Człowiek yakuzy. Sekrety japońskiego półświatka

Okładka książki Człowiek yakuzy. Sekrety japońskiego półświatka Jake Adelstein
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Człowiek yakuzy. Sekrety japońskiego półświatka
Jake Adelstein Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
reportaż
2018-11-07
Barbara Gutowska-Nowak
Japonia yakuza mafia

Narzędzie karmy

Bardzo dobry reportaż o półświatku Japonii. Na początku trochę ciężko zapamiętać wszystkie frakcje yakuzy i ich hierarchię, ale jak przebranie się przez tą część, czytelnik zostanie wciągnięty w codzienne życie członka yakuzy - w jego wzloty i upadki, poznajemy śmieszne anegdotki oraz mrożące krew w żyłach chwile.

Bardzo dobra pozycja. Przedstawia ona ciemne strony Japonii, tamtejszej mafii, poprzez przedstawienie historię Makoto Saigo, byłym
członkiem Yakuzy. Mamy tu ukazane pięcie się w szeregach przestępczej organizacji, jak również walkę z uzależnieniem od narkotyków, ale nie tylko.

Historia Saigo nie ogranicza się tylko do jego osoby. Mamy tu ukazane historie innych członków yakuzy, na przykład historię przełożonego Saigo, Trenera, który pomógł mu wyjść z uzależnienia, dla którego honor odgrywa najważniejsza rolę.

Japońska mafia w latach 90, na początku XXI wieku miała związki z tamtejsza policją, politykami. Jest to również pokazane czytelnikowi.

Jest to fascynująca opowieść nie tylko o samej organizacji, ale również honorze, zwyczajach. Niestety wszystko się zmienia, idzie do przodu i tak jest z samą yakuzą. Coraz większe regulacje prawne mogą doprowadzić do całkowitego zmarginalizowania, na rzecz innych mafii, na przykład koreańskiej, chińskiej.

Pozycję gorąco polecam.

Mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony książkę dobrze się czyta i jest ciekawa (dla osób zainteresowanych tematyką). Z drugiej zaś trudno oprzeć się wrażeniu, że opowiadający o sobie yakuza bardzo wygładził całą opowieść. Mafia japońska słynie z brutalności, a z lektury wynosi się wrażenie, że jest to zgraja kochanych "papciów" w garniturach. Może wytatuowani i z gnatem za paskiem, ale honorowi i pełni miłości do bliźnich. Darczyńcy, opiekunowie całych niemal dzielnic. Odnoszę wrażenie, że zawarte w książce historie, to jedynie ładnie wyglądający czubek góry lodowej.

Interesująca książka o życiu yakuzy Makoto Saigō. Jego postać pojawia się także w książce ,,Zemsta yakuzy. Mroczne kulisy japońskiego półświatka", w której to Saigō jest ochroniarzem Jake'a.
W tej książce oprócz historii życia Saigō poznamy świat yakuzy - hierarchię, zasady, trochę historii, jak zarabiają na życie, rolę yakuzy w społeczeństwie oraz biografie innych yakuzów.
Styl pisania Adelstein'a w tej książce, z oczywistych względów, różni się od ,,Zemsty Yakuzy", ale dalej książkę czyta się bardzo płynnie.

Jak dla mnie momentami trudna do "przebrnięcia". Liczyłem na więcej "smaczków"/filmowych historii/"anegdot" itp itd bo tematyka specyficzna i na pierwszy rzut mojego czytelniczego oka dość interesująca ...dlatego myślałem,że pochłonę książkę w 2-3 dni ale rzeczywistość okazała się inna - ledwo dobrnąłem do końca.

