Prezentownik świąteczny. Propozycje prezentów: literatura dla dzieci i młodzieży

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.12.2020

Już za mniej niż dwa tygodnie dzieci odwiedzi święty Mikołaj, Gwiazdor, Aniołek bądź Gwiazdka – w zależności od regionu Polski. Wszystkie te postaci łączy jedno: obdarowują innych prezentami! A nie ma lepszego prezentu pod choinkę niż książka. Aby ułatwić wybór, polecamy 10 wyjątkowych książek, które sprawią ogromną radość dzieciom małym i dużym. 

Prezentownik świąteczny. Propozycje prezentów: literatura dla dzieci i młodzieży

To już ostatnia, piąta część prezentownika lubimyczytać.pl. Podpowiadaliśmy, jakie książkowe prezenty ucieszą czytelników literatury pięknej, a także fantastyki, kryminałów i grozy. Dzieliliśmy się pomysłami na książki  reportażowe, publicystyczne i biograficzne. Wskazywaliśmy też te powieści, które znalezione pod choinką ucieczą miłośników (i miłośniczki!) romantycznych, a niekiedy pikantnych historii z Gwiazdką w tle – czyli romanse i literaturę obyczajową. Mamy nadzieję, że teraz już łatwiej będzie podjąć decyzję w księgarni, a prezenty wzbudzą radość obdarowanych.

Wszystkie publikacje dotyczące prezentownika lubimyczytać.pl znajdziecie pod wspólnym tagiem PREZENTOWNIK

A jeśli chcielibyście sprawdzić, jakie inne książki będą idealnym prezentem gwiazdkowym dla dzieci i nastolatków, zajrzyjcie do naszego katalogu. Tam, szperając wśród ogromu książek dziecięcych oraz tych skierowanych do młodzieży z pewnością znajdziecie odpowiedni pomysł na prezent dla każdego czytelnika, zarówno małego, jak i nieco starszego!

beskid bez kitu„Beskid bez kitu”, Maria Strzelecka
Wydawnictwo: Libra
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,1 / 10

Książka „Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej została doceniona nie tylko ze względu na oprawę graficzną, ale też ważny przekaz, w którym widać odniesienia do stosunków łączących Polaków z Łemkami. To jedna z czterech uznawanych przez państwo polskie mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz kraj (obok Karaimów, Romów i Tatarów). Jej przedstawiciele zamieszkują głównie w Beskidzie Niskim, stąd wziął się tytuł książki.

Na stronach tej niezwykłej publikacji dzieci i rodzice mogą zapoznać się z historią Łemkowszczyzny, wierzeniami, kulturą i tradycją tamtejszej ludności, a także z niepowtarzalnym środowiskiem naturalnym tego unikalnego w skali kraju regionu Polski. To przepiękna literacko-plastyczna opowieść dla dzieci (i ich rodziców) o Łemkowszczyźnie obecnej i tej sprzed pół wieku, o jej tajemnicach, kulturze, magii i przyrodzie. O tym, że życie ludzkie może być piękne i zgodne z naturą, wystarczy tylko chcieć się w nią wsłuchać. Książce towarzyszy limitowany kalendarz wieloplanszowy ,,Beskid bez kitu 2021" poświęcony Łemkowszczyźnie i jej przyrodzie.

Książka wyróżniona została Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej wydanej w 2019 roku.

 „Bezludna wyspa”M. A. Bennett
Wydawnictwo: 
Media Rodzina
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 6,9 / 10

Trzymająca w napięciu współczesna wariacja na temat klasyki – Władcy much. Grupa słabo zgranych ze sobą nastolatków zostaje zmuszona do walki o przetrwanie na bezludnej wyspie.

