Ciemna materia

Biuro Literackie
2018-08-05
2018-08-05
Kacper Bartczak

Okładka książki Granta 160: Conflict Rae Armantrout, Sandra Cisneros, Aidan Cottrell-Boyce, Jane Delury, Aline Deschamps, Thomas Duffield, Peter Gizzi, Lindsey Hilsum, Rebecca May Johnson, Rattawut Lapcharoensap, Janet Malcolm, Sarah Moss, George Prochnik, Volodymyr Rafeyenko, Sigrid Rausing, Suzanne Scanlon, Dizz Tate, Daniel Trilling, Sana Valiulina
Granta 160: Co... Rae Armantrout, San...
Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Tadeusz Sławek, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...

Ojej… co tu się wydarzyło… Poezja Rae Armantrout nie jest łatwa i nie ewokuje w prosty sposób, nie jest to też liryka konfesyjna; ale jest to poezja na miarę naszych czasów, jest w niej technologiczny szum i przebłyski radości, abstrakcja pojęć i czułość dotykalnych przedmiotów. Dowiedzieć się tego można, czytając Rae Armantrout w oryginale. Wystawiam niską ocenę, bo uważam, że tłumaczenie nie oddaje sprawiedliwości tej poezji, bardzo szkoda zmarnowanego potencjału, coś tu po prostu nie działa, jak powinno.

Sama nie wiem, spodziewałam się wiele, a nie podpadło mi to pod gust. Może miałam zbyt wysokie oczekiwania? W każdym razie przeczytałam szybko, ale nie poczułem tego czegoś, co zawsze czuje przy dobrej poezji.

• 2018 półrocze
  • Połezja & pokrewne rzeczy
  • Chcę tylko przeczytać
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Ciemna materia