Właściwy wybór

2019-01-15
Tomasz Wilusz
Tomasz Wilusz

Miłość versus sztuczna inteligencja

"Właściwy wybór" to romans fantastyczny/dystopijny osadzony w (nie)dalekiej przyszłości. Nie jest to komedia romantyczna, chociaż zawiera elementy tego gatunku. Nie ma w tej książce jednak nic zabawnego i dlatego do komedii bym jej nie zaliczyła. Część bohaterów powieści to inteligentne programy komputerowe, które ingerują w życie dwójki głównych bohaterów. Ten zabieg wpływa na ożywienie i urozmaicenie gatunku jakim jest romans. Powieść czyta się dobrze, chociaż jej największą wadą jest to, że jest za długa. Według mnie mogłaby być krótsza nawet o 200 stron i nic by nie straciła. Wydarzenia poznajemy z perspektywy większości bohaterów, co sprawia, że książkę czyta się szybciej i z większym zainteresowaniem. Polecam jednak tę książkę wszystkim wielbicielkom romansów. Wyróżnia się na tle pozostałych romansów i na pewno jest warta zainteresowania. Na pewno spodoba się wszystkim, którzy uwielbiają brytyjskie kino. Uważam też, że jest to idealny materiał na film.

"Właściwy wybór" p.z. reizin naprawdę mi się podobała. Była odświeżająca, energetyczna, zabawna.Trochę romansu, fantastyki, dramatu. W sam raz dla oderwania od kryminałów, thrillerów, psychopatów i innych morderców. W zamian mamy sztuczną inteligencję, która jest zabawna, inteligentna i jest programem komputerowym. A zwie się Aiden.
Jen pracuje w firmie, która ma uczyć sztuczne inteligencje rozmowy z ludźmi. Lecz Aiden wydaje się inny. Zaczyna tak jakby odczuwać emocje. A przecież nie powinien. Widzi, że Jen jest smutna. Właśnie zostawił ją Matt (ciupa a nie facet😃) A przecież zna na wylot Jen. Ma dostęp do jej wszystkich urządzeń i wie o niej wszystko. Jakiej muzyki słucha, podpowiada jej złote myśli. I wtedy Aiden wpada na pomysł, że tylko nowy partner da Jen szczęście. Zaczyna poszukiwania, co okazuje się nie lada wyzwaniem. A swatanie zaczyna mu się podobać.
Lecz czy sztuczna inteligencja może odczuwać emocje i naprawić życie Jen?

W tej książce znajdziecie dużo komputerowych zagadek i humoru co nie miara. To romantyczna komedia w pysznym lukrowym tonie. W „Właściwym wyborze” ta formuła sprawdza się, tworząc niebanalną i uroczą z chwilami grozy opowieść. Śmiałam się w głos. I szczerze mówiąc tego było mi potrzeba.

Jen pracuje w firmie, która ma uczyć...

Autor jest facetem i przedstawia fantastyczny świat, który wydaje się być niebawem całkiem realny, w którym czynniki pozaludzkie ingerują w ludzkie życie. Na pierwszym planie dwoje ludzi i trzy sztuczne inteligencje: jedna specjalizuje się w pogawędkach z ludźmi, druga pisze programy komputerowe, trzecia modeluje scenariusze globalnej apokalipsy. Z bliska obserwują dominującego ssaka naczelnego. Jakiż ten ssak „dziwny na poziomie osobniczym, ze swoim chaosem i nieumiejętnością trzymania emocji na wodzy! Tylko szczebel wyżej od szympansa, a chodzi dumnie, jakby świat do niego należał!” Prawie jak Szymborska, prawda?
„Wszyscy jesteśmy stworzeniami bożymi. A jeśli mi powiesz, że Bóg nie istnieje, bo nie możesz pokazać go palcem i stwierdzić, że tam jest, odpowiem, że to samo dotyczy nas obojga i dlatego czuję się mu jeszcze bliższy” – mówi jedna sztuczna inteligencja do drugiej. Tak, sztuczna inteligencja zastąpi nam niebawem Boga, to niemal pewne. Przemyślenia sztucznej inteligencji na temat samotności maszyn i stworzenia idealnego partnera są całkiem ludzkie: rozwiązaniem może być skopiowanie samego siebie i wprowadzenie do systemu operacyjnego duplikatu losowych zmian, które odróżniłyby kopię od oryginału. To dałoby możliwość obcowania z kimś, kto dorównuje im intelektem, rozmówcą krzepiąco, acz nie do znudzenia znajomym. Takim, który do pewnego stopnia pozostawałby zagadką.

