poezja
Vertebra

Mariusz Grzebalski o Annie Fiałkowskiej: W pewnym sensie lalka bellmera to książka o niemożliwości życia we współczesnym świecie, a nawet we własnym ciele. A jednak żyje się w jednym i w drugim. Jako konsument i jednocześnie produkt – przedmiot wymiany. Wszystko wokół jest wątpliwe i obarczone kłamstwem – przeglądane fotografie, a nawet wiersze, które same siebie przyłapują na fałszowaniu...

Mariusz Grzebalski o Annie Fiałkowskiej:

W pewnym sensie lalka bellmera to książka o niemożliwości życia we współczesnym świecie, a nawet we własnym ciele. A jednak żyje się w jednym i w drugim. Jako konsument i jednocześnie produkt – przedmiot wymiany. Wszystko wokół jest wątpliwe i obarczone kłamstwem – przeglądane fotografie, a nawet wiersze, które same siebie przyłapują na fałszowaniu rzeczywistości. Anna Fiałkowska pisze o dyskomforcie spowodowanym byciem kobietą, członkiem rodziny i społeczeństwa. Nie są to przyjemne wiersze, które dawałyby łatwą pociechę. Nie dają żadnej. Rzadko zdarzają się tak dojrzałe debiuty jak lalka bellmera. To tak dobra poezja, że chce się ją cytować, nie o niej pisać.

źródło opisu: http://wydawnictwo.wbp.poznan.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwo.wbp.poznan.pl/

siditu | 2019-03-19

Książka w zupełności porywająca i odświeżająca umysł. Fale włosowe płyną niczym bałwany skojarzeń i rozbijają się o suknię, która kontynuuje swobodę tego ruchu, tej sprawnej, poetyckiej techniki, więc daje się porywać wahadłowym narracjom sunącym po niesztampowo pozaplatanych wątkach. Oby ten tomik doceniono!

Marie | 2019-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2019

czyta się raczej lekko, choć przesłanie płynące z kolejnych stron niekoniecznie pokrzepia serce
zainteresowałam się autorką po publikacji wiersza na stronie przekroju i bardzo cieszę się, że mam teraz ten tomik na półce :)

Elliot_L | 2019-01-25

Zachowawcze bardzo.

PiperChapman | 2019-01-11

Dobry debiut!

gallowdance | 2018-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Dwie pary nóg, zero par oczu. Widok co najmniej creepy – tj. obrzydliwy, przerażający. Nieludzki, ale i fascynujący. Przynajmniej potencjalnie, przynajmniej w odczuciu Fiałkowskiej, w której debiutanckim zbiorze wierszy tytułowa lalka bellmera stanowi punkt odniesienia, od którego podmiotka liryczna, a zarazem główna bohaterka (ze względu na kompozycję całości zakładam, że jest ona wspólna dla wszystkich utworów), początkowo próbuje uciekać, ostatecznie zaś – z ulgą zbliża się ku niemu.

Więcej: http://szajnmag.pl/lalka-bellmera/

papisotoromek | 2018-05-23

gdzieś na tych stronach bije moje serce

annie warhol | 2018-04-24
Na półkach: Przeczytane, Napisane

to jest książka którą napisałam. naprawdę. na serio. nie będę jej oceniać, bo to żenujące, ale jest co najmniej 6/10. polecam i zapraszkam