Koszykówka. Historia Łódzkiego Klubu Sportowego

Koszykówka. Historia Łódzkiego Klubu Sportowego
wydano nakładem autora
2018-10-10
2018-10-10
koszykówka sport klub sportowy Łódź historia

Komu podobały się wcześniejsze publikacje autorstwa Jacka Bogusiaka, ten na pewno nie będzie rozczarowany. Tym razem kustosz tradycji Łódzkiego Klubu Sportowego postanowił skupić się na przybliżeniu dziejów sekcji koszykarskich najstarszego łódzkiego stowarzyszenia sportowego.
Podobnie jak w przypadku poprzednich swoich wydawnictw, Bogusiak oparł całość na posiadanych przez siebie archiwaliach. Czytelnik może więc zobaczyć, jakim dokładnie językiem i w jakim tonie prasa relacjonowała kolejne sukcesy koszykarek i koszykarzy ŁKS-u, a także obejrzeć skany mnóstwa bezcennych fotografii - na których uwieczniono bohaterki i bohaterów łódzkiego basketu.
Autor zadbał też o statystyki z najbardziej udanych sezonów, a do tego dodał wplótł jeszcze swoje osobiste wątki i refleksje - jako jeden z założycieli Klubu Kibica ŁKS-u znał bowiem opisywanych ludzi jak mało kto.
Bardzo dobrym pomysłem było także zamieszczenie w tej książce fragmentów poświęconych sukcesom ŁKS-u w europejskich pucharach - które przy obecnym marazmie obu koszykarskich sekcji czyta się momentami niemal jak opowieść science fiction. No i na koniec jeszcze ten creme de la creme, czyli rozdział poświęcony Józefowi "Ziunie" Żylińskiemu, który od niedawna jest patronem nowej łódzkiej hali sportowej - Sport Areny. Bo ile "powierzchowną" sylwetkę zasłużonego trenera kojarzą pewnie fani basketu, o tyle jego dokładniejszy życiorys dla większości był zapewne kwestią słabo znaną. Tymczasem wspomnienie jego wileńskich korzeni, późniejszych wojennych perypetii, powojennej tułaczki po nowej Polsce aż do szczęśliwego osiedlenia się w Łodzi czyta się z zapartym niemal tchem. I tylko żal, że takich ludzi-instytucji już coraz mniej we współczesnym sporcie...

Dodaj cytat z książki Koszykówka. Historia Łódzkiego Klubu Sportowego