Onyx & Ivory

Wydawnictwo: Jaguar
Onyx & Ivory
L_Settembrini

Nazywają ją Zdrajczynią Kate. To przydomek, który Kate Brighton odziedziczyła po ojcu, po tym, jak próbował zabić arcykróla Rime. Wypędzona z szeregów szlachty Kate pracuje jako kurierka pocztowa. W tym fachu mogą przetrwać tylko najlepsi i najszybsi z jeźdźców, bo kiedy zapada noc, na świat wychodzą gadźce – mordercze bezskrzydłe smoki. Na szczęście Kate ma sekret, który zapewnia jej...

Wypędzona z szeregów szlachty Kate pracuje jako kurierka pocztowa. W tym fachu mogą przetrwać tylko najlepsi i najszybsi z jeźdźców, bo kiedy zapada noc, na świat wychodzą gadźce – mordercze bezskrzydłe smoki. Na szczęście Kate ma sekret, który zapewnia jej przewagę. Jest dzikunką, władającą zakazaną magią, która pozwala jej wpływać na umysły zwierząt.

I właśnie ta magia doprowadza ją do miejsca, gdzie gadźce za dnia dokonały masakry całej karawany, z której ocalał tylko Corwin Tormane, syn króla. Jej pierwsza miłość, chłopak, którego poprzysięgła zapomnieć po tym, jak skazał jej ojca na śmierć.

Teraz, gdy ich drogi znów się skrzyżowały, Kate i Corwin muszą zapomnieć o przeszłości, by stawić czoło nowemu zagrożeniu i jeszcze mroczniejszym siłom, budzącym się w królestwie.

„»Onyks & Ivory« to porywająca opowieść o potworach, magii i miłości” – Susan Dennard, autorka bestsellerowej „Truthwitch”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Edylla książek: 756

Zdrajczyni, książę i magia

Magia jest jednym z ulubionych motywów, po jaki sięgają pisarze. Daje wiele możliwości i dzięki niej można nie tylko urozmaicić powieść, ale też nagiąć pewne zasady, nie tylko te związane z fizyką. Pojawia się w bardzo wielu książkach, przedstawiana jest w różny sposób i odmieniana przez różne przypadki. Zdaje się, że magia w powieściach została już wyczerpana na tyle, że nic nowego w tej materii nie da się wymyślić. Interesująca fabuła wciąż jednak może sprawić, że kwestia nadprzyrodzonych mocy nie będzie nudna, a wręcz doda coś do całokształtu historii. Jak więc wypada powieść „Onyx & Ivory” na tle reszty książek z gatunku fantasy?

Kate pracuje jako królewska kurierka. Bycie kurierem nie jest najbezpieczniejszą profesją, bowiem gdy zapada zmrok, na powierzchnię wychodzą potwory zwane gadźcami, a spotkania z nimi przeżywają tylko najlepsi jeźdźcy. Choć nie jest to życie, jakie Kate chciałaby wieść, to pozwala jej ono jednak choć na czas misji kurierskich zapomnieć o swojej przeszłości, o tym, że jej ojciec omal nie zabił króla. Zdaje się jej, że rzeczywiście będzie w stanie egzystować jakoś w społeczeństwie, jednak nadchodzi dzień, w którym spotyka księcia Corwina, który skazał jej ojca na śmierć. Od tego momentu ich losy ponownie się ze sobą splatają i oboje muszą odłożyć na bok bolesne wspomnienia na rzecz obecnych wydarzeń mających wpływ na przyszłość królestwa.

Powieść została podzielona na trzy części, a narracja prowadzona jest z perspektywy dwóch osób – Kate i Corwina. Sama fabuła, choć osadzona w świecie fantasy z elementami magii, nie wnosi żadnych nowości, nie ma czegoś, co w jakimś stopniu nie byłoby już wcześniej przedstawione w powieściach z tego gatunku. Atakujące potwory czy konspiracyjne podziemie osób parających się nielegalną magią – podobne motywy już gościły na wielu kartkach różnych książek. Choć autorka sięga po znane schematy, jej powieść czyta się szybko i przyjemnie. Dzieje się tak za sprawą dobrze zbudowanych postaci, nie tylko tych pierwszoplanowych, będących jednocześnie narratorami, lecz również pobocznych. Czytelnik dostaje szeroką gamę charakterów, które w mniejszy bądź większy sposób wpływają na główne postaci. Również świat wykreowany przez autorkę jest całkiem rozbudowany i solidny. Sama historia ma bardzo wiele wątków – oprócz borykania się z wydarzeniami z przeszłości, jest tu również kwestia rywalizacji między braćmi czy też rewolucji przygotowywanej przez tzw. dzikunów, którzy posługują się nielegalną magią. Choć ilość motywów pojawiających się w powieści jest dosyć duża, nie sposób się w tym pogubić, bowiem autorka bardzo dobrze je poprowadziła.

