Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Sonia Draga
Natikeun Sesang (낯익은 세상)
Beata Kang-Bogusz
Ag2S

Gdy ojciec czternastoletniego Wytrzeszcza zostaje wywieziony do „obozu reedukacji”, chłopak wraz z matką dołączają do tysięcy miejskich wyrzutków żyjących na Wyspie Kwiatów – ogromnym wysypisku śmieci na obrzeżach Seulu. „Społeczne odpady”, jak nazywa się mieszkańców tego miejsca, utrzymują się z tego, co uda im się znaleźć wśród resztek produkowanych przez konsumpcyjne społeczeństwo wielkiego miasta. Kiedy pewnej nocy między górami śmieci Wytrzeszcz zauważa tajemnicze światełka, wszystko wskazuje na to, że jego los się odmieni – ale czy na zawsze? Ta tętniąca życiem, urzekająca opowieść to nie tylko obraz społeczeństwa u progu zawrotnych zmian ekonomicznych i społecznych, lecz także niezwykle aktualne przypomnienie, że powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim coś wyrzucimy.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/produkt/3503/proza.html

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Izabela książek: 524

Na ziemi bez adresu

Hwang Sok-yong to koreański pisarz wielkiego kalibru, uczestnik wojny w Wietnamie, wieloletni więzień polityczny, działacz społeczny, a przede wszystkim wnikliwy obserwator otaczającej go rzeczywistości. Dąży do zjednoczenia Korei, udziela się politycznie, jest uznawany za kandydata do Nagrody Nobla. Na jego twórczość ogromny wpływ wywarł udział w wojnie wietnamskiej (1957-1975) i masakra w Gwangju (12 grudnia 1979), której był świadkiem. Ogrom cierpienia ludzkiego, jakiemu przyszło mu się przyglądać, sprawił, że pisarz ten stał się bardzo wrażliwy właśnie na los człowieka w machinie napędzanej przez system i polityków. Jego twórczość jest nieoceniona, bardzo niewygodna dla władz Korei Północnej i z uwagi na zawartą w niej prawdę o życiu codziennym Koreańczyków – bezcenna dla świata.

„Znajomy świat” to opowieść bajkowa. Mimo że życie przedstawione z perspektywy trzynastoletniego chłopca (zwanego Wytrzeszczem) toczy się na wysypisku śmieci, na ziemi bez adresu, na której mieszka wraz z matką, jej konkubentem i jego kilkuletnim synem Łyskiem, wrażliwość tego dziecka sprawia, że ta okrutna rzeczywistość, niesprawiedliwy los i tragedia, jaką cała ta społeczność przeżywa, jest jedynie tłem dla wewnętrznego dobra. Autor przedstawia życie ludzi najbiedniejszych, próbujących zarobić pieniądze na wysypisku śmieci, poszukując w odpadkach rzeczy nadających się do odsprzedania firmom utylizującym. Śmieci śmierdzą, są wymieszane, wiele z nich jest w stanie rozkładu. Ludzie nie mają miejsca dla siebie nigdzie indziej, nie stać ich na żadne mieszkanie, nawet w slumsach, dlatego większość z nich buduje na obrzeżach wysypiska prowizoryczne chaty z materiałów znalezionych na śmietnisku. W ten sposób powstała osada zwana Wyspą Kwiatów. Nie ma tam prysznica ani bieżącej wody, dlatego wszyscy pracujący tam ludzie niewyobrażalnie śmierdzą, a to nie pozwala im swobodnie opuszczać wysypiska. W tym brudnym miejscu przyszło żyć Wytrzeszczowi i Łyskowi. Chłopcy mają jednak tak czyste serca, że nie sposób jest ich nie pokochać. Prowadzą czytelnika przez swój świat, pokazują go jako coś oczywistego i zupełnie normalnego. Opowiadają o jedzeniu znalezionym w śmieciach, które jest jedynym pożywieniem tych ludzi na co dzień, i można odnieść wrażenie, że nie mają oni potrzeby, by się na swój los uskarżać, a jedyne, na co narzekają, to muchy walczące z ludźmi o resztki gnijącego jedzenia. Ani praca ponad 12 godzin, ani brud, ani brak bezpieczeństwa i opieki dorosłych ich nie martwi, tak bardzo są do tego przyzwyczajeni.

