Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Instynkt łowcy

Tłumaczenie: praca zbiorowa
Cykl: Ryder Creed (tom 4)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Lost Creed
giovanna

W porównaniu do innych pomieszczeń tutaj panował bałagan. Na dużej korkowej tablicy wisiało mnóstwo zdjęć, przypięte jedno na drugim. Czasami widać było tylko grzywkę, nos czy oczy. Maggie poczuła, jak robi jej się niedobrze. To niemożliwe, żeby Dunn porwał i sprzedał aż tyle dzieci. Nagle jej uwagę zwróciło jedno zdjęcie. Objęci chłopiec i dziewczynka uśmiechali się do obiektywu. Podpis głosił: Brodie i Ryder. 10.10.01.

Agentka Maggie O’Dell jest niemal pewna, że na fotografii może być zaginiona przed laty siostra Rydera Creeda, z którym wielokrotnie pracowała. Wspólnie rozpoczynają śledztwo, by wreszcie ustalić, co przed laty stało się z Brodie Creed. Im więcej faktów poznają, tym bardziej dochodzą do wniosku, że niektórzy ludzie utracili resztki człowieczeństwa.

źródło opisu: http://www.harpercollins.pl/

źródło okładki: http://www.harpercollins.pl/

Oficjalna recenzja
sweeciak książek: 486

Gdy niepewność jest gorsza od prawdy…

Wyobraźcie sobie, że bliska wam osoba znika bez śladu. Nie wiecie, co się z nią stało, czy została porwana, czy też uciekła? Czy żyje i może czeka na waszą pomoc, czy może jej życie już się skończyło? Niepewność zżera was od środka, odbierając oddech. Gdy dodamy, że owym zaginionym jest dziecko, ból się potęguje. Każda poszlaka otwiera na nowo rany, a wy żyjecie w ciągłej nadziei, bo nadzieja umiera ostatnia...

Tematem zaginięć, a dokładnie porwań dzieci i handlu nimi, postanowiła się zająć Alex Kava w swojej powieści „Instynkt łowcy”. Razem z Maggie O’Dell przenosimy się do wschodniej Nebraski, gdzie zatrzymano podejrzanego o handel dziećmi w ramach ogólnokrajowej operacji Cross Country. Podczas przeszukiwania domu sprawcy odkryty zostaje pokój z masą zdjęć dzieci. Jedno z nich przykuwa uwagę Maggie O’Dell. Znajdują się na nim chłopiec i dziewczynka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie podpis: „Brodie i Ryder 10.10.01”.

Jednym telefonem obudziła demony przeszłości Rydera Creeda, byłego wojskowego, który ma obecnie jeden z najlepszych ośrodków szkoleniowych dla psów. Czy to możliwe, żeby Maggie trafiła na ślad jego zaginionej przed kilkunastu laty siostry? Razem z Grace, suczką rasy Jack Russell terrier, dołącza do zespołu, z którym zatrzymany prowadzi perfidną grę. Czy Ryderowi uda się odnaleźć siostrę i zamknąć bolesny rozdział w życiu? Musicie się o tym sami przekonać.

Alex Kava jest amerykańską pisarką, która podbiła serca czytelników thrillerami, gdzie główną rolę gra Maggie O’Dell, ekspertka od tworzenia profili psychologicznych złoczyńców. W 2014 roku (w Polsce w 2015) oddała w ręce swoich fanów nowy cykl poświęcony Ryderowi Creedowi. „Instynkt łowcy” jest właśnie czwartym z tej serii. Jest też tomem, w którym autorka postanowiła znów połączyć losy Maggie i Rydera i tym razem, ku uciesze fanów, Maggie nie jest tylko w tle. Jak dla mnie jest to duży plus, bo nowy bohater nie wzbudza tak wielkiej sympatii jak Maggie, i myślę, że nie jestem w tej opinii odosobniona.

