Uwięziona pomiędzy światami

Okładka książki Uwięziona pomiędzy światami Sara Oliver
Okładka książki Uwięziona pomiędzy światami
Sara Oliver Wydawnictwo: Wydawnictwo Lemoniada Cykl: Trylogia Światów (tom 1) fantasy, science fiction
Trylogia Światów (tom 1)
Gefangen zwischen den Welten
Wydawnictwo Lemoniada
2018-11-07
2018-11-07
Anna Kierejewska
fantastyka młodzieżowe trylogia świat wymiar równoległy

Pierwsza część Trylogii Czasu, lecz kolejne tomu nie ukazały się w Polsce. Mówiąc szczerze nie wiem czy się ukażą, bo już minęło wiele czasu, a ich nadal nie ma i z tego powodu jest mi bardzo smutno, bo książka była bardzo fajna. Fabularnie jest podobna do "Tysiąc odłamków ciebie" i przyznać muszę bardzo mi się podobała. Fajnie napisana, z lekkim humorem i mega wciąga. Naprawdę super się ją czyta. Książka podbiła moje serce pod wieloma względami i bardzo miło mi się ją czytało, autorka wie jak pisać byśmy się nie zanudzili i tak by książka została z nami na długo. Miała wspaniali na pozór lekki charakter, ale cały czas się coś działo i nie narzekałam na nudę. Miała wiele niewytłumaczonych zagadek i kilka niespodziane, które wspaniale budowały napięcie. Miała i zwroty akcji i spokojne leniwe chwilę. Zasługuje na wysokie noty i czekam na kolejne tomy.

Książka bardzo ciekawa, szybko się czyta. Waham się pomiędzy oceną 6, a 7- powieść jak najbardziej na "+" lecz niektóre wątki można by bardziej rozwinąć. Przyjemna lektura, więc wieczorkiem zawsze można po nią sięgnąć <3
6,5/10 (wstawiam 7) Powieść bardzo fajna, lecz nie wybitna ;)

6,5/10 (wstawiam 7) Powieść bardzo fajna, lecz nie wybitna ;)

Ostatnią książką sci-fi (a zarazem jedną z nagród z Targów Książki Online organizowanych przez Tanią Książkę) była "Uwięziona pomiędzy światami" Sary Oliver. Jest ona pierwszym tomem Trylogii światów, a swoją premierę miała w listopadzie 2018 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w Niemczech w małym górskim miasteczku, prawie całkowicie odciętym od świata zewnętrznego i technologii. Główna bohaterka - Ve, na wakacje przyjeżdża do ojca - samotnego, szalonego naukowca, który jak się okazuje, mieszka w zamku na szczycie góry. Jest to bardzo malownicze miejsce - wokół widać lasy i zwierzęta, u stóp góry znajduje się wielkie jezioro, w którym można się kąpać, a podniszczony zamek (zakupiony przez jej ojca) idealnie wpasowuje się w tę scenerię.

Jednak pozostaje jedno pytanie. Skąd jej ojciec miał na to pieniądze? Od bogatej matki Ve, od której nigdy nie chciał pożyczyć ani grosza? Z kredytu, którego prawdopodobnie żaden bank by mu nie udzielił, z powodu braku zarobków? A może ktoś, kto sponsorował ojca jego badaniach? Tylko, że kto, w jakich badaniach i dlaczego?

Od czasu, gdy Ve znajduje "windę" w piwnicy, działającą jak teleport i poznaje Nicky - już nic nie jest i nigdy nie będzie takie samo...

Jest to książka, którą jak wspomniałam, przeczytałam przez przypadek. Dostałam ją, a że uznałam ją za lekką książkę, przeczytałam w jedno deszczowe popołudnie. Czy bardzo mi się podobała i była najlepszą książką tego roku? Tego bym nie powiedziała. Była nawet OK, ale nie jestem wielką pasjonatką książek młodzieżowych, w których przez ponad połowę książki główna bohaterka rozmyśla nad "wielką nieodwzajemnioną miłością"...

