Feralny tydzień

Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
szkoła, dzieciństwo
onika

"Feralny tydzień" (1927) to zbiór trzech opowiadań Korczaka o nieszczęśliwym losie dzieci. W jego skład wchodzą: - Tytułowy "Feralny tydzień", czyli opowieść o tym, jakim koszmarem jest szkoła. Mały Stasio, wytrawny czytelnik (zachwyca się "Ojcem zadżumionych"!) i marzyciel, nie potrafi odnaleźć się w nastawionej na pamięciowe wkuwanie rosyjskiej szkole powszechnej, boi się o swoją przyszłość...

- Tytułowy "Feralny tydzień", czyli opowieść o tym, jakim koszmarem jest szkoła. Mały Stasio, wytrawny czytelnik (zachwyca się "Ojcem zadżumionych"!) i marzyciel, nie potrafi odnaleźć się w nastawionej na pamięciowe wkuwanie rosyjskiej szkole powszechnej, boi się o swoją przyszłość i obarcza winą za nieudane życie dorosłych (rodziców). To opowiadanie było drukowane w odcinkach w "Przeglądzie Społecznym" (1906).
- "Franek", czyli poetycka impresja na temat losu dziecka naznaczonego przez wojnę. Mocna, do bólu ironiczna puenta - Bóg miewa okrutne poczucie humoru, dlatego lepiej uważać, o co się go prosi.
- "Moja obrona", czyli historia życia ulicznika podana w formie spowiedzi. Przejmujący wykład kodeksu honorowego dziecka w konfrontacji z wyobrażeniami dorosłych.

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/media/book/xml/korczak-feralny-tydzien.xml

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/kor...»

onika | 2018-12-05