Figiel i Psikus. Burzliwe życie chochlików

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
Ag2S

Co zrobić, gdy figle nie wychodzą? Dlaczego, aby wygrać leśny konkurs, potrzebna jest stonoga? Czy można zatruć się powagą, przygotowując eliksir na dobry humor? Wszystko to i wiele więcej w książce o Figlu i Psikusie. Wspaniały duet twórców książek o Panu Kuleczce – Wojciech Widłak i Elżbieta Wasiuczyńska – opowiada słowem i ilustracją o leśnych chochlikach, przyjaźni i o tym, że śmiech jest...

Wspaniały duet twórców książek o Panu Kuleczce – Wojciech Widłak i Elżbieta Wasiuczyńska – opowiada słowem i ilustracją o leśnych chochlikach, przyjaźni i o tym, że śmiech jest dobry na wszystko.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

ksiazkawprezencie | 2019-01-29

Kolejna świetna książka duetu odpowiedzialnego za serię o „Panu Kuleczce”. Tym razem bohaterami są Figiel i Psikus, dwa, raczej dobroduszne niż złośliwe, chochliki, których życiowym powołaniem są psoty.

W kolejnych króciutkich, doskonale skonstruowanych i spointowanych opowiadankach śledzimy ich perypetie, które oprócz tego, że bawią w niewymuszony sposób, niosą między wierszami przesłania.

Na przykład perypetie związane z pracami nad eliksirem dobrego humoru, w czasie którego jeden ze skrzatów przypadkowo nawdycha się sproszkowanej powagi, skutecznie przekłuwa balon przesadnego nadęcia.

Lekkość, wdzięk, polot i poczucie humoru w rozmaitych formach, zarówno w tekście, jak i warstwie rysunkowej.

PS. Wszystko wskazuje na to, że będzie seria.

więcej recenzji:

Petra | 2019-02-21
Na półkach: 2019, Polskie, Przeczytane, Dzieciowe
Przeczytana: 21 lutego 2019

Wszystkie książki Wojciecha Widłaka biorę w ciemno, bo mój pięciolatek je uwielbia. Ja zresztą również doceniam niewymuszony styl autora i jego brak potrzeby moralizowania. Ta książka jest nieco trudniejsza w odbiorze, zarówno pod względem treści jak i graficznym. Na ten moment bardziej lubimy serię o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Być może zmieni się to z wiekem, wtedy obiecuję dokonać edycji.

chabrowaczytelniczka | 2019-03-05
Przeczytana: 06 lutego 2019

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
Poznajcie dwa leśne chochliki: Figla i Psikusa. Każdy dzień upływa im na wymyślaniu kolejnych psot i figli. Nasi przesympatyczni bohaterowie biorą udział w leśnym konkursie dobrego humoru, wpadają na idealny patent dla osób nienawidzących zmywania czy tworzą eliksir humoru. Dużo się dzieje, ale jedno jest pewne, tych bohaterów nie sposób nie polubić, a lektura każdego z opowiadań pozwala przypuszczać, że cały czas jesteśmy pod urokiem wyżej wymienionego eliksiru i optymizm nas po prostu nie opuszcza.

Wojciech Widłak i Elżbieta Wasiuczyńska to duet, o którym kilkakrotnie już słyszałam. Nie miałam przyjemności przeczytania wszystkich opowieści o Panu Kuleczce, jedynie fragmenty wysłuchane podczas audycji w radiu lub telewizji. Na ich podstawie w głowie zapaliła mi się czerwona lampka, gdy zobaczyłam okładkę tej książki. Przeczuwałam, że znajdę w niej coś ciekawego. Nie pomyliłam się i właściwie jednym minusem jest ilość opowiadań. Jest ich pięć,...

Iwona_C_ | 2019-02-21

Lekkie opowieści sprawdzą się w czasie wspólnego czytania, ale z uwagi na duże litery nieco starsze dzieci poradzą sobie sprawnie z przeczytaniem opowiadań. Uzupełnieniem treści są cudowne ilustracje wykonane przez Elżbietę Wasiuczyńską.

Mali_czytelnicy | 2019-01-21

Figiel i Psikus to dwa chochliki, które uwielbiają... figle i psikusy :)
Mają różne pomysły na spłatanie komuś figla i wciąż wymyślają nowe. A to zamienią cukier na sól, a to przebiorą się za ośmiornicę - wszystko, aby żart się udał :)
Uwielbiają rebusy, konkursy dobrego humoru i nie znoszą powagi.
A jeśli skończą im się pomysły na żarty, pomoże eliksir na dobry humor własnej roboty :)

To zabawna książka o przygodach dwóch chochlików. Jest bardzo ładnie wydana i zilustrowana, a jej lektura na pewno poprawi każdemu humor :)
Polecam :)

Kawazliterami | 2019-02-08
Na półkach: Przeczytane, Mam!, Dla dzieci
Przeczytana: 08 lutego 2019

Trochę wstyd się przyznać, ale...
... nie czytałam jeszcze "Pana Kuleczki". Ani "Wesołego Ryjka". Ani... nic innego autorstwa pana Wojciecha Widłaka i pani Elżbiety Wasiuczyńskiej! Straszne, prawda?

Na szczęście z pomocą przychodzi Nasza Księgarnia. Nowa książka autora to przygody dwóch tytułowych chochlików. Przygody są z gatunku codziennych kłopocików i trudności (brudne naczynia, za dużo powagi w eliksirze - normalne, rutynowe problemy każdego z nas, prawda?). Figiel i Psikus sobie z nimi radzą momentalnie, z wykorzystaniem najprostszych sposobów.

Opowiastki są krótkie, rysunki cudne a treść momentami wspaniale zakręcona (czajniczek do herbaty w kształcie kury i filiżanki w kształcie filiżanek). Śmiem twierdzić, że o ile dzieciakom się spodoba bardzo, to czytający dorośli powinni być lekko inteligentniejsi niż ... coś nieinteligentnego, żeby wyłapać każdy niuans. Tak czy siak, jest kolejną książką, która daje podwójną radość - dziecku i rodzicowi (babci, dziadkowi, cioci...

WielkaRecka | 2019-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2019