„Instynkt łowcy” porusza trudny temat porwań i handlu dziećmi. Temat, który u wielu rodziców wywołuje najgorsze koszmary. Poza kwestią poszukiwań autorka skupiła się na tym, jak życie po zaginięciu wpływa na rodzinę. Jak owa niepewność niszczy najbliższych, jak powstała rana ciągle się odnawia przez pojawiające się poszlaki. Każda wzmianka o zaginionej sprawia, że odżywa tragedia, bez względu na to, jak dawno się wydarzyła. Pokazuje, że świadomość tego, co się stało, nawet gdy jest to najgorsza prawda, jest lepsza od niewiedzy.

Książka Alex Kavy wciąga od pierwszych stron. Krótkie rozdziały i przeplatające się historie sprawiają, że trudno ją odłożyć, nie odkrywając prawdy. Klimat niepewności udziela się także nam. Dzieje się tak za sprawą tego, że jesteśmy świadkami osobistej tragedii i przeżywamy ją razem z bohaterem. Mimo że nie ma tutaj brutalnych opisów, znanych z niektórych części z serii O’Dell, to temat, jakim jest handel dziećmi, budzi przerażenie. Koniec powieści może nie zaskakuje, ale pozostawia pewien niepokój.

Tak jak w poprzednich częściach o Creedzie, tak i tu Alex Kava poświęca dużo miejsca psom. Opisuje tajniki szkolenia i tego, jak działa psi węch oraz jak ważne są relacje między trenerem a pupilem. Pokazuje też, jak ci czworonożni bohaterowie szkoleni do poszukiwań ludzi, narkotyków czy materiałów wybuchowych pomagają nam bezinteresownie, często narażając własne zdrowie lub życie. Można by rzec, że jest to pewnego rodzaju hołd dla trudnej pracy psa poszukiwawczego.

„Instynkt łowcy” to kolejna powieść Alex Kavy, która wprowadza w sensacyjny klimat i ukazuje problemy współczesnego świata. Choć nie sprawi, że serce zabije wam szybciej, a norma tętna zostanie przekroczona, to czas spędzony z Maggie O’Dell i Ryderem Creedem upłynie wam szybko i raczej żałować nie będziecie. Jeśli nie mieliście wcześniej przyjemności poznać owego duetu, to nie martwcie się. W treści znajdziecie przypomnienia istotnych kwestii, przez co nie będziecie czuć się zagubieni.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska

Gola | 2018-11-05
Przeczytana: 01 listopada 2018

Książki tej autorki zawsze sprawiają, że z niecierpliwością czekam co zastanę w środku. Jestem pewna, że czas upłynie szybko, książka skończy się szybko a mi pozostanie rozczarowanie, że to już. Tym razem było dobrze ale nie tak fenomenalnie jak potrafiło być. Mniej opisów ofiar, dużo dialogów ale tez dużo niedopowiedzeń. Polecam fanom autorki.

Magda | 2018-10-14

Instynkt łowcy to czwarta część bestsellerowego cyklu z Ryder'em Creed'em w roli głównej. Pozycja ta stanowi całkiem zgrabne i nieźle przemyślane połączenie z serią o agentce Maggie O'Dell. Do Ryder'a Creed'a jeszcze się nie przekonałam (i obstawiam, że nie ja jedyna), swoimi dotychczasowymi kreacjami bohater nie podbił mojego czytelniczego serca. Za to wszystkie książki z agentką specjalną Maggie O'Dell biorę w ciemno od lat. Nie dziwię się, że Alex Kava postanowiła w końcu połączyć przyjemne z pożytecznym wciągając swoich bohaterów we wspólne śledztwo. Taki posunięcie, jak podejrzewam, dodatkowo miało przełożyć się na sukces finansowy książki.Nie jestem zwolenniczką łączenia serii, szczególnie tych ulubionych. Preferuje konkretne ramy dla konkretnych postaci i co najwyżej mogę przełknąć wspólne epizody. Instynktu łowcy byłam ciekawa właśnie ze względu na to ryzykowne rozwiązanie, w cichości serca kibicując mojej ulubionej autorce. Najnowsze, prowadzone wspólnie z...

