The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki

Data 1. wydania:
2018-05-31
Dorota Konowrocka-Sawa
Poradnia K
choroba popromienna fabryka literatura faktu manipulacja prawa kobiet reportaż walka z chorobą walka z systemem wspomnienia wyzysk
The Radium Girls: The Dark Story of America's Shining Women
literatura faktu
Dorota Konowrocka-Sawa

Oficjalne recenzje i

Nie wszystko złoto, co się świeci

[ 16 ] Link do recenzji

Bardzo ciekawa i szokująca historia. Momentami czułam się jednak nieco przytłoczona ogromem informacji, a książka trochę się ciągła.

O sprawie Radium Girls usłyszałam po raz pierwszy przy okazji artykułu o planowanym serialu. Gdy zobaczyłam w księgarni książkę wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Lektura niezwykle poruszająca, skupiająca się przede wszystkim na ofiarach i bezduszności przełożonych.

Książka świetnie obrazująca jak naprawdę wygląda korporacyjny "american dream", dla kogo jest to bajka z milionem monet a dla kogo koszmar z którego nie można się obudzić

Na półkach: , , , , ,

Jak bardzo by mi się nie podobała, jak bardzo nie lubiłabym tłumaczki, jak bardzo nie interesowałby mnie temat - nie jestem w stanie jej czytać. Jest dla mnie tak przerażająca, że nie dotarłam nawet do 80 strony, i miałam nawrót ataków lękowych, których nie miałam od wielu miesięcy, a nie wiem czy nie lat. Niestety nie będzie mi dane jej dokończyć, mimo że bardzo bym chciała.

Niezwykle przejmujący reportaż, który pokazuje ogrom tragedii związanej z bezdusznością amerykańskiej korporacji. Mimo, że opisywane zdarzenia miały miejsce blisko 100 lat temu, sprawa jest zaskakująco aktualna i bulwersująca.

Lubię książki, które pokazują mi nieznane wcześniej fakty ze współczesnej historii. Przeraża mnie, że tak przedmiotowe traktowanie pracownic miało miejsce mniej niż 100 lat temu.

Lubię reportaże, które przybliżają mi nieznane wcześniej historie - o skandalicznym podejściu pracodawcy do młodych dziewczyn malujących cyferblaty dowiedziałam się dopiero z opisu wydawcy "Radium girls". Dla mnie, żyjącej współcześnie osoby, to wprost nieprawdopodobne, że prawa pracownika były aż tak lekceważone. Wciągająca, choć dołująca powieść.

Rewelacyjna książka - porusza mało znaną w Polsce historię pracownic bezwzględnej korporacji. Opowieść przedstawiona jest z perspektywy uczestniczek wydarzeń - autorka wykonała świetną robotę robiąc badania do swojego reportażu. Przerażająca, ale wciągająca historia.

Świetna książka, pokazująca cierpienie i walkę wielu rodzin, ale przede wszystkim - małość człowieka w starciu z pieniędzmi firm. Dająca do myślenia, sklaniajaca do refleksji nad wiarą w nieszkodliwość nowinek technicznych, czy farmaceutycznych.
Wspaniały hołd zlożony pracownicom spółki produkujacej farbę, której szkodliwości nie chciano uznać, podobnie jak prawa do...

Warta polecenia pozycja o niezwykłych kobietach walczących nie tylko z ogromnym cierpieniem i strachem przed śmiercią, ale również z bezdusznymi właścicielami firm, dla których życie ludzkie nie znaczy nic. Myślę, że po przeczytaniu Radium girls każdy znacznie bardziej doceni jak wiele otrzymał od życia, ale też dostrzeże jak silni i odważni potrafią być ludzie walczący o...

Dyskusje

• 2019
  • 2020
  • Literatura faktu
  • Legimi
  • Do kupienia
  • 2020
więcej mniej

Kate Moore The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki Zobacz więcej