Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Inna kobieta

Tłumaczenie: Alina Patkowska
Cykl: Gabriel Allon (tom 18)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
The Other Woman
L_Settembrini

Była jego najlepiej skrywanym sekretem… W odległej wiosce w górach Andaluzji, tajemnicza Francuzka zaczyna pracę nad niebezpiecznym pamiętnikiem. To historia człowieka, którego niegdyś kochała w Bejrucie, oraz dziecka, które jej odebrano w imię zdrady. Kobieta ukrywa najbardziej chroniony sekret Kremla… Dawno temu, agent KGB zainstalował kreta w sercu Zachodu, kreta, który stoi na progu...

Była jego najlepiej skrywanym sekretem…

W odległej wiosce w górach Andaluzji, tajemnicza Francuzka zaczyna pracę nad niebezpiecznym pamiętnikiem. To historia człowieka, którego niegdyś kochała w Bejrucie, oraz dziecka, które jej odebrano w imię zdrady. Kobieta ukrywa najbardziej chroniony sekret Kremla… Dawno temu, agent KGB zainstalował kreta w sercu Zachodu, kreta, który stoi na progu władzy totalnej.

Tylko jeden człowiek jest w stanie odkryć spisek: Gabriel Allon, legendarny konserwator zabytków i zabójca w służbie osławionej izraelskiej tajnej służby wywiadowczej. Gabriel już wcześniej walczył z ciemnymi siłami nowej Rosji, ale zapłacił za to ogromną, osobistą cenę. Teraz on i Rosjanie przystępują do ostatecznej rozgrywki, stawiając na szali globalny, powojenny porządek.

Allona przyciąga polowanie na zdrajcę po tym, jak jego najważniejszy agent, który spenetrował rosyjski wywiad, zostaje brutalnie zamordowany podczas
próby ucieczki do Wiednia. Poszukiwanie prawdy każe mu sięgnąć w przeszłość, do największego aktu zdrady jakiego dopuszczono się w XX wieku.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: Harper Collins

spectator_zm | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Kolejny tom o niezwykłym agencie izraelskiego wywiadu Gabrielu Allonie nieco się różni od pozostałych. Po raz pierwszy chyba w sposób bezpośredni nie są zagrożone interesy i bezpieczeństwo państwa Izrael. Gabriel Allon mimochodem niejako oddaje przysługę sojuszniczej instytucji - angielskiemu MI6.
Tym razem obyło się bez krwawych i mrożących krew w żyłach akcji z hurtową ilością trupów. Choć i tych nie zabrakło, jednak można ich policzyć na palcach jednej ręki.
Nie mniej jednak autor zafundował nam niezwykle ciekawą szpiegowską rozgrywkę na najwyższym poziomie. Prawdziwy "gambit hetmański".
"Inna kobieta" to niejako retrospekcja do największej afery szpiegowskiej z czasów zimnej wojny, kiedy to w strukturach brytyjskich służb wywiadowczych zdemaskowano super-szpiega KGB "Kima" Philby'ego. Skandal ten zakończył się niezbyt fortunnie, gdyż Philby'emu udało się wymknąć angielskim służbom i zbiec do Moskwy. Daniel Silva w "Innej kobiecie" wskrzesił kult tamtej postaci, ale czy tym...

Nina | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Wydawałoby się, że temat został do imentu wyeksploatowany w literaturze szpiegowskiej, że o tropieniu rosyjskiego kreta ulokowanego w kierownictwie jednego z zachodnich wywiadów nie można już nic odkrywczego powiedzieć. Tymczasem Danielowi Silvie się udało. Owszem, nie obyło się bez dość sprytnej fikcyjnej podpórki, mianowicie reaktywacji bezpośredniego dziedzictwa tzw. Piątki z Cambridge, ale nie to zdecydowało, że powieść czyta się z zapartym tchem, a rozwiązanie szpiegowskiej intrygi wiąże się z niezbyt optymistycznymi rokowaniami na przyszłość. W świecie realnym, niestety.

Kiedy w Wiedniu na oczach Gabriela Allona zabity zostaje kurier rosyjskiej SVR, od jakiegoś czasu współpracujący z izraelskim wywiadem, staje się jasne, że musiał nastąpić jakiś przeciek. Pierwszym kandydatem na rosyjskiego kreta jest szef wiedeńskiej sekcji brytyjskiego wywiadu. Jego śmierć w zaaranżowanym wypadku drogowym nie przynosi jednak oczekiwanych przez Rosjan efektów. Allon i jego ludzie tropią...

HERBACIARA | 2018-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2018

Trochę inna od poprzednich tomów, ale nadal świetna. Wśród pisarzy tego gatunku Daniel Silva stoi na czele moich ulubionych, szkoda, że nie ma jeszcze kolejnych tomów, pozostaje czekać i mieć nadzieję.

Gabi | 2018-12-09
fotoviderek | 2018-11-24
Przeczytana: 28 listopada 2018
czytalska1 | 2018-11-23
kasiab | 2018-11-17

Jesienne zapowiedzi wydawnicze – część druga

Jesień nas bardzo w tym roku rozpieszcza. Nie dość, że pogodowo, to także książkowo. Pod koniec września prezentowaliśmy zapowiedzi jesienne, ale okazuje się, że wydawnictwa ciągle i ciągle dorzucają nowe ciekawe tytuły!

Patronaty tygodnia

Dziś jeden z nielicznych poniedziałków, który nie zaczyna się od myśli „jeszcze pięć minut” albo „dlaczego?”. Dzisiaj możecie spać do woli, czytać do woli i planować zakupy, które poczynicie, gdy skończycie stosik wstydu. Bądź nie. Zadbaliśmy jednak, żeby po dzisiejszym przebudzeniu nie pojawiła się myśl „Ale jak to? Nie ma patronatów?!”. Przedstawiamy Wam kolejne 15 książek, które na tylnej okładce mają nasze logo!