Instynkt łowcy

Okładka książki Instynkt łowcy Alex Kava
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Instynkt łowcy
Alex Kava Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Ryder Creed (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Ryder Creed (tom 4)
Lost Creed
HarperCollins Polska
2018-10-03
2018-10-03
praca zbiorowa
handel dziećmi kidnaping porwanie seryjny zabójca śledztwo thriller trauma zabójstwo

Gdy niepewność jest gorsza od prawdy…

Alex Kava
"Instynkt łowcy"
"Złowrogie niebo"
"W mroku lasu"
"Czerwony śnieg"
Druga seria tego autora, jaką czytałam. Bardzo dobra. Nie dość, że całkiem niezły kryminał - każda powieść to osobne śledztwo - to w każdej książce występują pieski tropiące.
Bardzo dobrze się to czytało.
Siódmy tom zakończył się dość cukierkowo, podsumowująco. Aż myślałam, że to ostatni, ale widzę, ze w USA jest kolejny - "Midnight Creed" ;)
Bardzo polecam cały cykl

"Instynkt łowcy"
"Złowrogie niebo"
"W mroku lasu"
"Czerwony śnieg"
Bardzo dobrze się to czytało.
Siódmy tom zakończył się dość...

Chociaż z bólem to jednak nie jestem zachwycona. Jest zbyt powtarzalna a za mało tego "coś" co zawsze pobudzało do czytania. 🤔🫢

[...]
To, kim jesteśmy, zawdzięczamy tym, dzięki którym się rozwijamy, i tym, którzy nas niszczą.
Atticus
[...]
CODIS to baza danych FBI zawierająca próbki DNA pobrane w rozmaitych miejscach zbrodni oraz od przestępców. Zawiera także DNA osób zaginionych, przekazane do systemu przez ich rodziny. Szanse na to, by cokolwiek, co znaleziono w domu na farmie albo w kamperze pasowało do DNA osoby uznanej za zaginioną, były bardzo małe.

Będę się powtarzała, ale w przypadku tej Autorki nie mogę inaczej postąpić. Wiem, że jeśli jest to jej książka to po prostu sięgam po nią w ciemno i wiem, że się nie zawiodę, bo każda jest w równym stopniu :
PORUSZAJĄCA ! WCIĄGAJĄCA ! EMOCJONUJĄCA !
Autorka doskonale wiedziała co robi opierając fabułę tej serii na wątku psów tropiących, praca jaką wykonują takie pieski zasługuje na to by pisać o tym książki
Wspólna praca jeszcze bardziej zbliża naszych bohaterów Margareth i Creeda do siebie.
POLECAM GORĄCO CAŁĄ SERIĘ !

[...]
– Grace myśli, że śmierć to piszczący, różowy słonik …

Atticus
[...]

Wreszcie miałam okazję poznać lepiej historię Brodie Creed, która pojawiała się już w fabule innych książek Alex Kavy, które miałam okazję czytać. Wobec tej historii nie można przejść obojętnie, ale zanim Wam ją przybliżę, przypomnę krótko kim jest autorka.

Alex Kava, a właściwie Sharon Kava, to amerykańska pisarka, autorka bestsellerów z gatunku thrillerów psychologicznych.
Wychowała się w Silver Creek w stanie Nebraska i już jako mała dziewczynka marzyła o tym, by pisać powieści. W 1982 roku ukończyła college i rozpoczęła życie na własny rachunek. Po ukończeniu studiów pracowała w reklamie i marketingu jako założycielka firmy zajmującej się projektowaniem graficznym dla sektora reklamowego. W 1992 roku rozpoczęła pracę w swojej dawnej szkole, gdzie została szefową PR, jednakże cztery lata później porzuciła to zajęcie i oddała się pisaniu książek. Jest autorką znanego cyklu kryminałów o agentce FBI Maggie O'Dell.