Nie wiem czy wam ją polecić czy nie... Hmm... Nie była zła, więc jeśli byście chcieli i zaciekawiła was tematyka książki - sięgnijcie po nią 😜

Od wielu lat ludzkość marzy o odkryciu innego wymiaru. Powstają nie tylko różnego rodzaju teorie na temat wymiarów równoległych, ale także produkcje filmowe czy utwory literackie podejmujące ten temat. Przykładem może być chociażby Stranger Things czy różnego rodzaju horrory. Motyw ten porusza także Sara Oliver w pierwszym tomie Trylogii Światów - Uwięziona pomiędzy światami.

Gdy Ve przyjeżdża na wakacje do ojca, okazuje się, że zniknął. Zdezorientowana, szuka prawdy, jednak w zniszczonym zamku odnajduje tylko stosy niezrozumiałych dokumentów i dziwną windę w piwnicy. Jedyne czego pragnie, to powrót do domu, jednak staje się coś zupełnie odwrotnego - dziewczyna trafia do alternatywnej rzeczywistości, gdzie poznaje Nicky, swoją sobowtórkę. Mimo iż dziewczyny mają odmienne charaktery, łączy ich nie tylko wygląd. Nastolatki mają wspólny cel - odkrycie prawdy.

Uwięziona pomiędzy światami to powieść dynamiczna, pełna zawiłości i niedopowiedzeń. Istnienie kilku wymiarów dodaje akcji smaku. Sprawia, że staje się ona ciekawsza i czytelnik z jeszcze większym zainteresowaniem czeka na rozwój wydarzeń. Mimo iż zdarzają się momenty (zwłaszcza jeden bardzo wyraźny) zwolnienia tempa, a nawet lekkiej nudy, nie rzutuje to na obraz całości - akcja bardzo szybko wraca na właściwy tor i do samego końca nie daje czytelnikowi chwili wytchnienia. Napięcie rośnie z każdą stroną, wraz z biegiem historii pojawia się coraz więcej pytań bez odpowiedzi. Zmuszają one do dalszego czytania. Nie pozwalają odejść od książki bez poznania jej zakończenia. Samo zakończenie pozostawia pewnego rodzaju niedosyt; ciekawość, jak dalej potoczą się losy nastolatki.

Sara Oliver nie stworzyła powieści mającej w głównej mierze przekazać ważne prawdy życiowe, mimo, że pomiędzy wierszami przemyciła kilka ważnych dla człowieka kwestii. Jest to książka młodzieżowa, która ma dostarczyć rozrywki, zaintrygować i rozbudzić ciekawość. Oliver ukazuje chłodną relację na linii matka - córka i konsekwencje, jakie takie stosunki mogą nieść ze sobą, a także inną relację pomiędzy matką i córką, w której pokazuje jak ślepi potrafią być rodzice na krzywdy swoich dzieci. Nie brakuje także wątku miłosnego, aczkolwiek subtelnego i nieco naiwnego. Jest to jeden z tego rodzaju wątków, który nie irytuje, ale oczarowuje i ma się ochotę na więcej.
Nie można zapomnieć o głównym motywie książki - podróżach do innego wymiaru. Należy przyznać, że autorka przedstawiła je bardzo ciekawie, w logiczny sposób wyjaśniając, jak powstają równoległe wszechświaty.

Mankamentem książki są bohaterowie i ich kreacja. Przyznam szczerze - główna bohaterka została przedstawiona jako niedojrzała nastolatka, która w wielu sytuacjach myśli jedynie o sobie. Mimo iż możliwe, że taki zamysł na tę postać miała autorka, to Ve jest najzwyczajniej w świecie irytująca. Inni bohaterowie byli odrobinę papierowi. Mimo, że nie zabrakło sympatycznych i ciekawych postaci (jak obaj Finnowie),do samego końca trudno pozbyć się wrażenia, że w przypadku kreacji bohaterów książka ta nie została do końca dopracowana.

Mimo kilku potknięć, w tym papierowych bohaterów, Uwięziona pomiędzy światami to oryginalna i dynamiczna książka dla małych i dużych. Doskonała lektura na nudny wieczór. Powieść zabierająca w fantastyczną podróż do innego świata. Ostrzegam jedynie, że gdy już się zacznie ją czytać, trudno jest przestać bez poznania zakończenia.

