Moje spektakularne soki i koktajle

Okładka książki Moje spektakularne soki i koktajle Karolina Szostak
Okładka książki Moje spektakularne soki i koktajle
Karolina Szostak Wydawnictwo: Edipresse kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Edipresse
2018-09-19
2018-09-19

I znowu przenoszę Was do kuchni. Dająca mi się we znaki zima, zbliżająca się wiosna, konieczność zmiany nawyków żywieniowych oraz chęć dostarczenia odpowiednich składników odżywczych sprawiła, że częściej sięgam po książki kucharskie, w których owoce i warzywa są bardzo ważnym składnikiem. Tym razem ruszamy w świat, czegoś co uwielbiam, ale zwykle ograniczałam się do robienia mieszanki z bananów i mleka. „Moje spektakularne soki i koktajle” Karoliny Szostak i Marty Kordyl to publikacja pomagająca inaczej spojrzeć na przygotowanie różnego rodzaju napojów, które sprawdzą się nie tylko w gorące dni jako substytut przekąsek lub napoje niosące orzeźwienie i wytchnienie, ale są przydatne przez cały rok i pomagają zadbać o zdrowie oraz dobre samopoczucie, a także masę ciała. Brzmi pięknie? Próbuję czy działa. Mogę Wam tylko powiedzieć, że jeśli nawet nie to jest to smaczna alternatywa do podjadania. Sokiem czy koktajlem bardzo łatwo zagłuszyć łaknienie, a do tego dostarczamy odpowiednie składniki niezbędne naszemu ciału do funkcjonowania.
Publikację podzielono na cztery części odpowiadające poszczególnym porom roku. W każdej z nich znajdziemy składniki, które w określonych porach roku są najbardziej dostępne, dlatego te jesienne bazują na marchwi, jabłkach, dyni, jarmużu, szpinaku, burakach, kapuście. W zimowych położono nacisk na brukselkę, jabłka, kiszoną kapustę, buraki, gruszki i owocach egzotycznych, wśród których prym wiodą mango, ananas, awokado, banany. Wiosną pojawiają się liście kalarepy (które możemy sami uprawiać w donicach),rabarbar, który bez problemu rośnie w każdym miejscu, mięta, pietruszka i sporo owoców i warzyw egzotycznych. Latem mamy na liście takie owoce i warzywa jak czereśnie, wiśnie, gruszki, maliny, truskawki, seler, cykorię agrest, winogrona, porzeczki, ogórki, pomidory i brukselkę. Tak naprawdę ten podział jest dość sztuczny, ponieważ rośliny wymagające ciepła (a więc sprowadzane z cieplejszych regionów) są wykorzystywane w sokach i koktajlach także zimą.
Szczerze mówiąc po książce spodziewałam się większego „wow”. Zwłaszcza, że w tytule pojawia się słowo „spektakularne”. Soki jak soki. Fajne, smaczne kompozycje, ale nie poczułam jeszcze na sobie tej bomby witaminowej (eksperymentuję od grudnia, a mamy połowę marca). Odchudzić też mnie nie odchudziły. Jedynie plus jest taki, że wmawiam sobie, że to zdrowe. Zwłaszcza, że produkty i tak kupuje się w marketach. Na pewno będzie to miła odmiana diety, urozmaicenie jej w smaki, zachęta do eksperymentowania w kuchni na miarę moich możliwości, czyli bez siedzenia parę godzin tylko w czasie szybkiego zmiksowania składników. Do tego bazują na od dwóch do pięciu składników, co także przekłada się na łatwość przygotowania. Ponad to autorki są miłośniczkami wykorzystania całości (także pestek i skórek),dzięki czemu książka przekona także osoby w żywiące się w biegu do popijania takich samodzielnie zrobionych soków i koktajlów. Wszystkie oczywiście wegańskie, czyli bez mleka lub serków.

Chętnie eksperymentuję w kuchni i z wielką przyjemnością sięgam po książki zawierające różne przepisy. Tym razem w moje ręce trafiła pozycja, dzięki której poznałam pomysły na ciekawe soki i koktajle. Dotychczas składnikiem przewodnim w moich koktajlach był szpinak i jabłko, jednak wszystko zmieniło się dzięki Pani Karolinie Szostak.