To, co poniekąd drażni w powieści, to wątek miłosny. Mamy tu do czynienia z motywem „miłości z przeszłości”, który niestety nie został rozegrany zbyt dobrze. Ciężko jest zrozumieć kroki podjęte przez Kate czy Corwina, ich nagłe wybuchy namiętności czy też ignorowanie siebie nawzajem. O ile nie da się nic zarzucić postaciom na tle całej fabuły powieści, o tyle akurat w tym aspekcie pisarka sobie nie do końca poradziła, choć romans między drugoplanowymi postaciami wyszedł autorce całkiem zgrabnie. Sam wątek, choć troszkę niedopracowany, nie psuje jednak przyjemności z czytania książki.

„Onyx & Ivory” to powieść osadzona w gatunku fantasy, która posiada ciekawe kreacje bohaterów oraz wartką akcję. Choć nie odkrywa przed czytelnikiem niczego nowego w świecie magii, to wciąż czyta się ją przyjemnie i szybko, a bohaterowie wzbudzają sympatię w czytelniku. Pomimo paru wad, stanowi bardzo dobrą rozrywkę i jest godna polecenia każdemu, kto uwielbia motywy nadprzyrodzonych mocy bądź szuka książki, która wprowadzi go do gatunku fantasy.

Edyta Tomaszewska

czytanienaplatanie | 2019-04-08
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Cudownie było zanurzyć się w świecie fantazji pełnej magii, krwiożerczych bestii i dzielnych wojowników. Tak cudownie, że nie chciałam z niego wychodzić.

Okładka mnie urzekła, ale obawiałam się, że wnętrze nie będzie tak dobre, na szczęście zupełnie bezpodstawnie.

To głęboka, wielowątkowa powieść o miłości, zdradzie, bezpardonowej walce o władzę w magicznej krainie Rime. Krainie, w której dzikuni władający magicznymi zdolnościami uznanymi za niebezpieczne, zostali skazani na zagładę, a krwiożercze bestie atakują nie tylko w nocy, ale i za dnia.

Kate, naznaczona piętnem zdrajcy po próbie zabicia arcykróla przez jej ojca, skrywa również tajemnicę swojego pochodzenia. Potrafi panować nad zwierzętami i gdyby jej sekret wyszedł na jaw, zostałaby stracona.

Po ataku gadźców, jej los ponownie zostaje związany z księciem Corwinem i wraca do rodzinnego miasta, z którego została przed laty wygnana.

Czy uda jej się odkryć tajemnicę zdrady ojca i zachować własne? Czy ktoś steruje...

Książki_takie_jak_my | 2019-03-26
Przeczytana: 26 marca 2019

Kate pracuje jako doręczyciel, a co za tym idzie – pracuje z końmi, które uwielbiam. Główna bohaterka przypadkiem spotyka księcia Corwina, swoją miłość sprzed lat. Ostatni raz, gdy się widzieli nie należał do udanych spotkać, wobec czego obecna sytuacja budzi w życiu młodej kobiety niepokój. Mimo, iż oboje pragnęliby więcej się nie zobaczyć, to jest to niemożliwe, gdyż mają wspólny cel, pragną pozbyć się zagrożenia, które czyha na ludzi, czyli potworów.

Ta książka jest swego rodzaju fenomenem w mojej czytelniczej karierze, gdyż tutaj spotkałam się z magią dotyczącą sił natury. Nie miałam wcześniej zbyt wiele styczności z takim motywem w literaturze i muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona.

Bardzo pozytywnie odbieram bohaterów tej powieści, zwłaszcza Kate i księcia Corwina. Są to świetnie wykreowani bohaterowie, którzy są konsekwentni w tym, co robią, a przede wszystkim są to postacie inteligentne, które niejednokrotnie bardzo mnie zaskoczyły swoim rozsądnym...

motheroftworeads | 2019-03-13

„Nie możesz pozwolić, by inni określali, kim masz być. To lekcja, którą odrabiam od urodzenia.”

