Książka Roku 2018

Cykl: Covenant (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Half-Blood
aleqsia

Zabijesz tych, których kochasz. Masz to we krwi. Bogowie to przewidzieli. Hematoi pochodzą ze związków bogów ze śmiertelnikami, a dziecko pary czystokrwistych posiada nadludzkie moce. Potomkowie Hematoi i śmiertelnika... cóż, nie za bardzo. Ci, będący półkrwi, mają dwa wyjścia: mogą zostać wyszkolonymi protektorami, którzy tropią i zabijają daimony, lub sługami w domach tych wyżej...

Zabijesz tych, których kochasz. Masz to we krwi. Bogowie to przewidzieli.

Hematoi pochodzą ze związków bogów ze śmiertelnikami, a dziecko pary czystokrwistych posiada nadludzkie moce. Potomkowie Hematoi i śmiertelnika... cóż, nie za bardzo. Ci, będący półkrwi, mają dwa wyjścia: mogą zostać wyszkolonymi protektorami, którzy tropią i zabijają daimony, lub sługami w domach tych wyżej postawionych.

Siedemnastoletnia Alexandria woli ryzykować życie w walce, niż skończyć jako służąca. Uczniowie Przymierza muszą przestrzegać kilku zasad. Alex ma z tym wyraźny problem, zwłaszcza z najważniejszą z nich: związki pomiędzy tymi czystej krwi, a półkrwistymi są zakazane. Niestety, dziewczynie bardzo podoba się pewien niesamowicie przystojny Aiden. Uczucie, jakim go darzy, nie stanowi jednak jej największego problemu. Dużo trudniej jest pozostać przy życiu na tyle długo, by ukończyć szkołę Przymierza i stać się protektorem.

Jeśli zawiedzie, spotka ją los gorszy niż niewola czy śmierć: zostanie zmieniona w daimona i będzie ścigana przez Aidena, a to naprawdę byłoby do bani.

„Ta historia przypominała mi powieści Cassandry Clare!” – Ashwood

„Dominująca główna bohaterka i pociągający męski charakter! Czego więcej można chcieć?” – Aria

źródło opisu: Filia

źródło okładki: Filia

slammed | 2019-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Kocham serię Lux całym sercem. Dlatego od Armentrout czytam wszystko, co się da.Tutaj oczywiście ta książka wyjątkiem nie jest.

Jak było?

Powiem wam, że było bardzo dobrze, jednak... mam wiele rzeczy, do których się muszę przyczepić.

Więc Alex. Zacznijmy od tego, że jest ona dziewczyną - badass, bardzo przypominała mi Aelin ze Szklanego Tronu. Dużo rozrabiała itp. Jednak z czasem zaczęła mnie denerwować. Podejmowała takie głupie decyzje, że w jednym momencie myślałam, że po prostu nie dam rady czytać. W tym momencie właśnie była bardzo nieodpowiedzialna, po prostu głupia i ryzykowała nie tylko swoje życie. Naprawdę przegięła.

Ma ona przyjaciela Caleba, który jest po prostu aniołem. To, jak się o nią martwił, troszczył... i dbał o nią, to było piękne. Był gotów się dla niej poświęcić i ryzykować nawet swoją przyszłość, a ona odwaliła takie coś, że tylko puknąć się w głowę.

Alex w tej książce jest osobą, która... staje się to wyjątkową. Nie wiem czy rozumiecie. Oczywiście, to...

gosia | 2019-02-08
Na półkach: Przeczytane :), Przeczytane
Przeczytana: 08 lutego 2019

Uwielbiam J.L Armentrout-jej seria Dark Elements jest jedną z moich ukochanych, dlatego bez chwili namysłu sięgnęłam po serię Covenant i jej pierwszą pozycję ,,Dwa światy,,
No i kurczę ogólnie akcja bardzo fajna- cały czas się coś dzieje, książkę czyta się bardzo szybko, bo zdecydowanie wciąga..
Aleee..no właśnie musi być jakieś aleee..kurcze brakowało mi tu sporo,a czego najbardziej już piszę..
Zacznę od tego iż książka opowiada losy Alex.
No cóż więc Alex to pyskata dziewczyna, która potrafi narobić problemów,ciężko jest jej się komuś podporządkować..
Ogólnie książka jak już pewnie czytaliście recenzje jest o świecie pół-bogów. Świecie półkrwistych i czystokrwistych - Ci drudzy nazwani Hematoi.
Młodzi, wyjątkowi półkrwiści po szkoleniu zostają Protektorami(tymi którzy zwalczają Daimony)lub jeśli sobie nie radzili zostają Służącymi(tych pierwszych). Obowiązuje surowe prawo które mówi że między jednymi a drugimi związki są surowo zabronione i bardzo karane.
Alex poznajemy w...

