Rafa koralowa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
Ag2S

W ciepłym piasku właśnie wykluły się żółwiki. Teraz pokonują szeroką plażę, by dotrzeć do morza. W jego falach spędzą całe swoje dorosłe życie. Na rafie koralowej spotkają mnóstwo zwierząt: rozmaite gatunki ryb, krewetki, kraby, rozgwiazdy i wiele innych stworzeń. Odwiedź z nimi morskie głębiny i odkryj ten fascynujący podwodny świat! Przy okazji rozwiąż, wyszukując poukrywane na ilustracjach szczegóły!

To książka nie tylko do czytania, lecz także do oglądania, zgadywania i opowiadania. Ćwiczy spostrzegawczość dziecka, uczy kreatywności, pobudza zainteresowanie światem, rozwija wiedzę na temat przyrody i jej ochrony, ale przede wszystkim jest fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze spędzenie czasu.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: https://nk.com.pl/

Rafa koralowa od razu przykuła moją uwagę swoją cudowną oprawą graficzną, a opis podsycił ciekawość jej zawartością. No i wiedziałam, że Starsza będzie zachwycona. Czy warto było nabyć ten tytuł?

Michelle | 2019-01-20
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy jego chęć zdobywania wiedzy schodzi pod wodę. Dosłownie i w przenośni. I o ile o rodzimej faunie i florze rzek, jezior i innych zbiorników wodnych większość dorosłych ma jako takie pojęcie, o tyle z egzotyką może być problem. Chyba że jest się tym szczęściarzem, w którego mieście są akwaria z różnobarwnymi okazami zwierząt i roślin wodnych.

Załóżmy jednak mniej optymistyczną opcję, w której jesteście skazani, w pewnym sensie, na to, co znajdziecie w jakiś atlasie zwierząt wodnych, ostatecznie w Internecie. Obie formy mogą wydać się dziecku mało interesujące - wszak kto lubi oglądać wyblakłe albo pożółkłe strony, albo co gorsza „zbyt poważne” filmiki ukazujące pływające ryby przez ileś tam minut?

No ale mamy jeszcze jedną opcję: wybrać się do księgarni i zakupić JAKĄŚ książkę, która wspomogłaby nasz trud przekazania egzotycznej wiedzy złaknionemu jej dziecku. I tu stajemy przed kolejnym wyzwaniem: jaki tytuł? Podpowiadam: Rafa...

Iwona_C_ | 2018-11-17

Na każdej ze stron autorka ukryła nie tylko wiele żyjątek morskich, ale także zagadki dla najmłodszych czytelników. Dzieci w czasie oglądania i czytania książki mogą policzyć żółwie czy odszukać konkretne zwierzęta na obrazkach. Oprócz tego są też rozkładówki, które przekazują wiele cennych informacji dotyczących podwodnego życia.

Książka może stać się też ciekawą inspiracją dla dalszych zabaw z dziećmi. Są tutaj pokazane sposoby na szybkie i niedrogie stworzenie makiety podwodnego świata. Do tego możemy wykorzystać wiele przedmiotów, które bez problemu znajdziemy w naszym domu, np. rolki po ręcznikach papierowych, czy opakowania po słodyczach.

małgorzata pyzik | 2018-11-04

Jako dziecko bardzo bałam się świata podwodnego, wydawał mi się ciemny, szary i nieprzyjazny, myślałam, że wszystkie zwierzęta, organizmy tam żyjące, są nieprzyjazne. Bardzo żałuję, że wtedy nie natrafiłam na taką książkę jak „ Rafa koralowa” tak niesamowicie barwnie ukazującą życie w ciepłych morzach. Tam gdzie koralowce mają swój początek i zachwycają swoją różnorodnością kolorów. Tutaj ogląda się ten świat ze zdumieniem, jak natura potrafi pięknie nas zaskoczyć. Jak to możliwe, że pod wodą panuje taki kolorowy zawrót głowy. Nie znałam do tej pory prac autorki, Katarzyny Bajerowicz, z zainteresowaniem sięgnęłam po jej twórczość i tak napotkałam również na książki z serii „Co robią..”jednak tam ilustracje różnią się od tych tutaj. Te naprawdę mogłyby stać się samoistnymi pięknymi obrazami, niesamowicie przyciągają wzrok oceanicznymi detalami a przede wszystkim barwami i pięknym wrażeniem wirującej naokoło wody, Nie pogniewała bym się gdybym miała taki obraz na przykład nad łóżkiem...

AnnaSikorska | 2018-10-23

Rafa koralowa zaskakuje nas bogactwem form życia, kolorami, żywotnością. Można ją obserwować godzinami i się nie znudzić, bo tu życie wrze niczym w wielkim mieście. A może to takie zwierzęce podwodne miasto? Razem z Katarzyną Bajerowicz i gromadką młodych żółwi udajemy się w niezwykłą podróż po tajemniczym i niemal magicznym podwodnym świecie, jakim jest rafa koralowa.
Na pierwszych stronach poznajemy żółwie morskie wykluwające się na ciepłym piasku plaży. Małe gady przechodzą największą lekcję próby w swoim życiu: muszą szybko dotrzeć do wody, aby nie zostały pożarte przez mewy czy kraby. Ocean daje im schronienie i staje się nowym domem, którego nie będą opuszczać do czasu własnego składania jaj. Nim to nastąpi odbędą długą drogę, lepiej poznają rafę koralową i zwyczaje różnych zwierząt. I właśnie ta ich wędrówka staje się pretekstem do przekazania wielu interesujących informacji o zwierzętach przypominających rośliny, higienie ryb, powstawaniu pereł, zagospodarowywaniu przez...

Kawazliterami | 2018-10-19
Na półkach: Przeczytane, Mam!, Dla dzieci
Przeczytana: 19 października 2018

Co wiecie na temat rafy koralowej? Od początku: koralowiec to: zwierzę czy roślina?
Zwierzę, ja pamiętałam z podstawówki, ale ogólnie, niewiele więcej wiedziałam na ich temat. Niewiele to u mnie fakt, że żyją w nich piękne kolorowe rybki (np. Nemo i Dory :D) i że same w sobie są niesamowicie przyciągające wzrok.

Z książki pani Bajerowicz, mimo że ma jakieś 30 stron z niewielką ilością tekstu (ilustracje są tutaj górą, całe szczęście!), dowiedzieliśmy się z Piotrusiem całkiem dużo. Wielki plus za aspekt ekologiczny! Pokazuje jak bardzo zaśmiecone są oceany i same rafy (które po prostu obumierają, gdy śmieci jest za wiele).
Jest mapa, są szczegóły na obrazkach (do odgadywania i opowiadania), są zadania, nie ma gotowych odpowiedzi, a tylko sugestie które zachęcają do zgłębiania tematu - wypożyczyliśmy sobie z Piotrusiem atlas ryb i zapoznajemy się z ciekawszymi gatunkami, oglądamy też zdjęcia i filmiki z rafą w roli głównej.

Słowa z okładki, pięknie oddają główne cechy...

bibi | 2018-10-19
Przeczytana: 16 października 2018

To książka dla małych miłośników przyrody, pobudza ciekawość świata, przekazuje informacje nt. podwodnego świata, zaskakuje różnorodnością unikalnych gatunków, fascynuje i uczy szacunku do piękna świata.
więcej na: https://madebybibi.blogspot.com/2018/10/rafa-koralowa.html