Dla młodszej młodzieży, dla starszych, dla dorosłych. Jak zawsze pełna recenzja na blogu

Warstwa przygodowa nie przesłania konkluzji, że świat nie jest czarno-biały. To cenne w lekturze młodzieżowej.

„Uwięziona pomiędzy światami” to powieść, która raczej nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale też nie irytuje czytelnika zbyt mocno swoją schematycznością. Są w niej nawet dosyć obiecujące elementy – głównie te związane z tajnymi organizacjami i maszyną do podróżowania między światami – które być może zostaną odpowiednio rozbudowane w kolejnych tomach. Póki co książka ma bardziej wydźwięk nastoletnio-romantyczny, a teoria wieloświatów stanowi zaledwie jej tło.
Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com

Książka Sary Oliver „Uwięziona pomiędzy światami” jest wstępem do Trylogii Światów, została wydana przez Wydawnictwo Lemoniada. To moje pierwsze spotkanie z twórczością Sary Oliver, kiedy zobaczyłam zapowiedź książki bardzo chciałam, aby trafiła w moje ręce, dlaczego? Nie tylko datego, że lubię książki fantastyczne, przy których można marzyć i przeżywać różne przygody, ale także, dlatego, że jej fabuła jest interesująca. To zetkniecie z wizją tworzenia i istnienia światów równoległych, gdzie każdy z nas ma swoje życie, które nie wygląda tak samo. W chwili, kiedy stajemy przed dylematem wyboru, którą ścieżką chcemy podążać możliwe, że tworzy się kolejny świat, który biegnie swoim, zupełnie nowym torem. Czy nie byłoby wspaniale mieć możliwość sprawdzenia, czy podjęta przez nas decyzja jest właściwa? Co by się wydarzyło, gdybyśmy jednak zdecydowali się na coś innego, co nie jest określane mianem „naszego stylu”? Zaintrygowani?

"Gdy podejmujemy jakąś decyzję, to rzeczywistość rozdziela się na dwa równoległe pasma."

Bohaterką „Uwięzionej między światami” jest Veronica, którą wychowuje matka, obie często podróżują po świecie zmieniając miejsce zamieszkania. Pozornie mogłoby się wydawać, że kobiety nie potrzebują mężczyzny w ich życiu. Ojciec dziewczyny jest naukowcem i odszedł od rodziny kilka lat temu. Ve zostaje ona wysłana do ojca, który zamieszkuje w jednej z górskich miejscowości w Niemczech. Niechętnie opuściła Los Angeles, a fakt, że na lotnisku okazuje się, że nikt nie wyszedł jej odebrać nie poprawia jej samopoczucia. Nie mając wyboru musi na własną rękę odszukać lokum rodzica. Zanim udało jej się dotrzeć do małej wioski było już późno i zimno, domem ojca okazał się zamek, który górował nad resztą domów. Wewnątrz nigdzie nie było jej ojca, dlatego Veronica rozpoczęła poszukiwania na własną rękę.
Przeczesując zamczysko dziewczyna natrafia na dziwne pudełko, jakby jedynie ono pozostało po ojcu, okazało się ono windą do innego świata. Znajdując się w równoległym świecie poznaje swoją „kopię”, dziewczyna, która tam żyje ma na imię Nicky, chociaż jest jej zupełnym przeciwieństwem, musi jej zaufać. Nic innego jej nie pozostało, ten nowy świat, chociaż wydaje się jej znajomy, różni się od tego jej znanego. Veronice jest się bardzo trudno w nim odnaleźć. Zaczyna coś czuć do pewnego chłopaka, co znacznie komplikuje sprawę, bo przecież jej miejsce jest gdzieś zupełnie indziej. Jak potoczą się losy Ver? Czy uda jej się odnaleźć ojca? Dlaczego zniknął? Czy ktoś stoi za jego nieobecnością? Który ze światów jest dla niej bezpieczniejszy?
Wizja świata równoległego w tej powieści jest czymś, co zwraca na siebie silną uwagę. Chociaż autorka nie zasypuje nas zawiłą naukową terminologią sprawia, że stajemy się ciekawi tego, jak to funkcjonuje. Przekazuje jedynie tyle, ile jest konieczne, aby zrozumieć wykreowany przez nią obraz. Kto wie, czy to nie sprawi, że niektórzy dociekliwi czytelnicy nie zechcą zgłębić nieco bardziej temat sięgając po naukowe publikacje? W końcu nie ważne jak, ważne, żeby podążać za zainteresowaniami i poszerzać horyzonty.
Oliver potrafi zręcznie wpleść w fabułę intrygi i sekrety stopniowo budując napięcie. Styl, którym się posługuje jest przyjemny i poprawny, sprawia, że książkę czyta się szybko, wraz z rozwojem wydarzeń chce się dowiedzieć, co będzie dalej. W chwili, kiedy zaczynamy odkrywać tajemnice historia się urywa, co daje ciekawy efekt. Dobra zapowiedź drugiego tomu, po który warto będzie sięgnąć.
„Uwięziona pomiędzy światami” jest powieścią dla młodzieży, wydaje mi się wartościowa, spodoba się nastoletnim czytelnikom, zawiera nie tylko ciekawą fabułę, nastoletnie rozterki, ale także miłość, która tli się w powietrzu. Emocji z całą pewnością nie zabraknie, uczy innego spojrzenia na samych siebie, a także na to, co nas otacza. Pracując nad sobą, dostrzegając inne alternatywy zachowania i ich konsekwencji stajemy się najlepszą wersją samych siebie. Opowieść nie tylko wciąga, ale i intryguje, sprawia, że czytelnik fantazjuje o tym, jak wyglądałby jego własny równoległy świat, kim mógłby się stać.