Link dopiero co przeprowadził się z Ameryki i nie jest mu łatwo zaaklimatyzować się w prestiżowej szkole z tradycjami Osney. Kto mógł się spodziewać, że trzeba będzie zrozumieć tak wiele dziwacznych tradycji? I co to za szkoła, w której o hierarchii wśród uczniów decyduje czas przebieżki wokół szkolnego boiska – nawet jeśli to niezwykle stare boisko? Osiągnąwszy najgorszy od wielu lat wynik w tej konkurencji, Link od razu staje się pośmiewiskiem całej szkoły. Niektórzy uczniowie szczególnie się zawzięli, żeby uprzykrzyć mu życie...
Kiedy pojawia się pomysł wyjazdu na szkolną wycieczkę, Link uważa, że nie mogłoby go spotkać nic gorszego niż dobrowolne skazanie się na spędzenie wolnego czasu ze swoimi prześladowcami. Kusząco brzmi ultimatum rodziców: będzie mógł opuścić szkołę Osney – na zawsze – tylko wtedy, gdy weźmie udział w tym wyjeździe. Link decyduje się zacisnąć zęby i jakoś przetrwać te kilka dni, żeby zdobyć wymarzoną nagrodę. Jednak ta wycieczka będzie wymagać szczególnego rodzaju wytrzymałości. Mówi się, że żaden człowiek nie jest samotną wyspą – ale co się stanie, jeśli na takiej wyspie wyląduje grupa nastolatków, którzy nie żywią do siebie szczególnej sympatii? Kiedy dokuczy im upał, głód i pragnienie, wszyscy pokażą swoją prawdziwą twarz. Niech się zacznie rozgrywka...

 „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”Natalia BaranowskaAleksandra MizielińskaDaniel Mizieliński
Wydawnictwo: 
Dwie Siostry
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 9,0 / 10

W tysiąc smaków dookoła świata! Wielka wyprawa tropem dań, przypraw i składników z pięciu kontynentów w efektownym albumie pełnym ciekawostek i smakowitych przepisów.

Skąd pochodzi kukurydza, skąd pszenica, a skąd ziemniaki?
Co jada się od wieków w Turcji, a co we Włoszech czy w Nigerii?
Jak własnoręcznie przygotować wietnamski naleśnik, brazylijskie pralinki albo węgierskie leczo?

Ta apetyczna książka zabierze was w wielką podróż śladami smaków, potraw i składników, z których się je przyrządza. Odwiedzicie w niej 26 krajów ze wszystkich kontynentów, a na efektownych ilustracjach Aleksandry i Daniela Mizielińskich zobaczycie marokańską ucztę, pływający wietnamski targ czy argentyńskich gauczów. Poznacie najróżniejsze przysmaki i przeczytacie o ich barwnych losach. Przekonacie się, jak mocno jedzenie związane jest z historią, kulturą i przyrodą kraju, w którym powstało. I dowiecie się, jak przyrządzić proste i pyszne dania ze wszystkich stron świata.

 

 „Diabeł, laleczka, szpieg”Matt Killeen
Wydawnictwo: 
Media Rodzina
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 7,9 / 10

Jest rok 1940, a Sara Goldstein ukrywa się przed nazistami, zmieniając się w Ursulę Haller, ulubienicę śmietanki towarzyskiej stolicy hitlerowskich Niemiec. Pomaga aliantom, zdobywając informacje od nazistowskich generałów w czasie wystawnych przyjęć w eleganckiej dzielnicy Berlina, ale czuje, że mogłaby zrobić więcej. Wtedy kapitan, szpieg, z którym pracuje, dowiaduje się o podejrzanym niemieckim lekarzu działającym w Afryce Środkowej. Plotka głosi, że mężczyzna eksperymentuje z bronią biologiczną i dysponuje wirusem dość groźnym, by unicestwiać całe miasta. Zadaniem Sary i kapitana jest odnalezienie szalonego naukowca oraz przejęcie stworzonej przez niego broni – i to zanim naziści wykorzystają ją w walce. Dołącza do nich Clementine, udająca służącą pół-Niemka, pół-Senegalka, której ostrością języka i spostrzegawczością dorównuje tylko Sara. Kiedy podróżują przez tereny Konga i Gabonu, słowa Clementine zmuszają Sarę do zaakceptowania bolesnej prawdy, że masowa eksterminacja ludzi nie jest wymysłem nazistów.

Gra o niepokojąco wysoką stawkę, najmroczniejsze czyny, do jakich zdolny jest człowiek i dziewczyna, która nie ma nic do stracenia.