Wkp | 2018-11-09

Z ARCHIWUM KAVY

Alex Kava powraca z najnowszą powieścią o przygodach Rydera Creeda. Jak to miało miejsce w przypadku poprzednich tomów, tak i tu równie ważną bohaterką jest Maggie O’Dell, co sprawia, że cykl jest bardziej kontynuacją serii o niej, niż zupełnie nowym dziełem. Tak czy inaczej, jakość tomów z Creedem była bardzo różna, najczęściej nie wybijały się ponad przeciętność, czasem ciężko było przez nie przebrnąć (co było też cechą większości książek z Maggie) Na szczęście „Instynkt łowcy” zachowuje niezły poziom i choć na kolana nie powala, miłośnicy Kavy na pewno będą z niego zadowoleni.

18 października rok 2001. Pewien kierowca ciężarówki, zatrzymując się na postój, dostrzega samotną nastolatkę idącą wśród samochodów. O tej porze i przy takiej pogodzie, sytuacja ta zwraca jego uwagę, tym bardziej, że po chwili znów widzi dziewczynę w towarzystwie innej. Nic jednak nie wskazuje, by działo się coś złego. Przynajmniej do czasu, kiedy kilka dni później słyszy informację o...

iza122 | 2018-11-11
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 listopada 2018

Handel ludźmi nie jest zjawiskiem nowym. Swoje korzenie ma wieki temu. Mogłoby się wydawać, że w dwudziestym pierwszym wieku takie rzeczy nie powinny mieć miejsca...a jednak, ludzie coraz bardziej zatracają swoje człowieczeństwo...porywają dzieci i zmuszają je do "złych" rzeczy - niszczą im oraz ich rodzinom życie w imię czego...?

Alex Kava to znana i ceniona pisarka, ale JA do tej pory nie miałam szczególnej potrzeby zapoznać się z jej twórczością. "Instynkt łowcy" to dla mnie pierwsze spotkanie z piórem autorki. Sięgając po powieść tak naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać.
Pisarka w swojej powieści poruszyła bardzo ważny temat - handel ludźmi a przede wszystkim dziećmi. Nie wygładza problemu lecz pokazuje, że wiele ofiar nie smakuje dorosłości, a ich ostatnie chwile życie są koszmarne.

Powieść jest wielowątkowa - handel ludźmi, bezduszność człowieka, psy tropiące, korupcja.
Fabuła zaczyna się niepozornie dość niejasnym wprowadzeniem, a później szybko przeskakujemy do...

sweeciak | 2018-11-11
Przeczytana: 07 listopada 2018

fanka | 2018-10-23
Przeczytana: 22 października 2018

Bardzo dobra książka!! Wciąga od pierwszej strony! Super!!
Na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.

Flusz | 2018-10-20
Przeczytana: 20 października 2018

Książki Alex Kavy towarzyszą mi już od bardzo dawna. Mimo, że ostatnio miała więcej upadków niż wzlotów w swojej twórczości, pozostaję jej wierna i sięgam po wszystko co się u nas ukazuje ;)

Seria z Ryderem Creedem nadal pozostaje dla mnie powiewem świeżości w tematyce książek sensacyjnych. Wcześniej nie spotkałam się jeszcze z wątkiem psów poszukiwawczych, a tutaj są one głównymi bohaterami całej serii.

Kto czytał poprzednie tomy, wie że siostra Rydera zaginęła gdy miała 11 lat i jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. I w tej części w końcu coś się rusza w tym kierunku - kiedy to Maggie O'Dell wplątuje się w sprawę handlu ludźmi, a następnie sama wciąga w to jeszcze właśnie Rydera.

Książki z tej serii są krótkie, ale intensywne. Czyta się je szybko i przyjemnie. Tak samo było tym razem ;) Tym bardziej, że coś również się ruszyło w relacji Rydera i Maggie. Zdecydowanie mam nadzieję, że Alex Kava szybko napisze kontynuację!