"Uwięziona pomiędzy swiatami" to fantastyczna i zdecydowanie za mało znana młodzieżówka od Wydawnictwa Lemoniada ❤ Czytalam ją jeszcze przed świętami i smialo mogę powiedziec, że ta książka przelamala mój dluuuugi zastoj czytelniczy. Wciagnęłam się na maksa i nie mogłam oderwać. Jest lekka, a jednoczesnie intrygująca i świetnie napisana. Do tego ten fantastyczny oryginalny pomysł na fabułę!
Poznajemy Ve, która zostaje wysłana na wakacje do ojca na drugi koniec świata, ponieważ jej matka musi pilnie wyjechac w podróż sluzbowa. Niestety po dlugiej i wyczerpujacej drodze okazuje się, że na dziewczynę nikt nie czeka... Otoz jej ojciec przepadl kilka dni wcześniej i ślad po nim zaginął. Nastolatka jest kompletnie zagubiona, wyladowala w starym i przerazajacym zamczysku na odludziu, bez nikogo z rodziny u boku. Mimo wszystko stara się dowiedzieć, co stało się z jej ojcem. A im dłużej prowadzi swoje male sledztwo, tym bardziej wszystko staje się podejrzane... Aż w pewnym momencie Ve ląduje w rownoleglym wymiarze i poznaje swoją sobowtorkę, która niby jest identyczna jak ona, a jednak zupełnie inna. Teraz dopiero się zacznie...
Brzmi super, no nie? A w rzeczywistosci jest jeszcze lepsze! Wzięłam tę książkę do recenzji, ponieważ opis mnie bardzo zaciekawil, nie czytalam jeszcze książki, na którą autor mialby taki pomysł. Spodziewałam się wiele, dostałam jeszcze więcej. Idealna, oryginalna i mega wciagajaca młodzieżówka. I do tego będą kolejne tomy ❤ Już nie mogę się doczekać kolejnych części 😊 Polecam wszystkim gorąco, tym mlodszym i tym starszym 😊

1997

Nie jest zła ale mogła by być bardziej doroslejsza

Nie jest zła ale mogła by być bardziej doroslejsza

• Rok 2019
  • Fantastyka, fantasy, science fiction
  • [Cdn.]

Dodaj cytat z książki Uwięziona pomiędzy światami