Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Kruk

Cykl: Sławomir Kruk (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
sensacja, thriller, kryminał
HarperCollins

Na plaży w Jelitkowie znaleziono skórzany worek, przykryty warstwą podmorskich roślin i muszli. Przez rozdarcie wystawała z niego zniekształcona ludzka dłoń. Prokurator Marta Krynicka nalega, by śledztwo poprowadził komisarz Sławomir Kruk, który rozwiązał już niejedną równie makabryczną sprawę. Wezwany z urlopu policjant rozpoczyna żmudne zbieranie dowodów i przesłuchania świadków. Jednak,...

Prokurator Marta Krynicka nalega, by śledztwo poprowadził komisarz Sławomir Kruk, który rozwiązał już niejedną równie makabryczną sprawę. Wezwany z urlopu policjant rozpoczyna żmudne zbieranie dowodów i przesłuchania świadków. Jednak, wbrew jego oczekiwaniom, największym problemem okazuje się współpraca z prokuraturą, która teraz sugeruje, by nie wnikał zbyt głęboko w sprawę i zakończył dochodzenie tak szybko, jak to tylko możliwe. Kruk nigdy nie był niczyją marionetką, dlatego nadal uparcie dąży do prawdy, ale ta sprawa zaczyna go przerastać. Nadepnął na odcisk bardzo wpływowym i niebezpiecznym ludziom.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Roman Dłużniewski | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Świetna książka. Pomysłowo skonstruowana fabuła, ciekawe postacie, zaskakujące zakończenie, polskie realia. Choć nie wszystkie wątki zostały wyjaśnione, książkę czyta się naprawdę znakomicie. Kruk nie jest supermanem, polskim Rambo czy innym Columbo. Jest normalnym facetem, który pracuje w policji. Miewa chandry, napady złości, popełnia błędy. Ale się nie poddaje. Krok po kroku podąża za kolejnymi tropami. Fajny gość. Nie wiem czy Górski planuje dalsze tomy, ale jeśli tak to na pewno je przeczytam.

boookster | 2018-01-14

Standard w powieściach kryminalnych. Policjant po rozwodzie, z problemami, w tym najważniejszym jakim jest groźba zawieszenia za brutalność podczas przesłuchania. Kobiety w jego otoczeniu, które sprawiają więcej problemów niż przynoszą korzyści. Pierwszą z nich jest młoda pani prokurator, dla której ta sprawa ma być milowym krokiem w karierze. Drugą kobietą jest znajoma ofiary, a zarazem kochanka. Z reszta nie tylko ofiary. I trzecia, była żona, która zamiast zapomnieć o tym co było, co jakiś czas przewija się w powieści starając się wpłynąć na decyzje głównego bohatera. Nic odkrywczego, a jednak...
Główny bohater nie jest jakimś super gliną, jest bardziej rzemieślnikiem i specem w swoim fachu. Nie ma tu przebłysków geniuszu jak u Colombo czy Kojaka. Zwykły glina, starający się odnaleźć sprawcę zabójstwa. Czasem przekracza cienką linię oddzielającą barykadę, utrzymuje kontakty z przestępcami, chociaż nigdy nie wziął od nich żadnej korzyści.
Powieść Górskiego pełna jest...

Marzena | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Zbieg okoliczności sprawił, że znów trafiłam do Gdańska i okolic, że już o plaży w Jelitkowie nie wspomnę...
No dobrze, wspomnę jednak, otóż stała się, niczego nieświadoma, symbolem zbrodni, zarówno za sprawą dwu książek duetu Krajewski/Czubaj, jak i teraz za sprawą "trupa w worku" Piotra Górskiego.
Od razu zaznaczam, że jedynie zbieżność miejsc we wspomnianych wyżej książkach jest przypadkowa, reszta to zupełnie inna bajka.
Lepsza.
Dużo lepsza.
Debiut Górskiego to solidny kawał powieści kryminalnej z komisarzem Sławomirem Krukiem w roli głównej. Kruk, to trzeba przyznać, nie odbiega charakterologicznie od czołowych postaci gatunku, ale jednocześnie nie da się go nie polubić. Sama intryga kryminalna jest świetna, zawiła, ciekawa i wciągająca, a żadne wydarzenie, scena czy postać nie są tutaj przypadkowe, czy stworzone po to byleby zapełnić czymś strony.
Czyta się szybko, lekko, styl Autora bardzo mi odpowiada.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko serdecznie polecić i...

Kiwi_Agnik | 2018-09-04
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

"Piękne miejsce nie uczyni człowieka szczęśliwym, jeśli człowiek nie przyniesie tam szczęścia ze sobą"

Solidny, konkretny, przemyślany, a nade wszystko dojrzały kryminał, który wciąga i pochłania czytelnika, choć niestety podparty jest powielanymi schematami z innych powieści kryminalnych...

Główny bohater komisarz Sławomir Kruk, był dość przekonującą postacią i przypadł mi do gustu, wszystkie inne postaci również dobrze nakreślone, język dosadny, ale nie przesadny, ciekawa narracja trzecioosobowa, rozdziały krótkie, co znacznie ułatwia czytanie, a mroźna, styczniowa nadmorska atmosfera skutecznie oziębiła moje zmysły.

