie osłodzona. Wartka akcja, jest mocno wkomponowana w tło historyczne. Choć możliwe, że na potrzeby fabuły autor dopuścił się pewnych odstępstw od prawdy historycznej, to w żaden sposób nie rażą, przynajmniej czytelnika średnio ogarniętego z historią okresu.
Dobrze poprowadzona akcja na pewno wciąga. Sporo konspiracyjnej rzeczywistości, pokazanej bez nadmiary patosu to niewątpliwe atut tej książki. Bohaterowie to postacie z krwi i kości, tacy dość swojscy, chłopaki-cwaniaki, którzy mogli dorastać na sąsiednim podwórku. To charaktery, które pewnie nie jeden odnajdzie w szkolnych kolegach, co zdecydowanie pozwala się z nimi utożsamiać.
Książka inna niż większość reprezentantów gatunku na rynku.

Opowieść o młodych...

Rok 1918. Rok pełen nadziei i wiary w odzyskanie przez Polskę niepodległości. To właśnie ten rok wybrał Piotr Bojarski, aby w „Cwaniakach” przedstawić nam intrygującą i porywającą historię młodych, pełnych brawury ludzi, którzy przepełnieni tęsknotą za wolnością, wybierają walkę o wolność ukochanej Ojczyzny.
Dwóch, z trzech głównych bohaterów, Józef Jęczkowiak i Franciszek Jach to postaci autentyczne, które istniały naprawdę, co niewątpliwie podnosi walory historyczne tej książki.
Wartka akcja, wielowątkowa, wciągająca opowieść i realistyczne, oparte o fakty historyczne opisy walk w czasie powstania Wielkopolskiego, oraz ukazanie w szczegółowy sposób organizacji konspiracyjnych to niewątpliwe atuty „Cwaniaków”.
Książkę czyta się z prawdziwa przyjemnością.

Dwóch, z trzech głównych bohaterów, Józef Jęczkowiak i Franciszek...

Lektura lekka i przyjemna; oparta na faktach (dwóch, z trzech głównych bohaterów, istniało naprawdę).
Interesująca lekcja historii...o odzyskiwaniu niepodległości...o POW, Powstaniu Wielkopolskim, o Poznaniu...

Ciekawa książka bardzo mi się spodobała o tematyce historycznej bardzo lubię książki czytać.Ta udana lektura jest.

Książka na 102, przeczytana na 102 rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
Oto jak można w bardzo ciekawy i przystępny sposób pisać o historii, tutaj o historii Powstania Wielkopolskiego. Mimo, że całość to fabularna opowieść, ale wydarzenia miały miejsce, dwóch z trzech głównych bohaterów istniało na prawdę i mieli przygody opisane w książce. Poza tym wiele opisanych miejsc i wydarzeń również było faktem.

Książka na 102, przeczytana na 102 rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Niestety najsłabsza z cyklu komisarza Kaczmarka jaką dotychczas przeczytałem.

Niestety najsłabsza z cyklu komisarza Kaczmarka jaką dotychczas przeczytałem.

• Powieść historyczna
  • 📅 2019