Onyx & Ivory

Okładka książki Onyx & Ivory Mindee Arnett Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Onyx & Ivory
Mindee Arnett Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Rime Chronicles (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
fantastyka dla młodzieży magia
Inne

Zdrajczyni, książę i magia

To naprawdę przyjemna fantastyka z ciekawym światem, interesującą fabułą i fajnymi postaciami. Ma wątek romantyczny, ale nie jest dominujący i jest naprawdę dobrze ograny. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Spodziewałam się kolejnej YA-owej papki, a dostałam wciągającą historię i świetną rozrywkę. Szkoda że nie wydano u nas drugiego tomu. Może jeszcze jest na to szansa? Chciałabym.

Zdecydowanie polecam fanom ,,Gołębia i węża", ,,Cienia i kości" i ,,Próby Ognia", ,,Onyx and Ivory" utrzymana jest w podobnym klimacie!

Bardzo fajna książka osobiście nie przepadam za fantazjami ale ta historia była piękna i na pewno zapadnie mi w pamięci na bardzo długi czas ❤️

Na tą pozycję natknęłam się przypadkiem i nie żałuje.
Świetna historia pełna tajemnic i spisków. Kate żywiołowa i uparta dziewczyna, po śmierci ojca porzuca dawne życie i zostaje królewską kurierką, ale przeszłość jest równie szybka co ona. Corwin książe Rime, spotyka swoją dawną miłość całkiem przypadkiem i tak rozpoczyna się ich przygoda.
Historia spokojnie nabiera tempa i bardzo przyjemnie się ją czyta. Nie mam zastrzeżeń. Bohaterowie mają swoje charaktery i nie są płascy.

Jedyny minus tej książki - niestaranny i błędny druk.
W moim wydaniu, czasami gubiły się linijki. To co powinno być w następnej było jeszcze w dialogu co potwornie myliło.
Dodatkowo na kilku stronach tusz zyskał "cień" co również utrudniało czytanie. Oczywiście nie wspomnę o pogiętych wewnętrznie stronach, wygląda to tak, jakby zagięta już kartka trafiła do druku.
Myśli bohaterów w połowie przestawały być pisane kursywą i wracały do nie pochylonego tekstu.
Wydawnictwo Jaguar mnie rozczarowało. Spodziewałam się po was lepiej wydanej książki.

Na tą pozycję natknęłam się przypadkiem i nie żałuje.
Historia spokojnie nabiera tempa...

Ciekawa, wciągająca i porządna historia.

Ciekawa, wciągająca i porządna historia.

Książka po prostu dobra. Fajnie napisana, szybko się czytało. Akcja wciąga. Bohaterowie ciekawi choć nie oryginalni. Szkoda, że drugi tom nie został wydany w Polsce.

Zazwyczaj sięgając po tytuł, raczej robimy to, mając nadzieję, że będzie zaskakująca lub po prostu – w jakikolwiek sposób nam się spodoba, większym lub mniejszym stopniu. Zdarzają się jednak takie tytuły, gdzie niektóre aspekty pomimo tego, że nas zainteresują, to ostatecznie nie mamy zapału do doczytania jej do końca. I właśnie taki los przytrafił się u mnie z powieścią „Onyx & Ivory”. Pomimo tego, że ja raczej nie nastawiam się jakoś specjalnie przed czytaniem, to tutaj możliwe, że podświadomie trochę za dużo oczekiwałam po niektórych opiniach, że jest to cudowna opowieść i dlaczego tak mało się o niej mówi i może na początku zaznaczyłam może fragment lub dwa, jednakże… im dalej, tym bardziej nie miałam ochoty jej czytać, co przyczyniało się do rozpoczynany przeze mnie innych książek. Ostatecznie moja przygoda zakończyła się na równiej połowie, po tym jak aż do bólu dało się przewidzieć, co tak naprawdę może wyjść na jaw na końcu książki, po pewnej scenie Corwina. No i samo przetłumaczenie nazwy magii dzikich, na magię dzikunów. Był nawet moment, kiedy to sięgnęłam po e-book w języku angielskim, czyli w moim przypadku ostateczna ostateczność. Wtedy czytało mi się odrobinę lepiej, mogąc ignorować niektóre nazwy zastępując je ich angielskimi odpowiednikami, jednak tu już wkracza moje spojrzenie techniczne – niektóre zdania nie powinny być u nas zapisane tak, jak zostały ukazane w książce. Teraz się może już odrobinę zbyt czepiam, jednak niektóre zdania, które u nas zdawały się dla mnie być za krótkie, jakby pisane przez osobę, która w tamtym momencie cierpiała na czkawkę, w rzeczywistości niektóre zdania były tak naprawdę w oryginale jedną wspólną całością. I choć nie miałam wglądu od początku w oryginał, to jednak ten fragment mi wystarczył, by porzucić moje czytanie dwujęzyczne. „Onyks & Ivory” nie okazał się dla mnie porywającą opowieścią o potworach, magii i miłości, a także (z tego co słyszałam),idealną powieścią dla fanów Leigh Bardugo. I choć nie ukrywam na początku zaczynała mnie intrygować magia ludu Katie, to jednak ani to, ani wszelkie próby, na które czekały młodego księcia, nie zachęciły mnie do poznania zakończenia tej opowieści.

