Wakacje z trupami

Okładka książki Wakacje z trupami Agnieszka Pruska
Okładka książki Wakacje z trupami
Agnieszka Pruska Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Alicja i Julia (tom 2) Seria: ABC kryminał, sensacja, thriller
Alicja i Julia (tom 2)
ABC
Oficynka
2018-09-22
2018-09-22

Książka przesłuchana. Nie było najgorzej, czasem szczegółowość opisu każdego dnia była męcząca. Ale przy słuchaniu audiobooka jakoś mija dzień bohaterek. Generalnie pozycja lekka I przyjemna.

80/52

80/52

Nie było najgorzej, czasem się zaśmiałam nawet, tyle że poziom szczegółowości opisu każdego dnia męczył. Ile grzybków, jaka pogoda, co ze sobą wzieły, co jadły... O 1/3 możnaby skróicić te wynurzenia i książka tylko by na tym zyskała moim zdaniem.

"Prawie" jak kryminał Joanny Chmielewskiej. Są koty, dziki, konsumpcja ryb i piwa, Krynica Morska, zaprzyjaźnieni policjanci, zagadka z tłem historycznym ...... i "prawie" dowcipne dialogi. (a "prawie" jak wiemy...)

Zdecydowanie bardziej mi się spodobała niż tom I. Nabiera mocy w trakcie czytania :). Świetna powieść.

"Wakacje z trupami" to druga część cyklu "Alicja i Julia" Agnieszki Pruskiej. Tytuł, jak wiele osób zauważyło, kojarzy się z książką Adama Bahdaja, lecz raczej nie są to takie przygody jak w "Wakacjach z duchami".
Muszę przyznać, że spodziewałam się trochę większej dawki śmiechu i humoru podczas lektury. Jednak zawiodłam się, ta książka jest w bardzo dużym stopniu po prostu przegadana o wszystkim i o niczym. Zbyt dużo w niej zbędnych opisów zbierania jagód i grzybów, robienia jajecznicy czy nalewek, oraz zwykłej paplaniny, myślę że wystarczyłoby ją skrócić o połowę i byłaby bardziej wciągająca i ciekawa.
Jednak po przeczytaniu pierwszej części, chciałam ze zwykłej ciekawości dowiedzieć się jak spędza następne wakacje te dwie zwariowane nauczycielki. Trochę je polubiłam po lekturze pierwszej książki, lecz tu jakoś zaczęły mnie irytować ich bezsensowne i dziecinne wręcz pomysły.
Pod koniec książki akcja zdecydowanie przyspiesza i końcówkę czyta się ekspresowo.

Tym razem przyjaciółki Ala i Julia, wybrały się do Fromborka. Nie był to przypadkowy wybór. Chciały przy okazji relaksu nad wodą i w lesie, rozwiązać zagadkę złodzieja, który kradnie dziwne przedmioty o małej wartości oraz pojawianie się zagadkowego ducha. Wokół tego ducha narosło tyle niesamowitych opowieści, że nikt nie wie gdzie jest prawda, a gdzie tylko fantazja opowiadających.

"- Łazi tu ten duch. Sporo ludzi go widziało, ale tylko niektórzy się przyznają. Głupio widzieć ducha, nie?"

Nie jest to oczywiście takie łatwe jak im się początkowo zdawało, przy okazji swojego amatorskiego śledztwa odkrywają, oczywiście zupełnie przypadkowo, zwłoki i to nie w liczbie pojedynczej. Próbują włączyć się w dochodzenie z miejscowa Policją, lecz nie było to takie proste jak w poprzednie wakacje.
Czy uda im się rozwiązać zagadkę tajemniczego ducha?
Czy znalezienie trupów ma związek z dziwnymi kradzieżami?
Czy Alicja i Julia pomogą Policji w znalezieniu właściwego tropu na rozwiązanie zagadek?

