Instynkt łowcy

Okładka książki Instynkt łowcy Alex Kava Patronat LC
Okładka książki Instynkt łowcy
Alex Kava Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Ryder Creed (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Ryder Creed (tom 4)
Lost Creed
HarperCollins Polska
2018-10-03
2018-10-03
praca zbiorowa
handel dziećmi kidnaping porwanie seryjny zabójca śledztwo thriller trauma zabójstwo

Oficjalne recenzje i

Gdy niepewność jest gorsza od prawdy…

Link do recenzji

730 371 44

Wreszcie miałam okazję poznać lepiej historię Brodie Creed, która pojawiała się już w fabule innych książek Alex Kavy, które miałam okazję czytać. Wobec tej historii nie można przejść obojętnie, ale zanim Wam ją przybliżę, przypomnę krótko kim jest autorka.

Alex Kava, a właściwie Sharon Kava, to amerykańska pisarka, autorka bestsellerów z gatunku thrillerów psychologicznych.
Wychowała się w Silver Creek w stanie Nebraska i już jako mała dziewczynka marzyła o tym, by pisać powieści. W 1982 roku ukończyła college i rozpoczęła życie na własny rachunek. Po ukończeniu studiów pracowała w reklamie i marketingu jako założycielka firmy zajmującej się projektowaniem graficznym dla sektora reklamowego. W 1992 roku rozpoczęła pracę w swojej dawnej szkole, gdzie została szefową PR, jednakże cztery lata później porzuciła to zajęcie i oddała się pisaniu książek. Jest autorką znanego cyklu kryminałów o agentce FBI Maggie O'Dell.

Po 16 latach w sprawie zaginięcia Brodie Creed pojawiają się nowe fakty. Agentka Maggie O’Dell podczas ogólnokrajowej operacji Cross Country w Nebrasce w domu zatrzymanego handlarza ludźmi odnajduje mnóstwo zdjęć dzieci przypiętych do tablicy korkowej. Jedno z nich szczególnie przykuwa jej uwagę, widnieje na nim podpis „Brodie i Ryder” oraz data. Agentce od razu zapala się w głowie czerwona lampka. Jej przyjaciel ma na imię Ryder, a przed laty zaginęła jego siostra Brodie. O’Dell niezwłocznie powiadamia o swoim odkryciu Creeda. Oboje postanawiają podążyć tym tropem, by dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się z jego siostrą. Podczas ich wspólnego śledztwa na jaw wychodzą coraz nowsze i druzgoczące fakty. Czy zespołowi, do którego dołącza Ryder Creed wraz ze swoją specjalnie wyszkoloną suczką rasy Jack Russell terrier Grace, uda się rozwikłać zagadkę zaginionej dziewczynki lata temu?

Ci, którzy czytali późniejsze części cyklu o Ryderze Creed lub moje wcześniejsze recenzje, znają już odpowiedź na postawione przeze mnie pytanie. Wspomnę tylko, że „Instynkt łowcy” to czwarty tom serii. Nieznajomość wcześniejszych tomów nie ma żadnego znaczenia. Wszystkie książki Alex Kavy można traktować jako odrębne lektury. Sama nie czytam ich w prawidłowej kolejności, tylko w zależności od tego, która powieść wpadnie akurat w moje ręce i zawsze rozumiem fabułę.

Bardzo chciałam poznać losy Brodie, które autorka przybliżyła czytelnikom, ponieważ czytałam późniejsze tomy, w których były liczne odwołania do wydarzeń, jakie rozegrały się w „Instynkcie łowcy”. Tym razem Alex Kava poruszyła trudny temat handlu dziećmi jak i ich porwań. Dzieci, które stały się bohaterami tej powieści, wiodły szczęśliwe życie w kochających rodzinach, zanim ktoś nie postanowił ich porwać i sprzedać. Tak było między innymi z Brodie. Pisarka nie skupiła się wyłącznie na tym temacie. Idealnie opisała uczucia bliskich porwanej osoby, ich ból związany z jej stratą i nadzieję, która wciąż w nich żyje.

Więcej na blogu: http://tamczytam.blogspot.com/2021/10/instynkt-owcy.html

Powieść całkiem dobra, ale nie powala na kolana. Brak w niej ciekawej akcji za to mamy mnóstwo wątku obyczajowego.
Maggie i Ryder razem prowadzą śledztwo dotyczące zaginionej przed laty siostry Rydera. On stracił już właściwe nadzieję, że siostra żyje. Tymczasem Maggie u handlarza ludźmi znajduje mnóstwo fotografii dzieci a wśród nich zdjęcie Rydera i jego siostry, gdy byli mali. Gdy powiadamia o tym Rydera ten bez wahania zabiera ze sobą psa tropiącego i rusza na poszukiwania.
Powieść czyta się bardzo szybko ale właściwie konkretna akcja pojawia się dopiero pod koniec powieści. Większośc dotyczy tresury psów tropiacych. Jest też dużo o uwięzionej kobiecie, która ma teraz inne imię ale jest zaginiona siostra Rydera czego można się było spodziewać.
Jest i delikatny wątek romansowy którego też można się było spodziewać.
Sam pomysł na powieść bardzo dobry tylko trochę było mi brak emocji i ciekawej akcji.

Tą książkę z cyklu o Ryderze przeczytałam chyba najszybciej ze wszystkich, dlatego że dużo się działo. Nie tylko między Maggie i Ryderem, ale także w życiu samego Rydera. Już nie czytam tych książek dla zagadki kryminalnej, która jest zbyt łatwo poprowadzona, a relacji pomiędzy bohaterami. Tradycyjnie już Alex Kava zbyt często i zbyt obszernie nawiązuje do wydarzeń i historii bohaterów przedstawionych w poprzednich częściach, co nieco denerwuje, kiedy czyta się wszystkie części cyklu. Poza tym warto sięgnąć po tę lekturę.

Uwielbiam całą serię o Meggii O'Dell. Z lekkim dystansem podchodziłam do serii z Ryderem. Trzy pierwsze tomy z tej serii były spoko i tyle. JUż myślałam,że i ta czwarta część "Instynkt łowcy " też bedzie taka tylko spoko, ale okazała się super ! Wciągnęła już od pierwszych stron, czytało się błyskawicznie. Akcja super się toczy i na koniec wszystko co było niewiadomą się wyjaśnia. Dla mnie rewelacja !

Kolejna fajna część przygód Rydera i w końcu mamy okazję dowiedzieć się coś o jego historii...

Jak zawsze świetnie się czyta i szybko, ale autorka coraz prościej nakierowuje czytelnika. w pierwszych powieściach historie były bardziej skomplikowane i mniej oczywiste,a teraz kawa na ławę. Mamy znajomych bohaterów od psów, Rydera, Maggie i innych. Ziew nudy powoli wkracza w ten krąg bohaterów :(

Bardzo przyjemnie się czyta, lecz zakończenie zostawia dużo do życzenia. Jest za szybkie.

Losy Maggie są jak zwykle ciekawe. Wciągająca seria.

Losy Maggie są jak zwykle ciekawe. Wciągająca seria.

Czyta się szybko i przyjemnie. Odrobinę przewidywalna ale nadal jedna z lepszych z tej serii.

Ciekawa.

Ciekawa.