Podoba mi się podział napoi ze względu na porę roku.Bomby witaminowe zawierają sezonowe składniki, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem aktualnie danego owocu. W lecie królują owoce, które w każdej chwili możemy zerwać w ogródku bądź kupić u Pani na straganie. W zimę mamy najmniejszy dostęp do warzyw prosto z pola, ale nic nie stoi nam na przeszkodzie, abyśmy zainwestowali w dostępne, a co najważniejsze, tanie składniki.

ciąg dalszy: https://zaczytana-aniaa.blogspot.com/2018/11/moje-spektakularne-soki-i-koktajle.html

Podoba mi się podział napoi ze względu...

Jeśli lubicie koktajle i soki, ale często brakuje Wam pomysłów jak skomponować że sobą owoce bądź warzywa, to ta książka będzie dla Was idealna!
Ogromnym plusem jest to, że podzielona jest na pory roku, a produkty z przepisów są owocami i warzywami sezonowymi, więc nie ma mowy, że w dziale 'jesień' znajdziecie soczyste truskawy. No dobra, w jednym znajdziecie, ale chodzi tu oczywiście o mrożone :)
Moim faworytem z jesiennych koktajli jest ten z ananasem, mango, pomarańczą i bananem, a na koniec posypany płatkami kokosowymi (ja zastąpiłam je wiórkami). Niebo w gębie!

A jakby tego było mało, pod każdym przepisem jest zawarta krótka informacja o własnościach odżywczych danych produktów.
Ja jestem zachwycona- mam wszystko pod ręką, w dodatku uporządkowane na dane pory roku :)

Przyznam, że wydanie tej książki jest naprawdę doskonałe. Twarda oprawa, której chyba nie jest w stanie złamać nic - wychodzi na dobre, ponieważ nie będzie podatna na urazy mechaniczne. Znajdujące się w środku zdjęcia nie tylko koktajli również mają dobrą jakoś - co cieszy oko i nie da się tego nie zauważyć. W sumie, to gdy patrzyłam na soki i koktajle, niemal non stop ciekła mi ślinka. To wszystko wygląda tak smacznie, że... chyba żołądek nie wytrzymałby próby mieszania tych, które bym wypiła samym wzrokiem. :P

Odnośnie czcionki - jest duża, dzięki czemu nie mamy problemu z czytanie, w sumie tekstu nie ma tu zbyt wiele, bo mamy składniki, sposób przygotowania, czasami ciut o tym, co jakie warzywo bądź owoc w sobie ma, że działa na nas pozytywnie.

Muszę się przyznać - ale ja i kuchnia to dwie odległe planety. Mój ostatni koktajl skończył się kwaśną klęską, mimo iż lubię kwaśne... kiwi. Z jogurtem naturalnym wyszedł niezły kwas, żałuję, że nie dosypałam wtedy cukru... Grunt, że wypiłam to, co zrobiłam i się nie ubrudziłam. Jednak mam w planie kupić blender kielichowy, większy i porządniejszy niż zwykły blender, malutki, którego się zawsze obawiam, że nie wytrzyma tego, co chcę mu wrzucić do rozdrobnienia.

ALE. Przez te książkę jestem pewna, że jak będę mieć już ten kielichowy blender, wyciskarkę może też, to z pewnością zacznę robić takie oto koktajle i soki. Bo jest to smaczne i zdrowe. A Wy lubicie takie rzeczy? Jeśli tak, koniecznie musicie się zaopatrzyć w ten egzemplarz! Dodatkowo jest podział na pory roku, dzięki czemu wiemy, do jakich warzyw i owoców mamy dostęp. :)

• 📚 REGAŁ - poradniki, zdrowie, książki kucharskie itp
  • Kuchnia
  • Domowa biblioteka
  • Kuchnia/Ogród/Zdrowie/Uroda
  • Recenzenckie
  • Rok 2021

Dodaj cytat z książki Moje spektakularne soki i koktajle