Naprawdę fajna książka. Po opisie spodziewałam się, że będzie o wiele bardziej schematyczna i przewidywalna... ale nie, miło się zaskoczyłam.
Strony same znikają, gdyż fabuła to złoto. Czytelnik chce się dowiedzieć, jakie zdarzenia kryje przeszłość bohaterów oraz jaka zagadka stoi za pojawianiem się gadźców.
Największą chyba zaletą są bohaterowie, rzadko się zdarza by lubić praktycznie wszystkich, a w tym przypadku potrafili mnie do siebie przekonać. Każdy z nich musi być silny, choć demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Najbardziej polubiłam Dala, by wiedzieć, że jest świetny wystarczyła tylko pierwsza scena z jego udziałem.

Teraz tylko liczyć, że kontynuacja także będzie przetłumaczona...

Największą chyba zaletą są bohaterowie, rzadko się zdarza by lubić...

Ohh ale się rozczarowałam. Onyx i Ivory leżało u mnie na półce od jakiegoś czasu i już nie mogłam doczekać się poznania historii Kate - walecznej i dzielnej dziewczyny. Początek książki był wspaniały, nie mogłam przestać czytać. Dobry pomysł na stworzenie świata i idealne wprowadzenie czytelnika w jego zasady. Potem czar prysł dialogi zrobiły się sztuczne, relacja między nią a księciem zadziała się za szybko i była bardzo infantylna. Ogólnie historia była wciągająca, dobry pomysł na książkę i plot twist ale zabrało tego czegoś. Mimo wszystko chciałabym przeczytać drugą część by dowiedzieć się jak zakończy się historia Kate, niestety nie zapowiada się na to że zostanie ona kiedykolwiek wydana po polsku.

Zastanawiam się też o co chodzi z tytułem, bo nie jest on w żaden dosłownie powiązany z treścią książki. W historii nie pada ani razu słowo "onyx" czy "ivory", ale kiedy tak sama sobie to poanalizowałam, to doszłam do wniosku, że może chodzić o to, że onyx jest określaniem koloru czarnego, a ivory zaś białego, co ma oddawać przeciwieństwa, co z kolei ma nawiązywać do tego, że dwoje głównych bohaterów jest swoimi przeciwieństwami. Dobrze ja myślę? A jakie wy macie teorie odnoście tytułu?

Dobra, a teraz przejdźmy już do samej treści książki. Książka ma dwóch głównych bohaterów, więc raz jest pisana z punktu widzenia bohaterki, a raz bohatera. Jak już mówiłam, uważam tą historię za świetną. Mimo, że jest to trochę grube tomisko, z zaskoczeniem odkryłam, że przeczytałam tą książkę w dość szybki tempie, bo przyznać muszę, że nieźle mnie wciągnęła. Jest to fajne połącznie przygotówki z odrobiną fantastyki, przeplecione akcją i tajemnicami. Byłam nieźle zaintrygowana czytając tą książkę i musze przyznać, że była niezmiernie ciekawa. Ogólnie książka wyrwała na mnie bardzo pozytywne wrażenie i cały czas ubolewam nad brakiem drugiego, jak i ostatniego tomu, bo nie wiem co było dalej, a szalenie chciałabym wiedzieć, rozwiązać niedokończone sprawy i poznać zakończenie, choć domyślałam się jakie ono mogło by być.