Katarzyna | 2018-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2018

Alex Kava to autorka, której zawdzięczam swoją miłość do literatury z dreszczykiem. Nic więc dziwnego, że od lat uważam ją za thrillerowe guru. Niemal każda z jej książek z miejsca staje się światowym bestsellerem, a grono miłośników twórczości Amerykanki stale się powiększa. Czym Kava zdobyła moje czytelnicze serce? Wieloma rzeczami, ale do najważniejszych z pewnością zaliczyłabym: wartką akcję, trzymającą w napięciu historię, dosadność w opisywaniu brutalnych zbrodni, przekazywaną w książkach wiedzę z zakresu kryminalistyki, psychologii i behawioryzmu psów oraz doskonałą kreację głównej bohaterki. Tak, to znakomita autorka, ale jak każdy pisarz miewa wzloty i upadki. Tych drugich jest w ostatnim czasie niestety sporo. Ci, którzy od lat są wierni Kavie, zapewne przyznają mi rację, że jakość jej kolejnych powieści przypomina sinusoidę. Świetne, wbijające w fotel książki nieustannie przeplatają się z thrillerami, których przeciętność aż kłuje w oczy. Po każdym rozczarowaniu można by...

majeczka241 | 2018-11-21

To moje drugie spotkanie z twórczością Alex Kavy i muszę przyznać, że bardzo udane. Nie sądziłam, że przypadnie mi do gustu, do takiego stopnia, iż będę chciała zdobyć wszystkie powieści autorki, które do tej pory napisała. Czytając jej najnowszą powieść czułam się jakbym oglądała dobry serial kryminalny. Z przejęciem obserwowałam rozgrywające się wydarzenia, od nitki do kłębka starałam się wyjaśnić wszystkie zdarzenia jakie miały miejsce, poszlaki, zrozumieć postępowanie mordercy i odgadnąć przeróżne zagadki.

Na początku byłam nastawiona do lektury sceptycznie. W ,,Przedsmaku zła'' od razu zostałam rzucona na głęboką wodę. Trupy, rozlew krwi, mrożące krew w żyłach opisy, adrenalina, akcja zwalniająca, by po chwili gwałtownie przyspieszyć. A tu tego nie nie otrzymałam. Byłam dość rozczarowana, ale dałam szansę powieści. A nuż mi się spodoba. I tak się stało, ale z czasem, gdy zrozumiałam jej przesłanie. Tutaj autorka nie skupiła się stricke na scenach, które podnoszą włoski na...

czytambolubie | 2018-12-08
Przeczytana: 10 listopada 2018

Podczas nocnego rajdu w celu zatrzymania człowieka najprawdopodobniej związanego z handlarzami ludźmi, agenci znajdują w jego domu ścianę z przerażającą ilością zdjęć dzieci. Jedno z nich szczególnie przykuwa uwagę agentki O’Dell: jest na nim para dzieci, najpewniej rodzeństwo. Natomiast podpis głosi, że jest to Ryder i Brodie. Z pewnością Meggie nie zwróciłaby na nie baczniejszej uwagi niż na inne, gdyby nie fakt, że Ryder Creed, z którym miała już okazję kilkukrotnie współpracować, już od lat bezskutecznie poszukuje swojej dawno zaginionej siostry, Brodie. Choć czyni to nieco wbrew sobie, Maggie informuje Rydera o swoim odkryciu. Ten zaś, nie zważając na nic innego, przyjeżdża do niej, aby osobiście pomagać w poszukiwaniach. Na miejscu znów odżywają uczucia, które tych dwoje żywi do siebie, nawet jeśli sami przed sobą nie chcą tego przyznać. Jednak życie osobiste musi zostać odłożone na dalszy plan, bowiem sprawa, przy której wspólnie pracują okazuje się coraz bardziej i bardziej...