Książki tego typu czyta się szczególnie dobrze czując, że autor sam swobodnie się w opisywanym środowisku porusza i jest w jakimś stopniu jego częścią. Właśnie dlatego tak dobrze odbieram Adelsteina, bo choć opisuje życiorys yakuzy Makoto Saigo, to widać, że dziennikarz traktuje to wszystko dość osobiście. Nie wiem czy to dobrze, żeby w stosunku do członka gangu odczuwać sympatię, ale "Człowiek yakuzy" potrafi takie wrażenie wywołać. Sam światek przestępczy poznajemy głównie poprzez epizody z życia konkretnych osób, więc z pewnością nie ma tutaj pełnego studium działań i charakteru mafii. Niemniej książka dobrze w tę rzeczywistość wprowadza, dodając sporo z historii przedwojennej Japonii i okresu po 45. roku. W treści znajduje się też niemało odwołań do mentalności, obyczajów i zachowań Japończyków w ogóle, ale to jednak z perspektywy yakuzy obserwujemy wydarzenia. Książka jest zdecydowanie warta polecenia, dobrze się ją czyta, mocno wciąga, a przy tym w niejednoznaczny sposób opisuje yakuzę, pozwalając poznać motywy gangsterów, ich powody wstąpienia do mafii i okoliczności, a także powiązania z policją i władzą.

Świetna książka realnie opisująca świat i życie Yakuzy. Zabiera w podróż po kryminalnej Japonii naprawdę szczegółowo i ciekawie. Doskonale ukazuje potęgę japońskiej mafii w latach jej największej świetności, jak i początki oraz dość teraźniejsze czasy. Śmiało mogę polecić każdemu zainteresowanemu tego typu literaturą.

Mocna książka nie da się ukryć. Mafia istnieje pod wieloma szerokościami geograficznymi tylko różne ma imiona. Jak by kokos interesowały Ogólnie japońskie klimaty to polecam Milewskiego "planeta K" a jak by ktoś wolał iść w klimaty bardziej mafijne to polecam Irlandczyka - ale nie pamiętam autora ;P

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko dla mnie oceniać książki literatury faktu. Z pewnością muszę podchodzić do tego inaczej niż przy fikcji- tu nie ocenię historii, tylko sposób przedstawienia prawdziwych wydarzeń. A Jake Adelstein zrobił to w sposób który sprawił, że całą pozycję pochłonęłam w trzy dni- czyli patrząc na moją średnią- całkiem szybko. Na pewno co zasługuje na uznanie, to to, jak autor świetnie orientuje się w strukturze japońskiej mafii, przez większość książki trzyma nas w napięciu, utrzymuje to, że yakuza wcale nie była zwykłą bandą przestępców, a grupą ludzi z honorem, sztywnymi zasadami i wsparciem ze strony japońskiego społeczeństwa. I tak samo jak Saigo- główny bohater całej pozycji- odczuwamy rozczarowanie faktem, że tak unikatowa organizacja charakterystyczna dla kraju kwitnącej wiśni przemieniła się w wyżej wymienioną bandę przestępców bez zasad, wyłącznie z nastawieniem na zysk.
Jedną rzeczą, która mnie nieco konfundowała podczas lektury była niejasność w podziale- do samego końca gubiłam się kto jest czyim oyabunem, kto kyodai i do jakiej frakcji kto należał. Może nie wydaje się kto jakoś szczególnie konieczne do czerpania przyjemności z książki, jednak nieco ujmuje całemu wrażeniu- na przykład długo zastanawiałam się czy Inoue to pseudonim czy imię, dopóki nie pojawiła się kolejna postać z tym imieniem. Takie drobne niuanse, ale nagromadzone do tego stopnia, że czasami musiałam się cofać dwa rozdziały, żeby coś w końcu zrozumieć w 100%. Może troszkę moja wina, ale z pewnością lektura nabierze więcej głębi, gdy zabiorę się za nią po raz drugi.

Bardzo ciekawa książka, choć tematyka nie należy do najlżejszych. Warto jednak ją przeczytać i poznać również mroczniejsze strony Japonii. Polecam!

• Japonia
  • Do kupienia