Jak ciężko być królem

Wydawnictwo: Wolno
Róża_Bzowa

Czy łatwo jest rządzić? Po co, jak i dla kogo się to robi? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? – to pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź bohater książki Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy. Pisząc przed laty tę powieść, Korczak wspólnie z dziećmi zastanawiał się nad trudami i odpowiedzialnością związanymi ze sprawowaniem władzy. Jak ciężko być królem to książka, która powstała w oparciu o wybrane fragmenty Króla Maciusia Pierwszego ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Korczak podkreślał, że pamięć „o wewnętrznym dziecku w sobie” pozwala zachować świeżość i czystość spojrzenia na świat, dzieci zaś uważał za pełnoprawnych obywateli i uczestników życia społecznego. Chciał, aby wierzyły w siebie i wiedziały, że „nie można zostawiać świata takim, jaki jest”. Ta książka chce o tym przypomnieć. To niezwykła lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

źródło opisu: https://wydawnictwowolno.pl/ksiegarnia/jak-ciezko-byc-krolem/

źródło okładki: https://wydawnictwowolno.pl/ksiegarnia/jak-ciezko-byc-krolem/

bromba | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Przepiękne wydanie - z jednej strony przewodnik do wystawy czasowej w Muzeum w Polinie (jeszcze jej nie odwidzieliśmy, ale zamierzamy), a z drugiej strony kompilacja tematów, które Korczak poruszył w "Królu Maciusiu I". "Jak ciężko być królem" zawiera fragmenty powieści Korczaka, koncentrując się właśnie na aspektach odpowiedzialności rządzących, dystrybucji uprawnień, demokracji... Pełna zachwytu lektura wzbudziła u nas burzliwą dyskusję z S. ('do czego służy parlament?), aż w końcu syn stanowczo sprzeciwił się pomysłowi rozdawania dzieciom czekolady...

Warto, tematy w dzisiejszych czasach wciąż (jeśli nie jeszcze bardziej) aktualne, a i podanie - przednie!!!

freliks96 | 2019-03-13

Kolejna książka ze wspaniałymi ilustracjami Pani Iwony Chmielewskiej, napisana przez Janusza Korczaka, która opowiada o tym jak Maciuś, syn króla, po śmierci swojego ojca, musi objąć tron.. Ale przecież Maciuś ma tylko 10 lat! Z czasem rozumie, że wojna to nie tylko zwycięstwo, że bardzo ciężko jest rządzić Państwem tak, aby każdy był zadowolony. Maciuś jednak, podczas sprawowania swojej władzy, pamięta o kimś, o kim dorośli często zapominają, że oni również mają coś do powiedzenia.. Mowa tu oczywiście o tych, którzy razem z rybami głosu nie mają. Maciuś chciałby, aby każdy ze społeczeństwa miał jak najlepiej, ale nie rozumie, że nie da zrobić się tak, aby wszyscy byli zadowoleni.. Wielki plus za ilustracje Pani Chmiewskiej - są pięknym dopełnieniem treści książki.

Misieńka | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Tekst (streszczenie) - średnie, ilustracje super.

rebelka | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019