Przyznam, że ta książka poruszyła mnie swoją szczerością i prostotą. Historia ma wymiar tragiczny, ale została opowiedziana z perspektywy dzieci, które potrafią jako jedyne chyba dostrzec coś więcej niż tylko bezmyślną pogoń za pieniądzem. Widzą potrzeby innych i potrafią znaleźć sposób, by pomóc jeszcze bardziej od nich potrzebującym, potrafią ujrzeć cierpienie błąkającego się po wysypisku psa, podczas gdy dla dorosłych jest on takim samym odpadem, jak wszystko inne. Jaka jest cena kapitalizmu, jaką drogą dążymy do coraz większego rozwoju, ile śmieci produkujemy i co potrafimy wyrzucić? To tylko niektóre pytania, jakie stawia Hwang Sok-yong. Najważniejsze z nich jest jednak to, ile tak naprawdę warte jest życie człowieka, zwłaszcza tego najbiedniejszego, który się w kapitalizmie nie odnalazł.

Izabela Straszewska

Hwang Sok-Yong tworzy od blisko 50 lat. Na swoim koncie ma 12 książek (w tym wielotomowy epos), kilka esejów i jeszcze więcej inspirujących wypowiedzi na tematy społeczno-polityczne. Choć rzadko bywa tłumaczony na polski, ma swoją renomę na świecie, o czym dobitnie świadczy wysokie miejsce w rankingu pisarzy typowanych do Nobla.

„Znajomy świat” został wydany w 2011 roku, w tak zwanej czwartej fazie twórczości Hwan Sok-Yonga. Rozpoczynał od dzieł indywidualistycznych, osadzonych w świecie estetyki. Później, na fali wojennej katorgi, zaczął tworzyć powieści realistyczne, dotykające trudnej tematyki konfliktów zbrojnych. Trzeci etap jest wyrazem idealistycznych poglądów na temat koreańskiego rozdziału. Aktualnie pisarz skupia się na wątkach uniwersalnych, zgrabnie łącząc kwestie socjologiczne z tradycyjnymi wierzeniami.

W centrum swojej najnowszej opowieści, pisarz z Korei stawia młodego chłopca, który wraz ze swoją matką przenosi się na składowisko śmieci, tuż po tym, jak jego...

Aga | 2019-01-08
Na półkach: Audio🎧, 2019, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Książka zdecydowanie skłania do refleksji nad konsumpcyjnym stylem życia. Przypomina, że warto doceniać to co się ma.

zawszemamjakiesale | 2019-01-22
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Niektóre zajęcia hańbią

Niewiele wiem o literaturze koreańskiej, czy może szerzej – azjatyckiej, ale w spotkaniu z literackim orientem zawsze kryje się coś kuszącego. Prawdopodobnie odbiorcę kusi perspektywa zetknięcia się z egzotyką, odmiennym postrzeganiem świata i w jakimś sensie ożywczą artystycznie wizją. Mimo wstępnie rozbudzonych oczekiwań, trudno jednak dopatrywać się w "Znajomym świecie" Hwanga Sok-Yonga inności rozumianej jako coś kulturowo obcego, a przez to wymykającego się horyzontom naszej praktyki życiowej. Świat przedstawiony w tej koreańskiej powieści okazuje się bowiem zaskakująco nam bliski, jeśli tylko popatrzymy na fabułę przez pryzmat problemów o cywilizacyjnym zasięgu. Taki sposób odczytywania tekstu umożliwia nam ekokrytyka biorąca pod lupę relacje między literaturą, czyli wytworem człowieka, a środowiskiem i jego bieżącymi problemami bądź prognozowanymi zagrożeniami.

Choć po lekturze "Znajomego świata" nasuwa się nieodparte wrażenie, że powieść ta...

Angela | 2019-01-17
Na półkach: Z Biblioteki, Przeczytane