Wyzwanie czytelnicze LC

Okruchy dobra

Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

W święta Bożego Narodzenia samotność i brak miłości stają się wyjątkowo dokuczliwe. Dla Anny to pierwsze święta po rozwodzie. Jowita również nie ma nadziei na powrót męża do domu, co więcej, musi to jakoś wytłumaczyć swojej córeczce. Roman samotnie wychowuje dorastającego syna, jednak ich relacja jest bardzo burzliwa. Małgorzata w ogóle nie ma kontaktu z córką, jeśli nie liczyć kartek pocztowych przesyłanych kilka razy do roku.

Losy siedmiorga bohaterów (nie licząc zwierząt) krzyżują się podczas dwóch przedświątecznych grudniowych dni w Krakowie. Każda z osób, mimo że pogrążona we własnych problemach, zdobywa się na drobny altruistyczny gest wobec bliźniego. Te kamyczki zaś uruchamiają lawinę wydarzeń, które nieoczekiwanie zmienią życie bohaterów.

Ceniony duet pisarski (autorki Ogrodu Zuzanny) prezentuje bożonarodzeniową opowieść, która rozgrzeje każde serce.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

korcia | 2018-12-03
Przeczytana: 11 listopada 2018

Jestem oczarowana tą historią, pełną magii i świątecznego nastroju. Tu stół wigilijny staje się spoiwem łączącym nie tylko bliskich sobie ludzi, ale też tych obcych. Tu dodatkowe nakrycie przy stole nie jest pustym symbolem, a wspólne świętowanie zastępuje komercję i konsumpcjonizm. Uczmy się od bohaterów tej opowieści, przypomnijmy sobie, co jest w tym wszystkim najważniejsze. Zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę, która z pewnością nastroi Was odpowiednio przed nadchodzącym świętami.

_kingu_reads | 2018-12-12
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Kraków- to właśnie w tym mieście toczy się akcja powieści ‘’Okruchy dobra’’. Jest 23 grudnia, a każdy z naszych głównych bohaterów ma na głowie jakieś zmartwienie – brak gotówki, samotność, złe relacje z członkami rodziny, choroba. Gdy nadchodzi jednak dzień wigilii, to co złe przynajmniej chwilowo odchodzi w zapomnienie, co więcej dla niektórych pojawia się nadzieja na lepsze jutro. Jakie cuda wydarzą się w jednej z Krakowskich kamienic i jak wpłyną na losy bohaterów?
Książka ‘’Okruchy dobra’’ to wspaniała i pokrzepiająca opowieść siedmiorga osób, których losy dość niespodziewanie przeplatają się ze sobą. Każda z tych osób nosi na swoich barkach bagaż doświadczeń, które zmieniły ich życie. Historie tych ludzi opisane w książce są prawdziwe i poruszające. Problemy, którym muszą stawić czoła to nie lada wyzwanie, są to bowiem sytuacje, w których może się znaleźć każdy z nas. Autorki poruszają w powieści wiele trudnych tematów, co zdecydowanie odróżnia ‘’Okruchy dobra’’ od książek o...

Ewa Żelazo | 2019-01-04
Przeczytana: styczeń 2019

"Okruchy dobra" to impresje, mini opowieści o życiu mieszkańców jednej z krakowskich kamienic. W atmosferze zbliżającej się Wigilii ich różne historie łączą się i splatają ze sobą. Historie ciepłe i pełne nadziei. Niby proste i zwyczajne a dostarczające wielu dobrych emocji i wzruszeń. Osobiście chętnie sięgnę po nie ponownie przed kolejnym Bożym Narodzeniem.
Polecam.

Katarzyna | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

„… Pierwszy pocałunek, to, jak powiedziała mi, że mnie kocha. Ślub. Narodziny Kacpra. Wiele wspólnych wigilii. I dopiero potem, hen, hen w przyszłości … Nie miał siły w nieskończoność mielić zdarzenia, które ucięło jego szczęście jak nożem …”

Cieszę się, że mogłam przeczytać tak ciepłą i interesującą książkę w ostatnim czasie. Zdecydowanie mogę polecić ją na mikołajkowy prezent, ale najważniejszym elementem dla mnie, są przedstawione historie. Okres Świąt Bożego Narodzenia niesie ze sobą ładunek pozytywnych emocji, ludzką życzliwość i najważniejsze - rozgrzewa każde zatwardziałe serce.

Autorkami publikacji są dwie artystyczne dusze. To duet pisarek – Justyna Bednarek i Jagna Kaczorowska. Obie panie nie boją się wyzwań i zostały już docenione przez czytelniczki po wydaniu powieści obyczajowej pt. „Ogród Zuzanny”. Bednarek z wykształcenia jest romanistką, oraz redaktorką. Nagradzana za książki dla dzieci. Mieszka na warszawskich Bielanach. Kaczanowska zaś, jest psychologiem i...

Książkowo_czyta | 2019-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2019

„Okruchy dobra” to jedna spośród całej gamy powieści utrzymanych w świątecznym klimacie, jakie ukazały się na rynku wydawniczym pod koniec 2018 roku.