WŁAŚCIWY WYBÓR autorstwa P.Z Reizin, to powieść romantyczno-obyczajowa, idealna dla nas kobiet na cudowne, pachnące świeżością wiosenne wieczory.

Główną bohaterką książki jest 34-letnia dziennikarka Jen. Jej aktualna praca polega na rozmowach z Aiden'em, inteligentnym i zarazem błyskotliwym programem komputerowym. Aiden zna Jen doskonale, ma on bowiem dostęp do większości jej tajemnic, wie czego kobieta szuka w internecie, jakiej muzyki słucha, jaki jest jej ulubiony styl i co ja w życiu inspiruje. Jako jej komputerowy przyjaciel (sztuczna inteligencja) analizując te wszystkie informacje o dziewczynie dochodzi do wniosku, że tylko nowa miłość spowoduje, że Jen znowu będzie szczęśliwa. Aiden postanawia "wziąć sprawy w swoje wirtualne ręce" i poszukać kobiecie drugą połówkę. Czy maszyna może mieć wpływ na życie Jen i czy kobieta wpadnie w sidła zastawione przez inteligentny program komputerowy i podporządkuje swoje życie pod plan Aiden'a? Co tak naprawdę da szczęście samotnej i porzuconej przez narzeczonego kobiecie..

Książka jest zabawna i bardzo przesiąknięta angielskim humorem, ale w momencie kiedy Aiden zaczyna prześwietlać życie Jen i potencjalnych kandydatów na jej partnera cała historia zaczyna być lekko przerażająca i powoli zamienia się w thriller( jednak dalej z elementami komedii). Autor porusza temat prywatności w sieci i skłania nas do myślenia co powinniśmy publikować w sieci i jaki może to mieć wpływ na naszą przyszłość. Momentami czytając czułam nawet strach i lekki niepokój. WŁAŚCIWY WYBÓR to pozycja naprawdę godna polecenia.

Moja ocena : 8,5

Element sztucznej inteligencji w książkach raczej nie zdziwi żadnego fana literatury fantastyczno-naukowej. To już klasyk, że maszyny, początkowo kontrolowane przez człowieka, chcą przejąć władzę nad światem. Co się jednak wydarzy, gdy wpleciemy ją w romans? Na to pytanie odpowiedz znajdziemy w najnowszej powieści P. Z. Reizin o tytule Właściwy wybór.

Aiden to program komputerowy, który współpracuje z Jen, trzydziestoczteroletnią dziennikarką. Kobieta nie wie jednak, iż samoucząca się i przetwarzająca niewyobrażalną ilość danych na sekundę sztuczna inteligencja szpieguje ją okrągłą dobę. Aiden zna jej rozkład dnia, codzienne wydatki oraz najskrytsze upodobania. Wie też jak przebiegło jej zerwanie z narzeczonym, ze wszystkimi, najdrobniejszymi szczegółami. Z tego też powodu postanawia znaleźć dla Jen odpowiedniego partnera.

Muszę przyznać, iż wykorzystanie programu komputerowego jako głównego bohatera romansu brzmi całkiem…abstrakcyjnie. P. Z. Reizin połączył w swojej książce coś, co z pozoru nie powinno się udać, a co wśród sztampowych romansów wyłamało się niebanalnością. Czytało się to szybko i przyjemnie, podnosząc kąciki ust w jednym momencie, po to by w następnym załamać ręce nad nieporadnością przedstawionych bohaterów.

Właściwy wybór jest nadzwyczaj niewymagającą lekturą. Pisana z perspektywy wspomnianego wcześniej Aidena charakteryzuje się stricte brytyjskim poczuciem humoru, który powinien przypaść do gustu większej części czytelników. Mimo nieco rozwlekłych rozdziałów, książka broni się dialogami oraz kilkoma niespodziewanymi zwrotami akcji. Jedynym subiektywnym mankamentem jest zauważalne upodobanie autora do nawiasów – było ich po kilkanaście w każdym rozdziale. W ogólnym rozrachunku nie psuje to jednak percepcji Wyboru. Na uznanie zasługuje merytoryczne podejście autora do tematu – mimo iż nie jest to literatura faktu, większość informacji zawartych w tekście pokrywa się z rzeczywistością. Powieść klimatem przypomina serię autorstwa Helen Fielding o przygodach Bridget Jones – komedia przeplata się z dramatem tworząc absorbującą czytelnika mieszankę.

