Dobre uczynki

Cykl: Uśmiech losu (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Podobno dobre uczynki wracają do nas po stokroć. Dlaczego więc tak bardzo o nie trudno? Zwłaszcza, gdy uwagę zaprzątają własne sprawy: zdrowie, rodzina, praca czy miłość. Nawet mieszkańcy Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą muszą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Dla Heleny nie jest to łatwy rok: boryka się z problemami zdrowotnymi, kłopotami z mydlarnią i sytuacją rodzinną. Na jaw wychodzi...

Podobno dobre uczynki wracają do nas po stokroć.
Dlaczego więc tak bardzo o nie trudno? Zwłaszcza, gdy uwagę zaprzątają własne sprawy: zdrowie, rodzina, praca czy miłość. Nawet mieszkańcy Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą muszą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Dla Heleny nie jest to łatwy rok: boryka się z problemami zdrowotnymi, kłopotami z mydlarnią i sytuacją rodzinną. Na jaw wychodzi szokująca tajemnica, która już na zawsze odmieni los bohaterki. Zbliża się moment próby dla wszystkich lokatorów – czy wyjdą z niego zwycięsko? Na pewno odkryją prawdę o sobie, której wcześniej nawet się nie spodziewali.
Drugi tom sagi „Uśmiech losu", opisującej perypetie lokatorów Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/309

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mollinka_90 | 2018-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2018

Z niecierpliwością wyczekiwałam drugiego tomu serii "Dobre uczynki". Agnieszka Krawczyk zauroczyła mnie historią lokatorów Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą i jak nie bardzo lubię polskie powieści, tak tutaj wczułam się w klimat krakowskich Dębników i zawiłej historii grupy lokatorów, którzy zostali postawieni przed nietypowym zadaniem. Pierwszy tom był wprowadzeniem w temat i żaden z wątków nie został tam w pełni wyjaśniony, co wzbudzało ciekawość i lekką irytację. Na szczęście druga część wniosła przynajmniej trochę ożywienia w tej materii.

Przede wszystkim "Dobre uczynki" skupiają się na postaci Heleny Werde. Mamy tutaj jej walkę z chorobą oraz próbę uporania się z bolesną przeszłością. Osobiście najbardziej czekałam na rozwój wątku miłosnego i tego, jak zakończy się historia Leny i Mikołaja Szarotki, ale na odpowiedź będę musiała zaczekać do części trzeciej. Ten tom wyjaśnia za to inny sekret z przeszłości dziewczyny. Helena i Zuza podejmują również śledztwo związane z osobą...

smolkosia | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 28 października 2018

Kolejna część sagi Uśmiech losu to poznawanie historii rodziny Werde, ich tajemnic , poszukiwań swojej osobowości i drogi życia. Ta część przenois nas też do czasów wojny i historii rodziny Merców oraz odkrywania kim może być donator kamienicy na Gwiaździstej. Przemyślenia z przeszłości, współczesne problemy mieszkańców, szukanie pomysłów na dobry uczynek, żeby sprostać oczekiwaniom właściciela kamienicy, poznawanie siebie oraz szukanie porozumienia między mieszkańcami to również wędrówka czytelnika przez swoje życie, to odkrywanie co naprawdę jest ważne i wartościowe w życiu.
Czytając tą książkę przenosimy się w krainę spokoju i ukojenia. Czytanie "Dobrych uczynkow" jest jak utulenie kocem w ziomy wieczór z kubkiem ciepłej herbaty.

Aellirenn | 2018-10-27
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2018

Czekałam z niecierpliwością na kolejny tom, a teraz przyjdzie mi czekać na trzeci równie niecierpliwie. Pani Agnieszka po raz kolejny nie zawiodła. Historia mieszkańców kamienicy wciąga niczym, kolokwialnie mówiąc, chodzenie po bagnach. ;) Mamy dawne, skrywane dotąd tajemnice rodzinne; mamy odrobinę historii z czasów II wojny; mamy ciekawie rozwijające się postaci - dla mnie to jest przepis na dobrą książkę obyczajową. Polecam na zimowe, długie wieczory.

NIEnaczytana | 2018-11-11

"Ludzie są przecież zasadniczo dobrzy. A przynajmniej na dłuższą metę okazuje się, że nie są wcale tacy źli".

Po przeczytaniu "Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą" z niecierpliwością czekałam na kontynuację losów jej bohaterów. Autorka zostawiła czytelników w dużym znakiem zapytania i to, że sięgnę po "Dobre uczynki", było dla mnie oczywiste.

