Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Japonia, yakuza, mafia
literatura faktu
Suerte

Wzlot i upadek współczesnej japońskiej mafii. Gdy dziennikarz Jake Adelstein naraził się prominentnemu członkowi yakuzy, ochrony mógł szukać tylko u człowieka z półświatka. Z pomocą przyszedł mu Makoto Saigō, były boss w mafijnej rodzinie Inagawa-kai. Postawił tylko jeden warunek – dziennikarz spisze jego biografię. Historia życia Saigō jest jednocześnie opowieścią o zwyczajach i tradycji...

Wzlot i upadek współczesnej japońskiej mafii.

Historia życia Saigō jest jednocześnie opowieścią o zwyczajach i tradycji yakuzy, niesławnej organizacji, która przez lata budziła wśród Japończyków jednocześnie strach i podziw. Kulisy przestępczych praktyk regulowanych przez dwuznaczny kodeks honorowy ninkyōdō i nieformalne powiązania mafiosów ze stróżami prawa, politykami i biznesmenami. Losy brutalnych konfliktów pomiędzy rodzinami walczącymi o strefy wpływów i sylwetki najważniejszych bossów pociągających za sznurki całej yakuzy. To elementy, z których składa się kryminalna historia Japonii ostatnich dziesięcioleci, którą przybliża nam bezpośrednia relacja Saigō.

"Człowiek yakuzy to historia niedoszłej gwiazdy rocka, Makoto Saigō, który został odrzucony… i stał się yakuzą. Majstersztyk dziennikarstwa napisany tuszem do tatuaży, krwią odciętych palców, który pochłonie cię, drogi czytelniku, bez reszty."
Artur Kawa

"Jake Adelstein umiejętnie maluje jednocześnie dwa obrazy: portret jednego z szefów japońskiej mafii oraz szkic niezwykłej historii tej przestępczej organizacji. Niczym na rozległym tatuażu yakuzy łączy je w jedną całość – mroczną, ale pełną wyrazistych barw i bardzo wielu odcieni szarości opowieść, która pozwala zajrzeć za szczelnie zamknięte na co dzień drzwi."
Anna Bielak, redaktor naczelna portalu Japonia-Online

Jake Adelstein – amerykański dziennikarz, większość swojego życia zawodowego spędził w Japonii. Najczęściej porusza tematykę świata przestępczego, a od ponad 20 lat zajmuje się yakuzą. Autor książek na temat japońskiej mafii, po publikacji których grożono mu śmiercią. Główny bohater książki Człowiek yakuzy, Makoto Saigō, pracował dla niego w charakterze ochroniarza i kierowcy.

źródło opisu: www.wuj.pl

źródło okładki: www.wuj.pl

Gracjan Triglav | 2018-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

Człowiek yakuzy. Sekrety japońskiego półświatka (2016)

Biografia Makoto Saigo*, byłego yakuzy, którego mogliśmy poznać w poprzedniej książce („Tokio Vice. An American Reporter on the Police Beat in Japan” 2009), kiedy służył Adelsteinowi jako ochroniarz i kierowca. Podczas lektury poznamy kulisy przestępczych praktyk, mafijne zwyczaje i tradycje, główne mechanizmy rządzące środowiskiem, martwe ideały oraz brutalną rzeczywistość, powiązania z organami ściągania, krajowymi politykami, światem biznesu, a także sylwetki „najważniejszych bossów” i zwyczajnych płotek.

Język książki jest częściowo nieformalny, podobnie jak w poprzedniej publikacji, ale nie aż tak brawurowy, zbliżony raczej do tego co czytamy w reportażach poświęconych zagadnieniom kryminalnym, a tempo narracji, choć w wielu momentach trzyma w napięciu, wypada zdecydowanie mniej sensacyjnie. Tym razem tekst nie jest osobisty. Autor nie pisze go już własną krwią, potem i sake zmieszanymi z popiołem z goździkowych...

Kasia | 2018-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Książka warta polecenia, z pewnością spodoba się wszystkim choć trochę zainteresowanych japońskimi klimatami.

Cała opinia:

jarr74 | 2018-12-18
Przeczytana: 2018 rok

o raz kolejny mamy w swoich rękach, świetnie napisany i porywający w swej treści reportaż, sygnowany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, które powoli, jeśli chodzi o ten rodzaj literatury, staje się klasą samą w sobie -chylę czoła.

Tym razem będzie to oparty na wnikliwym dziennikarskim śledztwie materiał Jake’a Adelstein’a „Człowiek yakuzy. Sekrety japońskiego półświatka” opisujący (i rzucający wiele nowego światła) na tą największą, najbardziej bezwzględną i najlepiej zakorzenioną w japońskiej kulturze i tradycji strukturę przestępczą.

Słowem-kluczem jest, oczywiście, owa historyczna (jak również polityczna i społeczna) współzależność, gdyż autor, prawdziwy znawca tej tematyki, skupia się głownie na jej regionalnym charakterze, nie rozwijając wątków licznej obecności tej potężnej organizacji, daleko poza granicami macierzystych wysp.

Jak przestało na dobry, porządnie napisany reportaż ukazane w nim wartości historyczno-poznawcze dotyczące Yakuzy ( jej...

Ola | 2018-12-26

Zaczyna się topornie i mało wiarygodnie (zapewniam, że to wszystko święta prawda, ale fakty się nie zgadzają, bo musiałem chronić personalia osób, których to dotyczy - dobra, dobra), ale potem już czyta się wartko. Biografia yakuzy Saigo jest dla autora pretekstem dla wprowadzenia czytelnika w świat japońskiej przestępczości zorganizowanej - jej pochodzenia, zasad, najważniejszych szefów czy powiązań z politykami. Wszystkie te informacje wplatane są w tekst jakby mimochodem, dlatego nie mamy wrażenia, że czytamy publikację naukową, choć w rzeczywistości jest po brzegi wypełniona informacjami. Duży plus dla autora za powstrzymanie się od epatowania "atutami" yakuzy, które budzą spore emocje wśród laików, ale w rzeczywistości obecnie tracą na znaczeniu - mowa tu przede wszystkim o zwyczaju obcinania sobie kawałka palca w ramach odkupienia przewiny lub przeprosin, ale także o tatuażach, które powoli przestają być w Japonii aż takim tabu, co niegdyś. Owszem, Adelstein wspomina o tych...

Alroska | 2018-11-23
książek: 2059
LubimyCzytać | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018
Alexis_Moon | 2019-01-16
rose2503 | 2019-01-14
Patula | 2019-01-12
Ula | 2019-01-07

Gangsterzy, tatuaże i wielkie pieniądze

Od pozycji szeregowego członka gangu motocyklowego po bossa średniego szczebla w mafijnej rodzinie Inagawa-kai – Makoto Saigō jak mało kto poznał brutalną drogę kariery człowieka współczesnej yakuzy. Jego emocjonująca spowiedź rzuca nowe światło na surowe zasady rządzące japońskim półświatkiem.

Patronaty tygodnia

Dziś jeden z nielicznych poniedziałków, który nie zaczyna się od myśli „jeszcze pięć minut” albo „dlaczego?”. Dzisiaj możecie spać do woli, czytać do woli i planować zakupy, które poczynicie, gdy skończycie stosik wstydu. Bądź nie. Zadbaliśmy jednak, żeby po dzisiejszym przebudzeniu nie pojawiła się myśl „Ale jak to? Nie ma patronatów?!”. Przedstawiamy Wam kolejne 15 książek, które na tylnej okładce mają nasze logo!