Kiedy ojciec Kate próbował zabić króla, została ona wypędzona z Królestwa a jej ojciec stracony. Przez to wydarzenie zyskała przydomek Zdrajczyni Kate. Po wygnaniu pracuje jako kurierka pocztowa, gdzie przetrwać mogą tylko najlepsi – bowiem kiedy zapada noc na ziemi pojawiają się gadźce – krwiożercze bezskrzydłe smoki, które atakują ludzi i zwierzęta. Kate ukrywa pewien sekret – jest dzikunką i potrafi władać magią, dzięki której może wpływać na umysły zwierząt. Nie możecie się z tym ujawnić, ponieważ inkwizycja ściga dzikunów w obawie, że stanowią zagrożenie dla ludzi.
Pewnego dnia, właśnie za sprawą magii Katie trafia na do miejsca, gdzie niespotykane dotąd dzienne gadźce dokonały masakry. Ratuje także arcyksięcia Corwina – swoją pierwszą miłość. Wkrótce razem będą musieli stawić czoła nowemu zagrożeniu.

Kiedy zaczęłam czytać „Onyx & Ivory” nie byłam do końca przekonana czy...

Snieznooka | 2019-04-13

Po serii romansów i erotyków zapragnęłam ponownie sięgnąć po powieść z elementami fantastyki, wkroczyć w nowy świat, którego nie miałam okazji poznać i czerpać z niego pełnymi garściami. Kiedy Wydawnictwo Jaguar zaprezentowało pozycję „Onyx&Ivory” zainteresowałam się nią, a po przeczytaniu opisu, pomyślałam, że to na prawdę może być dobre! Temat zdrady, która rzutuje na kolejne pokolenia jest powszechny wśród dawnych czasów i rodów szlacheckich, jak odniosła się do tego Mindee Arnett?
Główną bohaterką książki jest Kate Brighton, którą wszyscy okrzyknęli mianem Zdradziecką Kate. Kiedyś miała wszystko, pozycję, dom i rodzinę, chociaż przez pryzmat wydarzeń wydaje się to iluzją. W jednej chwili straciła grunt pod nogami i wszystko, co posiadała, w chwili, kiedy jej ojciec z nieznanych jej powodów zaatakował arcykróla Rime próbując odebrać mu życie. Był szanowanym człowiekiem dbającym o królewską stajnię, a jego zdanie na dworze króla się liczyło. Kate przyjaźniła się zaś z młodymi...

Desari | 2019-03-13
Przeczytana: 11 marca 2019

Kate to dziewczyna, która miała wszystko i w jednej chwili to straciła. Jej ojciec, niewiadomo czemu, zaatakował i próbował zabić arcykróla Rime. Kate kochała swojego tatę i nie chciała się go wyrzec, jak zrobiła to jej mama. Tym samym straciła swój status społeczny i została z niczym. Wypędzona, została kurierką pocztową w miejscowości Farhold. Jest to bardzo niebezpieczny zawód, do którego nadają się tylko nieliczni. Wszystko to przez nocne gadźce, które nawiedzają krainę. Te przypominające smoki potwory pojawiają się nie wiadomo skąd, gdy zapada zmierzch i atakują ludzi. Gdy ktoś nie potrafi się obronić lub nie ma magicznych kamieni, które je odstraszają, od razu ginie. Kate ma sekret, który pozwolił jej przetrwać w tym zawodzie. Jest dzikunką, osobą, która potrafi wpływać na umysły zwierząt. Jednak jej magia jest zakazana i gdyby tylko ktoś się dowiedział, że nią włada, od razu zostałaby stracona. Jeden kurs, w którym ponownie spotka Corwina, syna arcykróla, w którym była...

Przeczytana: 31 marca 2019

Czy byłbyś w stanie uratować syna człowieka, który skazał na stracenie twojego ojca, a ciebie wygnał z miasta? Czy zaryzykowałbyś ujawnieniem swoich ponadprzeciętnych zdolności, których ujawnienie byłoby jednoznaczne ze śmiercią? Czy Zdrajczyni może okazać się wierną sojuszniczką? Przekonajmy się.
Kate jest doskonałym przykładem, że w jednej chwili możemy stracić wszystko, co udało nam się zyskać przez całe życie. Po tym jak jej ojciec próbował zamordować króla, a ona nie była w stanie się go wyrzec, tak samo jak uczyniła to jej matka, została wypędzona i okrzyknięta mianem Zdrajczyni Kate, natomiast niedoszły królobójca - stracony. Na wygnaniu czeka ją nie lada wyzwanie, któremu podołać mogą tylko najlepsi. Została kurierką pocztową w miejscowości Farhold, co nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać, gdyż po zapadnięciu zmroku na polowanie wychodzą gaźdźce - przerażająco niebezpieczne pozbawione skrzydeł smoki, które atakują zarówno zwierzęta jak i ludzi. Podczas misji natrafia...