 „Diamentowa gorączka”Anna OparkowskaAgnieszka Stelmaszyk
Wydawnictwo: 
Wilga
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,3 / 10

Seria śledzi losy rodziny Mazurskich w czasie ich wakacyjnych podróży przez europejskie miasta. Rodzina przemierza samochodem państwa, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele zabawnych perypetii. W czwartej części przygód pt. „Diamentowa gorączka”, rodzina Mazurskich nie tylko uda się za granicę, ale również poświęci mnóstwo czasu na poznawanie piękna Polski! Przed bohaterami wizyta w Amsterdamie i innych malowniczych zakątkach Holandii, Dreźnie, Saksonii, a także Zamościu, Sandomierzu i Lublinie. Mazurscy wespną się na Śnieżkę, odwiedzą „holenderski Wersal”, zamek w Łańcucie oraz szlifiernię diamentów, gdzie zostaną wmieszani w… niebezpieczną aferę diamentową!

„Mazurscy w podróży” to wyjątkowa seria w której czytelnicy mogą wraz z bohaterami poznawać ciekawostki o zwiedzanych miejscach, miejscowych zwyczajach, zabytkach i atrakcjach, jedzeniu itp. Każdy rozdział kończy się dodatkowo dwu- lub czterostronną częścią informacyjną o danym kraju oraz nawiązującymi do dziennika podróży ilustracjami, które zostały wzbogacone o zdjęcia z prywatnego archiwum autorki.

Prawdziwa gratka dla dzieci zainteresowanych podróżami!

 „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta”Jo Nesbø
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,1 / 10

Uwaga! Ktoś wykupił licencję na swięta! Święty Mikołaj odmawia komentarza!

Na ulicy Armatniej trwają ostatnie przygotowania do Bożego Narodzenia, wszyscy już cieszą się z nadchodzących świąt. Ale nagle okazuje się, że niejaki pan Thrane wykupił licencję na święta i nikt nie może ich obchodzić, jeśli najpierw nie wyda majątku w jego sklepach. Bulek, Lisa i doktor Proktor nie godzą się na tę niespotykaną niesprawiedliwość i postanawiają uratować święta. Muszą się zmagać nie tylko z paskudnymi bliźniakami pana Thranego, wampirożyrafą w zegarze z kukułką, fińskimi myśliwcami, królem, który ma zagrzybioną piwnicę, lecz również z ponurym, cierpiącym na wypalenie zawodowe Świętym Mikołajem.

Biją dzwony, cicho pada śnieg. Święta jeszcze nigdy nie wisiały na cieńszym włosku.

 „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata”Peter Frankopan
Wydawnictwo: W.A.B.
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,1 / 10

Nowe spojrzenie na dzieje świata.

Jedna z najdonioślejszych książek historycznych ostatnich lat. Imponująca panorama dziejów Europy i świata od starożytności aż po współczesność, opisanych z zupełnie nowej perspektywy. Znakomity brytyjski historyk w formie wartkiej opowieści ukazuje, jak ogromny wpływ na kształtowanie się cywilizacji zachodniej miały cywilizacje Bliskiego Wschodu i Azji. Jego fascynujące dzieło obejmuje bogatą i zaskakującą mozaikę procesów historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych, przedstawionych w syntetyczny i przystępny sposób.

Aby zrozumieć dzisiejszy i jutrzejszy świat, trzeba najpierw zrozumieć świat wczorajszy. Od czego zacząć? Najlepiej od początku - a tym początkiem w naszym wypadku są Jedwabne szlaki. Znany i uznany historyk Peter Frankopan podejmuje się zadania trudnego, ale nie niemożliwego: tropi relacje, odkrywa związki, uwidacznia zależności, by jak najpełniej zaprezentować dzieje ludzkości związane z Jedwabnymi Szlakami. Z pasją i ogromną ciekawością świata i ludzi kreśli historię w sposób jasny i zrozumiały dla młodego czytelnika.

Brawurowe opisy oraz piękne ilustracje przybliżają obszary odległe w czasie i przestrzeni, ale też wzbudzają ciekawość i zachęcają do dalszego odkrywania historii, która doprowadziła do kształtu świata, w jakim dzisiaj żyjemy.

 „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości”Francesc Miralles ContijochAlex Rovira Celma
Wydawnictwo: Czarna Owca
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,9 / 10

Poczucie wartości to potężne narzędzie pozwalające spokojnie iść przez życie.