Autorki osadziły swoją historię w malowniczym Krakowie, gdzie splatają się losy kilkorga, jak się początkowo wydaje, zupełnie niepowiązanych ze sobą nawzajem postaci. Są nimi mieszkańcy jednej z krakowskich kamienic, a każdy z nich w przeddzień wigilii boryka się z innym problemami i smutkami.

Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska pokazały w swojej książce bardzo duży przekrój bohaterów, od zbuntowanego nastolatka, poprzez młodą kobietę zmagającą się z chorobą nowotworową, po mieszkającą samotnie ekscentryczną staruszkę, która ma bardzo trudne relacje ze swoją córką. To oczywiście tylko niektóre persony przedstawione w tej opowieści, ponieważ nie chciałabym opisywać tutaj ich wszystkich, aby nie psuć Wam przyjemności z lektury.

Dzięki lekkiemu pióru obydwu autorek z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem śledzimy perypetie...

Agata76 | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Nie przepadam za tego rodzaju literaturą, niemniej książkę mi polecono a ja zakupiłam kilka "świątecznych" pozycji aby zobaczyć co i jak. Zaczęłam od "Okruchów dobra" i ...... połknęłam książkę w kilka godzin. Początkowo myślałam, że naiwnie i prosto ale właśnie to chyba stworzyło magię tej książki. Postaci są przezabawne i przesympatyczne, zwłaszcza Pani Małgorzata - dulszczyzna w czystej postaci ale koniec końców okazuje się, że kobieta o ogromnym, złotym sercu .....
w ogóle szacunek przeogromny dla obydwu Pań autorek za to, jak pięknie splotły losy bohaterów, jak umiejętnie i misternie utkały sieć, która oplotła wszystkich w tej książce i jakże ona pięknie ich oplotła. :) Nie płaczę, łez nie uraniam bo tak mam, ale przyznaję, że na koniec oczy miałam mokre, ni, ie popłynęła żadna łza ale oczy mokre i za to dziękuję autorkom, za tę wilgoć w oczach :) Polecam bardzooooo gorąco.

lacerta | 2019-01-16
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Chociaż świąteczny kurz już opadł, to ja postanowiłam (zmotywowana wyzwaniem LC) sięgnąć po "Okruchy dobra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej.
Książka okazała się pełna ciepła i nadziei. Na swoich kartkach jednoczy przy jednym stole wigilijnym kilkanaście osób, ukazując jak z pozoru obce sobie osoby, w ciągu jednego dnia, mogą stać się dla siebie pociechą i swego rodzaju rodziną.
"Okruchy dobra" to książka piękna, zachwycająca i poruszająca, jedna z tych, która łapie za serce.

Aniaczyanka | 2018-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2018

"Okruchy dobra" to ciepła i wzruszająca powieść ze Świętami Bożego Narodzenia w tle. Podoba mi się to, że nie jest przesłodzona, cukierkowa, jest "naturalna" i bardzo życiowa.
Siedmioro bohaterów, siedem różnych historii, które łączą się w jedną, spójną całość. Do tego pięknie opisany Kraków. I moc emocji - wszelkiego rodzaju. Piękna, idealna na przedświąteczny czas.

W odgłosach skrzypiącego śniegu pod butami, migających lampek, małych sklepików i klimatycznych uliczek - wita nas świąteczny
Kraków. Przepełniony okruchami magii, płatkami śniegu i miłością do zwierząt.
To miasto jest tłem dla zwyczajnych - niezwyczajnych bohaterów, którzy w swych troskach i problemach często czują sie smutni, zagubieni, pokonani i samotni. Ale w ten czas, czas świąt Bożego Narodzenia, kiedy w powieści panuje największa magiczna siła, dzieją się małe cuda. Jest to ta bezcenna moc którą my sami możemy w sobie uaktywnić i rozsiewać w postaci drobnych okruchów: dobra, życzliwości, przyjaźni, uśmiechu... /"Tak, dobra drobnostka, maleńki okruszek dobra, który okażemy światu. Weźmiemy kota z ulicy. Odwieziemy komuś dowód, żeby się nie martwił w święta. Otworzymy drzwi i... wleje sie przez nie cały świat.
I może się okazać, że ten świat też jest dobry!"/

Siedmioro bohaterów i jakże różne historie. Czy mogą one w zaskakujący, wręcz magiczny sposób się ze sobą spleść?...

książek: 1964
Magda | 2018-11-03
Przeczytana: 2018 rok

„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.”

Uwielbiam ten okres przedświąteczny, nie tylko ze względu na kreatywność w kupowaniu i robieniu prezentów, przygotowywania się do świąt, ale także ta wyjątkowa, ciepła literatura, która pojawia się na naszym rynku. I choć w ciągu roku wydaje mi się ona niezbyt pociągająca, im bliżej grudnia, tym bardziej po nią sięgam. Powieści ciepłe, radosne, romantyczne i dające nadzieję. Takie przecież są święta, prawda?

„Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności.”

Autorki świetnej powieści „Ogród Zuzanny” przedstawiają nam zupełnie nową historię przedświąteczną, bożonarodzeniowa powieść mająca za zadanie właśnie otworzyć nas, czytelników, na zbliżające się święta, dać nadzieję, otulić nas swym ciepłem. Poznajemy Anię, świeżą rozwódkę, która po raz pierwszy Wigilię ma spędzać...