Okey, żeby nie było tak cacy, to zdarzały mi się chwile znużenia, ot co.

Dobra.
Zabieram się za kolejną część.

Beata | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Naprawdę świetny kryminał. Dobrze skonstruowana intryga, pełna zwrotów, zakończenie zupełnie nieoczekiwane. Napisana w formie, którą bardzo lubię - króciutkich rozdziałów. Chyba będzie dalszy ciąg...:) Pozostało trochę otwartych wątków, no i to zakończenie...
Bohaterowie pierwszoplanowi dość wyraziści, nieco schematyczni, ale to mi nie przeszkadzało. Za to galeria postaci drugoplanowych niezwykle barwna. Uśmiałam się serdecznie nad wpadką Pawła i akcją jego żony... Też zdarzyło mi się wejść do cudzego auta i zaskoczyć właściciela (chociaż nie tak, jak w tym wypadku:)
Bardzo polubiłam tatkę Winiarskiego, a młodej, ambitnej suczce (moim zdaniem, to najgorszy wulgaryzm, jakim można określić kobietę) wcale nie współczułam. Mam okropny charakter - byłam usatysfakcjonowana zakończeniem... (Kto mieczem wojuje, od miecza ginie...).

basik | 2018-08-23

Jestem dość wybredna w doborze literatury kryminalnej. Mam kilku ulubionych autorów, na których zawsze mogę liczyć. I tylko dzięki pani bibliotekarce, która bardzo lubi kryminały poznałam i polubiłam młodych autorów takich jak Max Czornyj, Robert Małecki czy Wojciech Wójcik. A teraz dołączył do nich Piotr Górski.
"Kruk" to jedna z tych powieści od których trudno się oderwać, chociaż akcja toczy się powoli i dotyczy raczej mozolnego śledztwa. Nie ma tu pościgów, trup nie ścieli się gęsto i nie ma brutalności. Są narkotyki,duże pieniądze i szantaż.
Jest jedno morderstwo i kilku podejrzanych. Intryga bardzo zawiła i skomplikowana a autor bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę, podsuwa mylne tropy i teorie kto może być mordercą, które za chwile okazują się błędne bo brak motywu. I co bardzo ważne, do samego końca trudno się domyślić sprawcy i tego właściwego motywu. Dla mnie to było totalne zaskoczenie.
Bardzo podoba mi się styl pisania autora....taki lekki, niewymuszony trochę...

książek: 2059
jamczyk | 2017-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 01 września 2017

Pokiereszowany przez rzeczywistość komisarz Kruk i wkraczająca w dorosłe życie, rozedrgana emocjonalnie, prokurator Krynicka, a łączy ich sprawa mężczyzny w worku.
Dobrze uchwycone polskie klimaty, ciekawa sprawa kryminalna, bohaterowie z potencjałem i zaskakujące zakończenie. Jest to debiut kryminalny autora, za którego warto trzymać kciuki, w oczekiwaniu na następną część.
Do wydawnictwa - korekta tekstu, beznadzieja.

Pistacia_Vera | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Dobra książka, ciekawa historia aż dziwi, że to debiut. poznajemy komisarza, który za wszelką cenę dąży do prawdy, obserwujemy panią prokurator, której motywy działania długo są niejasne, oglądamy mechanizmy obrony ludzi bogatych i metody stosowane przez mafię działającą w biznesie. zaciekawiła mnie historia i postać głównego bohatera więc na pewno sięgnę po drugi tom.

emindflow | 2017-10-08
Przeczytana: 07 października 2017

Jak na debiut to nadspodziewanie dojrzała powieść.
Z pewnością „Kruk” nie stanowi żadnego przełomu w tym gatunku, ale i tak Piotr Górski poradził sobie zupełnie dobrze na tle licznej konkurencji.
Wprawdzie momentami książka jest trochę przegadana i wtedy temperatura spada, ale autor znalazł na to prosty patent. Podzielił całość na króciutkie rozdziały, z których każdy daje fabule nowy impet.
Powieść jest utrzymana w dość wolnym tempie, bez wielkich fajerwerków, co pozwala swobodnie nadążać za konsekwentnie prowadzonym śledztwem. Bodaj największym atutem tej książki jest galeria interesujących postaci, z których żadna nie jest czarno-biała i każda kryje w sobie jakieś tajemnice. Szkoda może tylko, że autor w sztampowy sposób podszedł do osoby głównego bohatera, a zatem po raz n-ty mamy do czynienia z policjantem po przejściach, bez życia rodzinnego.
Muszę przyznać, że Górski wymyślił zaskakujące i interesujące zakończenie i nawet jeśli nie do końca jestem nim usatysfakcjonowany,...

IwonaGa | 2018-10-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2018

Naprawdę dobry kryminał, chociaż komisarz schematyczny: rozwiedziony, pijąc, lekko zaniedbany. Tym razem jednak przejawia pewny poziom, zna się na malarstwie i filozofii. Ciekawe dialogi, zagmatwane morderstwo, lekki humor, irytująca prokurator. Sięgnę po następną część.