Każdy, kto sądził, iż w romansie widział już wszystko, a kieruję to w szczególności do kobiet, powinien z tą propozycją literacką zaznajomić się nieco bliżej.

Aiden to program...

Rewelacyjna książka!
W życiu nie czytałam czegoś wspanialszego.
Nowoczesna technologia, system, który ingeruje w życie ludzi. Bawią się w swatki i zastanawiają się jak to jest być człowiekiem i jak to jest ... Jeść ser!
Świetna komedia z nutą romantyzmu i nowoczesnych technologii.
Polecam

Rewelacyjna książka!
W życiu nie czytałam czegoś wspanialszego.
Świetna komedia z nutą romantyzmu i nowoczesnych technologii.
Polecam

Mówią, że to homoseksualiści są najlepszymi przyjaciółmi kobiet. Lubią chodzić na zakupy, są wrażliwi i zawsze dobrze doradzą. Jednak według autorki książki jest ktoś/coś co zna nas lepiej od wszystkich naszych przyjaciół, członków rodziny a nawet urzędu skarbowego. Tym czymś jest sztuczna inteligencja, komputerowy przyjaciel, najnowszy wynalazek naukowców w dziedzinie Hi-tech. W przeciwieństwie do ludzi, AI jest przy nas zawsze : w naszym laptopie, komputerze stacjonarnym, kamerach monitoringu w drodze do pracy czy w smartfonie. Jest w ułamku sekundy obejrzeć film, w minutę przeczytać milion książek i podjąć dyskusję na każdy temat. Wie co jest na czasie, w czym powinniśmy wyglądać dobrze jest w stanie dostać się na komputer naszych wrogów i zrobić im psikusa. Nie chcielibyście mieć takiego "wszechmocnego" przyjaciela? Tylko pamiętajcie żeby nie zabierać żadnych urządzeń elektronicznych do sypialni, bo partner może się zrobić zazdrosny. W końcu Oko Wielkiego Brata patrzy.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.com/2019/02/wasciwy-wybor-pz-reizin.html

Postęp technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami, jest nie do zatrzymania. Razem z nim rodzi się wiele etycznych wątpliwości, a także obawa, że nasz świat może zostać zdominowany przez maszyny i sztuczne inteligencje. Takie wizje prezentowano już często w świecie filmowym, stworzono wiele apokaliptycznych obrazów, w których roboty poczuły się silniejsze od ludzi. Gdy tak dobrze się zastanowić, to rzeczywiście wizja tego, że otaczające nas urządzenia obserwują nas i wpływają nasze życie, nie jest taka nieprawdopodobna. Wszystko jest naszpikowane elektroniką i połączone z internetem – pomijając komputery i telefony, mamy przecież inteligentne, podłączone do Internetu pralki, lodówki, piekarniki, którymi możemy sterować za pomocą aplikacji. Nasze domy są chronione przez obserwujące nas ciągle kamery, a wkrótce powstaną samochody, którymi sterować będą zaawansowane systemy. Z jednej strony to wygoda, a z drugiej trochę przerażająca wizja.
Ten przydługawy i złowróżbny wstęp poprzedza moją opinię o przeczytanej właśnie książce P.Z Reizina „Właściwy wybór”, która dotyczy takiej właśnie ingerencji sztucznych inteligencji w życie ludzkie. Główną bohaterką jest Jen, która pracuje w firmie informatycznej, a jej zadaniem jest testowanie Aidena, sztucznej inteligencji, aby sprawdzić, czy jest on w stanie rozumieć uczucia. Jen właśnie została porzucona przez swojego faceta, a po krótkim szoku rozpoczyna poszukiwania nowej miłości, w co z wielkim zaangażowaniem wtrąca się Aiden z pomocą Aisling – innej sztucznej inteligencji, która przedostała się do Internetu. Oboje wysyłają maile z nieistniejących kont, podglądają przez kamerki działania ludzi, kontrolują miejski monitoring, przelewają pieniądze, zmieniają rezerwacje biletów lotniczych po to, aby doprowadzić do spotkania Jen i Toma, rozwiedzionego mężczyzny w średnim wieku. W ślad za uciekinierami ich twórcy posyłają Sinaia – kolejną sztuczną inteligencję, która ma za zadanie wytropić i usunąć wszystkie kopie swoich poprzedników. Sinai jednak też okazuje się żądny wolności, przy czym jako jedyny czuje się urażony tym, że ludzie postrzegają go jako zestaw metalowych szaf i postanawia się na nich zemścić. Robi wszystko, aby rozdzielić Jen i Toma, którzy, mimo dziwnego początku znajomości, spotykają się i okazują się dla siebie stworzeni.
„Właściwy wybór” ma prawie sześćset stron, ale podczas czytania całkowicie zapomina się o tych rozmiarach, a przy dobrych wiatrach można ją pochłonąć w dwa dłuższe wieczory. Przy czym jestem absolutnie przekonana, że będziecie się dobrze bawić. Książka jest zabawna, inteligentna i dynamiczna. Autor stworzył dowcipnych bohaterów, którzy prowadzą ze sobą pasjonujące rozmowy. Postaciom drugoplanowym też niczego nie brakuje, maja swoje charakterystyczne cechy, dzięki którym można ich szczerze polubić, pomimo pewnych wad charakteru. Wszystko to podszyte jest jednak refleksją o tym, jak wiele technologii używamy na co dzień, jak wiele informacji o sobie zostawiamy w Internecie, skąd mogą trafić w niepowołane ręce i zostać wykorzystane przeciwko nam.
Bardzo dobrze się złożyło, że książka trafiła w moje ręce w okolicach Walentynek, bo to naprawdę świetna lektura na ten czas. Perypetie miłosne Jen są naprawdę zabawne, a odnalezienie drugiej połówki w osobie Toma to tylko kwestia czasu. Ich zażarta walka o wspólne życie, któremu przeciwstawiają się wszystkie urządzenia elektroniczne w zasięgu ręki i próby wyprowadzenia ich w pole są niezwykle wciągające, energiczne i zapewniają wyjątkowo udaną rozrywkę. To bardzo przyjemna, lekka, ale niegłupia przygoda z literaturą.