Ja znam odpowiedzi na te pytania, ale wy musicie sami je znaleźć na kartach tej książki.
A ja siłą rozpędu i z sympatii do bohaterek, może wezmę na tapetę trzecią część przygód nietypowych nauczycielek.
Mam nadzieję, że nie zawiodę się tym razem zbyt długą fabułą.

Nie czytałam pierwszej części, jednak o tej mogę napisać, że idealnie wpasowuje się w wakacyjny klimat mało wymagających powieści.
Główne bohaterki, nauczycielki, wyjeżdżają na zasłużone wakacje. Miejsce ich pobytu nie jest przypadkowe, to właśnie w okolicach Fromborka „grasuje” duch, a z domów spokrewnionych ze sobą osób giną „dziwne” przedmioty. Kobiety mają nadzieję na rozwiązanie zagadki, a przy okazji na relaks podczas grzybobrania.
Na miejscu okazuje się, że zagadka ma drugie dno, a one przypadkowo odkrywają zwłoki – i to w liczbie mnogiej. Niemałym zaskoczeniem jest rozwiązanie zagadki pojawiającego się ducha, wokół którego narosło wiele nieprawdopodobnych opowieści.
Książkę czyta się szybko. Fabuła i dowcipne dialogi sprawiają, że na twarzy często pojawia się uśmiech.

Dwie nauczycielki,przyjaciółki i ich przygody na wakacjach. Polecam

Dwie nauczycielki,przyjaciółki i ich przygody na wakacjach. Polecam

Posiadam to dla zasady postanowiłam przeczytać. Nie mniej jednak jest to "kopiuj - wklej" pierwszej części pt: " Zwłoki powinny być martwe". Dwie amatorki kryminalistyki jadą na wakacje, znajdują trupy, chodzą po okolicy i wypytują ludzi, zbierają grzyby, znajdują i przeszukują opuszczone budynki i narażają swoje życie nie mając o tym pojęcia. Czyta się szybko, czasami dialogi wywołują uśmiech ale to za mało. Mam trzecią część to przeczytam. Mam nadzieję, że zmarnuje całkiem czasu.

"WAKACJE Z TRUPAMI" AGNIESZKA PRUSKA

To druga część cyklu "Alicja i Julia".

Poznajemy w niej dalsze przygody i tajemnicze zagadki, które będą się starały rozwiązać znane nam już nauczycielki Ala i Julka.
Tym razem kobiety postanowiły spędzić wakacje w pięknym, malowniczym Fromborku.
Dlaczego właśnie tutaj ? Otóż, to właśnie w tym mieście dzieją się rzeczy dziwne i niewyjaśnione.
Nasze bohaterki skuszone tajemnicami przybywają więc do Fromborka. Tylko przyjechały i już znalazły w lesie trupa.
Jak to one, od samego początku wpadają w tarapaty i mają kłopoty.

Pojawia się tajemniczy miejscowy duch i dziwne nie mające sensu kradzieże.
Kobiety tropią więc złodzieja, szukają mordercy i tajemniczego ducha.
W międzyczasie chodzą po lesie, zbierają grzyby i później robią z nich różne smakowite dania.
Co z tego wyniknie ? Czy nasze "panie detektyw" i tym razem pomogą policji rozwiązać tajemnicze zagadki ?

Ciekawa historia, która wciąga i trzyma w napięciu do końca.

Dużym plusem są niezwykle plastyczne opisy autentycznych zabytków miasta Frombork.

Pozycja idealna na wakacyjny czas z książką.
To taki zakręcony, lekki kryminał z dużą dawką humoru.
Już pędzę do część trzeciej :)

Ps. W tej części polubiłam obie bohaterki.

"WAKACJE Z TRUPAMI" AGNIESZKA PRUSKA

To druga część cyklu "Alicja i Julia".

Tym razem kobiety postanowiły spędzić wakacje w pięknym, malowniczym Fromborku.

• Audiobooki