Po 16 latach w sprawie zaginięcia Brodie Creed pojawiają się nowe fakty. Agentka Maggie O’Dell podczas ogólnokrajowej operacji Cross Country w Nebrasce w domu zatrzymanego handlarza ludźmi odnajduje mnóstwo zdjęć dzieci przypiętych do tablicy korkowej. Jedno z nich szczególnie przykuwa jej uwagę, widnieje na nim podpis „Brodie i Ryder” oraz data. Agentce od razu zapala się w głowie czerwona lampka. Jej przyjaciel ma na imię Ryder, a przed laty zaginęła jego siostra Brodie. O’Dell niezwłocznie powiadamia o swoim odkryciu Creeda. Oboje postanawiają podążyć tym tropem, by dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się z jego siostrą. Podczas ich wspólnego śledztwa na jaw wychodzą coraz nowsze i druzgoczące fakty. Czy zespołowi, do którego dołącza Ryder Creed wraz ze swoją specjalnie wyszkoloną suczką rasy Jack Russell terrier Grace, uda się rozwikłać zagadkę zaginionej dziewczynki lata temu?

Ci, którzy czytali późniejsze części cyklu o Ryderze Creed lub moje wcześniejsze recenzje, znają już odpowiedź na postawione przeze mnie pytanie. Wspomnę tylko, że „Instynkt łowcy” to czwarty tom serii. Nieznajomość wcześniejszych tomów nie ma żadnego znaczenia. Wszystkie książki Alex Kavy można traktować jako odrębne lektury. Sama nie czytam ich w prawidłowej kolejności, tylko w zależności od tego, która powieść wpadnie akurat w moje ręce i zawsze rozumiem fabułę.

Bardzo chciałam poznać losy Brodie, które autorka przybliżyła czytelnikom, ponieważ czytałam późniejsze tomy, w których były liczne odwołania do wydarzeń, jakie rozegrały się w „Instynkcie łowcy”. Tym razem Alex Kava poruszyła trudny temat handlu dziećmi jak i ich porwań. Dzieci, które stały się bohaterami tej powieści, wiodły szczęśliwe życie w kochających rodzinach, zanim ktoś nie postanowił ich porwać i sprzedać. Tak było między innymi z Brodie. Pisarka nie skupiła się wyłącznie na tym temacie. Idealnie opisała uczucia bliskich porwanej osoby, ich ból związany z jej stratą i nadzieję, która wciąż w nich żyje.

Więcej na blogu: http://tamczytam.blogspot.com/2021/10/instynkt-owcy.html

2007

Powieść całkiem dobra, ale nie powala na kolana. Brak w niej ciekawej akcji za to mamy mnóstwo wątku obyczajowego.
Maggie i Ryder razem prowadzą śledztwo dotyczące zaginionej przed laty siostry Rydera. On stracił już właściwe nadzieję, że siostra żyje. Tymczasem Maggie u handlarza ludźmi znajduje mnóstwo fotografii dzieci a wśród nich zdjęcie Rydera i jego siostry, gdy byli mali. Gdy powiadamia o tym Rydera ten bez wahania zabiera ze sobą psa tropiącego i rusza na poszukiwania.
Powieść czyta się bardzo szybko ale właściwie konkretna akcja pojawia się dopiero pod koniec powieści. Większośc dotyczy tresury psów tropiacych. Jest też dużo o uwięzionej kobiecie, która ma teraz inne imię ale jest zaginiona siostra Rydera czego można się było spodziewać.
Jest i delikatny wątek romansowy którego też można się było spodziewać.
Sam pomysł na powieść bardzo dobry tylko trochę było mi brak emocji i ciekawej akcji.

Bardzo przyjemnie się czyta, lecz zakończenie zostawia dużo do życzenia. Jest za szybkie.

To był strzał w dziesiątkę. Nareszcie Alex Kava pokazała co potrafi. "Instyknt łowcy", to najlepsza jak do tej pory część z serii Ryder Creed. W końcu była akcja, reakcja i totalne boom.

Jak zawsze super się czyta. Obecnie jestem w ciągu czytania Alex Kavy i jak dla mnie ta część była przewidywalna. Co nie zmienia faktu że jutro cięgnem po kolejną część przygód Rudera i O,Dell🙂

74/52/2023

74/52/2023

Pozycja przyjemna (jeśli można nazwać tak książkę która porusza tematy handlu ludźmi). Autorka wie jak utrzymać uwagę czytelnika choć niestety literacko nie jest na najwyższym poziomie. Popierając inne opinie, zakończenie jest zbyt krótkie. Odniosłem wrażenie jak by w pewnym momencie fabuły autorka nacisnęła hamulec i zamknęła opowieść na dosłownie trzech stronach. Mimo to polecam.

• Alex Kava

Alex Kava Instynkt łowcy Zobacz więcej