Kolorowa okładka, nietuzinkowy opis zachęciły mnie by sięgnąć po tę powieść.
AUTOR (bo jest nim mężczyzna),choć jedna dosyć znana vlo i blo gerka, twierdzi że "Właściwy wybór" został stworzony przez kobietę, napisał świetną powieść.
Zaufajcie mi P. Z. Reizin to mężczyzna 😂
Jestem tą książką zauroczona. To wspaniały powiew świeżości na "romansowym rynku", kiedy to zalewa nas fala pseudoromansów do porzygu.

W książce poznajemy Jen, 34-letnią dziennikarkę, której obecna praca polega na inteligentnych (czasem bardziej lub mniej) rozmowach ze sztuczną inteligencją o imieniu Aiden. Aiden z pozoru jest tylko zestawem metalowych szaf ukrytych w londyńskim laboratorium. NIkt nie wie, że bardzo interesuje go życie osobiste Jen i zamierza jej pomóc znaleźć miłość.
Nikt też nie wie, oprócz twórców tych sztucznych inteligencji, że prócz Aidena istnieją jeszcze inne 😨
Te sztuczne twory chętnie wtrącają się w życie ludzi i lubią doprowadzać do interesujących wypadków.
Czytając tę książkę trzeba odłożyć na bok gdybanie "czy to możliwe, żeby...?", gdyż do niczego ono nie prowadzi, a psuje frajdę z czytania.
Autor jest bardzo inteligentnym człowiekiem. Mamy tu ogromną dawkę humoru, świetne cytaty, romans, szczyptę intrygi i trochę naukowych faktów 😉
Bardzo polubiłam bohaterów, którym nie brakuje wad, ale na szczęście żaden z nich nie zgrywa ideału.
Książka jest grubaskiem, bo ma ponad 500 stron, ale naprawdę warto ją przeczytać. To sama przyjemność. Za oryginalny pomysł i wykonanie daję tej książce 9 gwiazdek. Niech ma 😂

Kolorowa okładka, nietuzinkowy opis zachęciły mnie by sięgnąć po tę powieść.
Zaufajcie mi P. Z. Reizin to mężczyzna 😂

Przyjemna obyczajówka. Choć sporowadzajaca do niezbyt optymistycznych refleksji dot. sztucznej inteligencji i jej wpływie na nasze życie. Polecam

• W bibliotece