Daria24 | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

Połączenie książek "Akademia wampirów" i "Miasto kości" więc jeśli te dwie pozycje wam sie podobały ta również przypadnie wam do gustu. Początkowo myślałam, że nie przeczytam jej do końca ale potem się wciągnęłam i nie żałuję. Dobra, nie wybitna ale dobra 🙂

Ayona | 2013-10-18
Przeczytana: 09 października 2013

To bardzo przyzwoita pozycja! Czyta się szybko ponieważ historia wciąga od pierwszych stron. Nie sposób jednak nie zauważyć podobieństwa do serii autorstwa Richelle Mead "Vampire Academy", co mimo wszystko jest dużym plusem wg mnie ;)
Historia opowiada perypetie młodej Alex, która po śmierci swojej mamy zostaje odnaleziona i chcąc nie chcąc musi wrócić do szkoły gdzie wbrew zasadom i logice powoli zakochuje się w swoim instruktorze - skądś to znamy?
Co świeże...autorka czerpie z mitologii greckiej, którą interpetuje w dosyć oryginalny sposób. Główni bohaterowie to grupa nastolatków, którą da się lubić i co najważniejsze nie wszystko kręci się wokół wzdychania do siebie i wątku miłosnego:)Do tego mamy wątek główny, parę walk politycznych no i sporo ciemnych oraz zepsutych charakterów!
Celowo unikam wprowadzenia w oposie czy też tłumaczenia nazw/określeń, którymi posługuje się autorka typu "Sentinel" czy "Hematoi". Pojawiają się one w oryginale - oficjalnej polskiej wersji nie znam...

Świat Romansów | 2019-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2019

Recenzja z bloga http://weronikarecenzuje.blogspot.com/2019/02/jennifer-l-armentrout-dwa-swiaty.html

Jennifer L. Armentrout jest autorką mojej ukochanej serii Lux, jak i zresztą wielu innych książek. I chociaż nie przepadam za fantasy, to jest to jedna z niewielu autorek, której potrafię zaufać w kwestii książek spoza mojej strefy komfortu. Kiedy ogłoszona została premiera nowej serii Armentrout (nowej u nas, chociaż w oryginale wyszła ona jakieś 8 lat temu), byłam bardzo podekscytowana, żeby po nią sięgnąć. Nie wiedziałam nawet w co dokładnie się pakuję, po prostu pragnęłam przeczytać coś nowego spod jej pióra. A teraz, już po lekturze... mam bardzo mieszane odczucia.

Jestem świadoma, że praktycznie każda recenzja tej serii porusza temat plagiatu fabuły, porównując ją do "Akademii Wampirów". Ja osobiście nie znam tej serii, więc nie mam żadnego odniesienia - wampiry mnie nie kręcą. Mogę powiedzieć tyle, że zdecydowanie jest ciekawie i opowiedziane w sposób, w jaki to Armentrout...

Darkwish | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Książki pani L. Armentrout mają zawsze ciekawe wątki fantasy i tutaj nie jest inaczej. Świat przedstawiony jest naprawdę ciekawy, a różnice między rasami faktycznie mogłyby tworzyć problemy polityczne.
"Dwa światy" ma problem z jasnym określeniem zasad panujących u Hematoi i półkrwistych, często z wypowiedzi głównej bohaterki, ciężko było określić o co właściwie chodzi. Drugim problemem jest to, że książka wciągnęła mnie dopiero przed ostatnią ćwiartką jej lektury. Jedynym powodem, dla którego z nią zostałam, było wspomnienie o seriach "Lux" oraz "Dark Elements".
Czy warto przeczytać? Tak, zdecydowanie. Czy są lepsze książki? Oczywiście i tutaj polecam zapoznanie się z wyżej wspomnianymi trylogiami.

Blair | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, *2014*, In English
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Pozytywne zaskoczenie, jak zwykle, jeśli chodzi o książki Jenn. W końcu chyba muszę przestać wątpić w jej pisaninę. ^^ "Half- Blood" to bardzo przyzwoita pozycja, chociaż, jak wszyscy piszą, przypomina trochę "Akademię wampirów". Trochę, bo tam były wampiry i dampiry, a tutaj mamy czystokrwistych i półkrwistych (pure-blood, half-blood). Zamiast wątku wysysania krwi, wysysanie esencji + panowanie nad żywiołami przez czystokrwistych. Ale i tak polecam, pierwsza część serii Jenny o wiele bardziej przypadła mi do gustu niż książki Mead. Mam nadzieję, że tak zostanie. :)

Patrycja | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Lubię książki tej Pani :) są lekkie i przyjemnie się czyta. Nowa seria spodobała mi się bardzo. Motyw mitologii mega, postaci również ciekawe przy których nie sposób się nudzić. Z cierpliwością czekam na następną część.

karolina | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Fajnie się czytało, podobała mi się fabuła i bohaterowie. Odniosłam wrażenie że przypomina mi "Akademię Wampirów". Czekam na następną część :)

Nie wciągnęła mnie tak jak pierwsza część serii Lux. Pomimo, że to zupełnie inne pozycje, czasami wypowiedzi głównej bohaterki (tak podobne do tych wypowiadanych przez Katy)sprawiały, że zastanawiałam się co za serię dokładnie czytam.
Jest to dobry tytuł na długie jesienne wieczory. Zarówno postaci Alex jak i Aidena czegoś na tym etapie brakuje. Może trochę realizmu, a może trochę bardziej wyrazistych emocji. Być może rozwiną się w następnych częściach.
Odnosząc się do wskazywanych podobieństw do serii Richelle Mead, to są ale nie tak duże jak myślałam, że będą, po zapoznaniu się z tym twierdzeniem. Mimo wszystko opisany świat różni się znacznie od tego z Akademii. Powody, dla których główne postacie nie mogą być razem są zupełnie inne, i wątki fabuły niedotyczące romansu również.
Half-Blood zaczyna się dokładnie w momencie, w którym skończył się Daimon. Alex zostaje sprowadzona do szkoły i pod okiem Aidena stara się nadrobić zaległości. Cały świat oparty jest na istnieniu...