Mieszkańcy kamienicy zostali postawieni przed nie lada wyzwaniem. Jej właściciel jasno określił warunki otrzymania przez każdego z nich mieszkania. Okazuje się jednak, że dokonanie czegoś spektakularnego i dobrego jednocześnie, nie jest wcale takie łatwe. Zwłaszcza jeśli codzienne problemy przytłaczają na każdym kroku. Helena zmaga się z chorobą, próbuje dojść do siebie po zabiegu. Jej celem staje się odkrycie tajemnicy spadkobiercy rodziny Mincerów. Zuzanna układa swoją rzeczywistość z matką, która nie należy do najłatwiejszych współlokatorek. Marta Olesińska zaczyna pokazywać ludzkie oblicze, a to za sprawą małej podopiecznej Fundacji, która...

Guzikowianka | 2018-10-20
Przeczytana: 19 października 2018

Na „Dobre uczynki” czekałam od momentu, gdy skończyłam pierwszą część sagi. Dzisiaj jestem już po drugim tomie i znów zaczynam niecierpliwe czekanie. To tempo o czymś świadczy.
Wracamy na krakowskie Dębniki. A tam zmiany. Do lokatorów kamienicy Pod Szczęśliwą Gwiazdą dołącza mama Zuzy. Rozrasta się też sąsiedztwo. Na światło dzienne wychodzą skrywane przez lata tajemnice. Bohaterowie przechodzą przemiany. Jedni większe, jak Lena, której choroba i nie tylko przewraca świat do góry nogami. Inni zmieniają się ewolucyjnie - jak Marta. A jeszcze inni, na przykład pani Klara...
Sami przeczytajcie.

PAWELEK | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciotka okazała się być siostrą, siostra - matką, a matka - babką....
Początek nudny , nic wielkiego się nie dzieje - codzienne życie, takie bla, bla,bla... Ale zakończenie godne najlepszego kryminału! Akcja przyspiesza w zawrotnym tempie i .... koniec powieści?
Pani Agnieszko! Tylko kobiety skrywają takie tajemnice i tylko kobiety mogą o tych tajemnicach pisać. Niewątpliwie takich przypadków jest wiele w prawdziwym życiu!
Obrazuje to jak mała, niewinna chwilka zapomnienia rzutuje na wiele, wiele lat życia innej osoby czasami zupełnie tego nieświadomej. Znam takie przypadki.
Niemniej z niecierpliwością czekam na tom trzeci.
Pozdrawiam Autorkę i życzę samych pogodnych chwil w życiu.

agaw | 2018-11-10
Przeczytana: listopad 2018

Książka na kolejne popołudnie niedzielne - czyta się miło, leniwie, spokojnie, nic nie zaskakuje. Koniec znamy już na początku - wszak trudno nie domyślić się rodzinnej tajemnicy, której rozwiązanie nasuwa się samo.
Autorka chyba zmęczona narracją stwierdza w pewnym momencie, że czas skończyć całą fabułę i robi to szybko i niezbyt skrzętnie. Jakby nie pamiętała, że tajemnica rodzinna jest jednym z wielu rozpoczętych wątków (włącznie z wątkiem tytułowym!). Nie dość, że wszystko przewidywalne do bólu, to jeszcze osoby opisane w książce są jednowymiarowe - jak dobre to w 100%, gdy złe, to nie mają w sobie nic pozytywnego. Aż żal - bo sam pomysł na opowieść fajny.

palalela | 2018-11-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 01 listopada 2018

Sztuką jest tak napisać książkę, żeby czytelnik już na początku domyślił się całej intrygi, a potem go zaskoczyć tym, co było mu wiadomo. Pani Agnieszce to się udało, tak opisała finał "Dobrych uczynków", że miałam ciary na całym ciele i łzy w oczach. Nie mogę doczekać się dalszego ciągu. P O L E C A M ! ! !

Anna-mojeksiążki | 2018-10-21

Katja | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Witam Was serdecznie
w ten ciepły październikowy wieczór i zapraszam wirtualnie na krakowskie Dębniki, na ulicę Gwiaździstą by poznać dalsze losy lokatorów "Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą", opisane w najnowszej książce Agnieszki Krawczyk pt. "Dobre uczynki", której premiera odbędzie się 17 października 2018 roku. Tym, którzy nie czytali pierwszego tomu sagi pt. "Uśmiech losu” króciutko nadmienię, że jest to opowieść o mieszkańcach tejże kamienicy. Owi lokatorzy są w różnym wieku, mają rozmaite profesje, problemy, kłopoty i tajemnice a niektórzy z nich posiadają ciężkie do zaakceptowania charaktery. Jednoczy ich jedno – muszą wykonać jakiś dobry uczynek, coś, co zmieni ich życie a wtedy mieszkania, które zajmują staną się ich własnością.

Wydawać by się mogło, że to nic trudnego. Ale okazuje się, że czynić dobro wcale łatwo nie jest, zwłaszcza, że codzienność nie oszczędza nikogo. Helena zmaga się z chorobą nowotworową. Jak na ironię losu jej lekarzem jest szkolna przyjaciółka...