Adriana | 2019-04-04
Na półkach: 2019, Przeczytane

www.ujrzecslowa.pl

Królestwo i magia, jestem po prostu kupiona. Tak naprawdę nie potrzebuję nic więcej wiedzieć. Też tak macie, że czasem nie liczy się dla was treść opisu, tylko znajdujecie słowa klucze i wiecie, że jest to książka dla was? Właśnie tak było u mnie z Onyx & Ivory.

Dość obszerna powieść zanurza nas w magii, ale dość nietypowej, ponieważ Kate jest dzikunką. Kto, co, dlaczego, nie ma tu znaczenia, bo lepiej jak sami to odkryjecie, ale właśnie takie coś mi się podoba. Coś nowego i nietypowego. I to jest jej główna zaleta, ponieważ jak widać, w fantastyce można jeszcze coś wymyślić i nie wszystko jest przesądzone.

Sama historia ma swoje mankamenty, do których można by się przyczepić. Wspominałam już o obszerności pozycji, i tutaj moim zdaniem autorka zaliczyła lekkie potknięcie. Nie można o niej powiedzieć, że jest przegadana, ponieważ większość jest na swoim miejscu, ale jednak jest to powolne tempo, gdzie możemy na spokojnie skupić się na opisach przyrody i...

Amanda | 2019-03-31
Przeczytana: marzec 2019

Tekst pochodzi z bloga: https://amandaasays.blogspot.com/2019/03/onyx-ivory-mindee-arnett.html

CIEMNOŚĆ OZNACZAŁA ŚMIERĆ
Onyx & Ivory to rozpoczęcie serii, które ma wszystko, by zainteresować czytelnika. Dlaczego? Już tłumaczę. Od pierwszego zdania byłam oczarowana historią. Tu, na zewnątrz, ciemność oznaczała śmierć. Brzmi klimatycznie, prawda? I tak jest do samego końca! Dodatkowo, fabuła zawiera kilka elementów, obok których nie potrafię przejść obojętnie. Mamy wątek fantastyczny - bohaterów panujących nad żywiołami oraz podobne do smoków niebezpieczne potwory, które w starciu z człowiekiem nie zostawiają im większych szans na przeżycie. Z wątkiem fantastycznym powiązany jest także motyw królewski - bowiem książęta rywalizują ze sobą o tron w rytuale uroru, który owiany jest ogromną tajemnicą i nikt tak naprawdę do końca nie wie, na czym on polega. Do tego dorzucamy magów, którzy trochę mają na sumieniu oraz tajemnice z przeszłości, których większość zabrał ktoś ze sobą do...

Krainaksiążek | 2019-04-09

„Onyx & Ivory” to książka, która moim zdaniem wprowadza w ten gatunek pewnego rodzaju powiew świeżości, pokazała nam w ogóle coś innego, bardziej dynamicznego w akcji, pomyśle czy wykreowanym świecie, które cudownie ze sobą współgrają. Kate i Corwin, to główne postacie naszej powieści, dawne uczucie między nimi, sprawia, że teraz potrafią rzucić się sobie w ramiona, jednak nie z powodu który by się mogło wydawać, są wrogami, a każde nie chce siebie znać. Kate pracuje jako doręczyciel, to ważna, wymagająca profesja, w której ludzie między miastami dostarczają ważne listy. Wiele na drodze takiego człowieka stoi przeszkód, sama trasa, zbiry, jednak to, co przynosi noc, to jest zgroza każdego człowieka, ten kto znajduje się poza murami w nocy, spisuje się na samobójstwo. Stąd tak ważne jest, aby zawsze być na czas, by nigdy nie przesadzić i nie ryzykować. Taki to jest zawód, jednak Kate nie miała wyboru, to była jej jedyna szansa na nowe życie po tym, co się stało, do czasu jednak aż...

jovvi | 2019-04-02

Moja ocena to słaba trójka. Nie polubiłam głównych bohaterów a sama historia jest mało interesująca. Mogę dać parę punktów za dobrze poprowadzoną ewolucje Corvina ale ta jego naiwność! jest wkurzająca. Nie sięgnę po kontynuację - rozwój tej historii mnie nie interesuje.