Oto 35 inspirujących opowiadań, które stanowią drogowskaz pokazujący dzieciom, jak być pewnymi siebie, niezależnymi i pełnymi szacunku dla siebie i innych. Historie uczą, jak pielęgnować w sobie poczucie wartości od najmłodszych lat. Dodatkowo pobudzają wyobraźnię i poczucie humoru, zwiększają wytrzymałość, miłość i akceptację dla samego siebie – takiego, jakim się jest.

Książka skierowana jest do dziewczynek i chłopców w każdym wieku. Dzięki niej staną się osobami, które umieją kochać innych, dlatego że nauczyły się kochać samych siebie.

 „Słońce w mroku”Stephenie Meyer
Wydawnictwo: 
Wydawnictwo Dolnośląskie
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 6,3 / 10

Premiera kolejnego tomu ponadczasowej sagi ZMIERZCH odbędzie się już w listopadzie tego roku! Bestsellerowa autorka powraca do kultowej historii miłosnej śmiertelniczki Belli i wampira Edwarda. Tym razem Stephenie Meyer zdecydowała się przedstawić tę opowieść z męskiej perspektywy.

Nowa książka jest zdecydowanie bardziej mroczna. Spotkanie z Bellą to najbardziej niepokojące i intrygujące wydarzenie, jakiego doświadczył Edward przez wszystkie lata życia jako wampir. W miarę poznawania fascynujących szczegółów z jego przeszłości i odkrywania jego myśli możemy lepiej zrozumieć, dlaczego uczucie do Belli stało się decydującą walką jego życia. On sam musi się zmierzyć z dylematem: czy może podążać za głosem serca, skoro tym samym naraża Bellę na śmiertelne niebezpieczeństwo?

„Słońce w mroku” Stephenie Meyer przenosi nas z powrotem do świata, którym zachwyciły się miliony czytelników. To kolejna cudowna powieść o niszczycielskich skutkach nieśmiertelnej miłości.

Saga Zmierzch sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy w Polsce i 160 milionach na całym świecie! Wszystkie tomy serii zostały zekranizowane, a w role głównych bohaterów wcielili się Kristen Stewart i Robert Pattinson.

„Zabójstwo Brangwina Kąkola”M. T. AndersonEugene Yelchin
Wydawnictwo: 
Dwie Siostry
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,7 / 10

Pełna akcji i humoru, opowiedziana słowem i obrazem historia o elfie i goblinie, którzy dostają się w sam środek odwiecznego konfliktu swych ras. Inteligentne fantasy z satyrycznym zmysłem, jakiego nie powstydziłby się Terry Pratchett.

Elfi historyk Brangwin Kąkol wyrusza z niebezpieczną misją: ma dostarczyć władcy goblinów bezcenny klejnot na znak pokoju między wrogimi dotąd narodami. Oraz przy okazji zdobyć nieco tajnych informacji. Jego przewodnikiem jest pełen dobrych chęci gobliński archiwista Werfel, gotów zapoznać nieufnego gościa ze wspaniałą kulturą swojego ludu. Ci dwaj mogliby zostać przyjaciółmi – ale niezwykły ciąg wpadek, zdrad i międzykulturowych nieporozumień rzuca ich w sam środek międzynarodowego kryzysu, który może skończyć się dla nich śmiercią, a dla ich narodów – wojną.

Pełne czarnego humoru ilustracje stylizowane na średniowieczne ryciny ukazują tajne transmisje, wysyłane przez Brangwina do elfiego wywiadu, natomiast zawarta w tekście bezstronna relacja Werfla opowiada całkiem inną historię…

Zabójstwo Brangwina Kąkola to dowcipna powieść o uprzedzeniach, różnicach kulturowych i bezwzględnej polityce, a zarazem błyskotliwa krytyka świata podzielonego na wrogie plemiona, które nie potrafią się nawzajem zrozumieć. W­ 2018 roku znalazła się w finale jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród literackich – National Book Award dla młodzieży.

Życzymy udanych literackich zakupów i mamy nadzieję, że pod choinką znajdziecie wymarzone książki!


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Książka_koc_kot 11.12.2020 13:25
Czytelniczka

"Diabeł laleczka szpieg" super pozycja. Tak samo jak dla trochę młodszych "Kraina smoków".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.11.2020 09:06
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post